Jesteś na poziomie A1 czy A2 i chcesz ćwiczyć rozumienie ze słuchu w języku obcym? Wiele pomysłów z Internetu będzie poza twoim zasięgiem. Jest jednak kilka rozwiązań, które sprawdzą się na niższym poziomie zaawansowania.
Dlaczego ćwiczenie rozumienia ze słuchu jest ważne?
Można zapytać, czy w ogóle ćwiczenie rozumienia ze słuchu jest ważne? Czy to samo z siebie się nie zadzieje? Niestety nie. Wiele osób ma problem ze zrozumieniem, zwłaszcza natywnych użytkowników. Niektórzy nawet na wyższych poziomach zaawansowania.
Samo słuchanie nie wpłynie na lepsze rozumienie ze słuchu. Oczywiście osłuchasz się z brzmieniem języka, jego specyficzną melodią i zaczniesz wychwytywać pewne rzeczy. Jednak słuchanie czy oglądanie to pasywna aktywność i jako taka przynosi mniejsze efekty, niż aktywna nauka. Jeśli więc chcesz lepiej rozumieć ze słuchu, musisz poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, o których więcej w dalszej części artykułu.
Jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu?
Ćwiczenia na rozumienie ze słuchu mają nauczyć cię różnych strategii. Nie chodzi o to aby zrozumieć każde, pojedyncze słowo. Wiele osób uważa, że musi zrozumieć 100% wypowiedzi. Często skupiają się na pierwszym nieznanym wyrazie i nie są w stanie usłyszeć nic więcej. Tym czasem możesz zrozumieć ogólny przekaz a nawet wychwycić szczegóły rozumiejąc 70% z nagrania.
Tutaj trzeba dodać, że aby efektywnie ćwiczyć musisz korzystać z materiałów dopasowanych do twojego poziomu. Taki materiał powinien być wyzwaniem ale nie na tyle, że nie dasz rady zrobić ćwiczeń. Jeśli wszystko rozumiesz i jest łatwo, to poziom jest dla ciebie za niski. Szkoda czasu. Jeśli prawie nic nie rozumiesz, to nic nie poćwiczysz i tylko się zniechęcisz.
Więcej na temat poziomów zaawansowania: A2, B1, a może czy C1? Jak sprawdzić na jakim jesteś poziomie z języka angielskiego?
Jeśli uczysz się na zajęciach z nauczycielem, to dostajesz zadania na słuchanie. W podręczniku, czy na karcie pracy, zadania pojawiają się nawet przed wysłuchaniem nagrania czy obejrzeniem wideo. Będą to ćwiczenia wprowadzające w temat i uczące przewidywania tego, co może się pojawić na nagraniu. Dzięki temu będzie ci łatwiej zrozumieć nagranie. Dostaniesz też jedno lub dwa pytania sprawdzające ogólne zrozumienie treści a także ćwiczenia na wychwycenie pewnych szczegółów.
Na zajęciach często ćwiczy się też strategie, na przykład rozpoznawania słów kluczowych, łączników między zdaniami, sekwencji wypowiedzi, emocji itd. Pomagają one rozpoznać w którym momencie mogą paść informacje, jakich potrzebujesz. Przećwiczysz również elementy wymowy, które utrudniają rozumienie ze słuchu. Wielu z tych zadań nie będziesz w stanie zrobić samodzielnie. Warto jednak słuchać i oglądać coś w obcym języku również poza regularnymi zajęciami. Jest kilka rzeczy, które możesz robić bez pomocy nauczyciela.
Zobacz też: Dlaczego warto uczyć się języka z podręcznikiem?
Czego słuchać i co oglądać na poziomie A1 i A2?
Nawet jeśli uczysz się na zajęciach językowych, kontakt z językiem poza lekcjami bardzo przyspieszy naukę. Już na początkowym poziomie zaawansowania możesz próbować słuchać i oglądać materiały w języku obcym. Niestety dość trudno znaleźć rzeczy dopasowane do twojego poziomu. Jeśli chodzi o język angielski, zajrzyj na poniższe serwisy, które wśród wielu aktywności mają też materiały do słuchania na niższych poziomach.
British Council Learning English – Listening
Lektury uproszczone z audio
Lektury uproszczone, po angielsku graded readers, to książki dopasowane do poziomu zaawansowania językowego. Często są to znane powieści czy opowiadania ale niejako „przepisane” prostszym językiem. Są one dostępne w wielu księgarniach internetowych i stacjonarnych. Na okładce zazwyczaj mają oznaczenie dla jakiego poziomu są przeznaczone. Książeczki te zwykle mają też wersję audio. Dostępne są już od poziomu początkującego.
Są one ciekawą alternatywą dla typowej nauki. Dzięki nim poszerzysz słownictwo i wyrobisz w sobie nawyk czytania w języku obcym. Zastanawiasz się jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu z takimi pomocami? Możesz wymyślać sobie różne ćwiczenia do takiego materiału. Na przykład najpierw przesłuchasz rozdział a potem przeczytasz, żeby sprawdzić ile rozumiesz. Możesz słuchać i czytać jednocześnie. Najpierw czytać, sprawdzać słówka a za jakiś czas słuchać i zobaczyć ile rozumiesz i pamiętasz.
Oglądanie seriali i filmów z napisami polskimi
Kiedy pada pytanie, jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu w języku obcym, na myśl przychodza filmy i seriale. Jeśli jednak jesteś na niższym poziomie zaawansowania, oglądaj seriale i filmy z polskimi napisami. Jeśli to możliwe, przez słuchawki. W ten sposób będziesz mieć przyjemność z oglądania bez problemu śledząc akcję. Jednocześnie będziesz słyszeć język obcy. Bardzo szybko dostrzeżesz, że wychwytujesz całe frazy i wyrażenia. Na tym etapie bez polskich napisów to ci się nie uda. Jednak oglądając regularnie w ten sposób osłuchasz się z językiem, jego melodią, wymową i poznasz wiele przydatnych zwrotów.
Ja od początku mojej nauki japońskiego oglądałam filmy i seriale z napisami angielskimi. Na egzaminach na certyfikaty miałam najwięcej punktów ze słuchania i do dziś rozumienie ze słuchu jest moją mocną stroną.
Więcej na temat nauki przez oglądanie znajdziesz tutaj: Jak uczyć się języka angielskiego z filmów i seriali?
Słuchanie piosenek
Ćwiczenie rozumienia ze słuchu może być bardzo przyjemne. Jeśli lubisz muzykę słuchaj piosenek i sprawdzaj ich słowa w internecie. Tutaj możesz pokusić się o małe ćwiczenie rozumienia. Posłuchaj kilkukrotnie piosenki i wypisz wszystkie słówka i wyrażenia, jakie usłyszysz. Dopiero potem sprawdź z tekstem utworu, czy udało ci się dobrze zrozumieć.
Śledzenie native speakerów na mediach społecznościowych
Wielu native speakerów uczy swojego języka na kanałach w mediach społecznościowych. Co prawda materiałów dla osób na poziomie A1 czy nawet A2 jest mało, ale możesz spróbować oglądać takie filmiki. Zwykle autorzy starają się mówić wolniej i wyraźniej. Często wyświetlają słówka i zachęcają do ćwiczenia wymowy lub powtarzania. Zanim jednak zasubskrybujesz kanał sprawdź, czy autor jest faktycznie natywnym użytkownikiem. Są oczywiście osoby, nie będące native speakerami, które mówią pięknie, ze świetnym akcentem. Trudno ci jednak będzie rozpoznać, kto faktycznie dobrze zna język, a kto tylko robi dobre wrażenie. Widziałam takich internetowych celebrytów językowych, którzy robili poważne błędy.
Wszystko to jest bardzo pomocne, ale żeby lepiej rozumieć ze słuchu potrzebne jest jeszcze kilka innych rzeczy.
Co jeszcze robić, żeby lepiej rozumieć ze słuchu?
Co powoduje, że masz problem ze zrozumieniem ze słuchu wypowiedzi w języku obcym? Z reguły ograniczają trzy rzeczy. Po pierwsze słowa, bo nie słyszysz dobrze tych, których nie znasz. Po drugie, nieznane formy gramatyczne, przez które umyka ci znaczenie wypowiedzi. Wreszcie, wymowa. Nie poprawisz rozumienia ze słuchu, jeśli nie zajmiesz się tymi trzema obszarami.
Poszerzanie słownictwa
Zacznijmy od słówek. Pamiętaj, że nauka z list typu „1000 najczęściej używanych słów”, to jeden z gorszych pomysłów. Takie wkuwanie do przyjemnych nie należy a słówka i tak szybko wylecą ci z głowy. Zawsze ucz się w kontekście, najlepiej z materiałów dopasowanych do twojego poziomu. Systematycznie poszerzaj słownictwo. Wkrótce zaczniesz wyłapywać ze słuchu coraz więcej znajomych słów. Przy okazji utrwalisz je sobie i nauczysz się poprawnej wymowy.
Zobacz też: Najlepsza aplikacja do nauki słówek – jak ją wybrać?
Lepsza znajomość struktur gramatycznych
Podobnie z gramatyką. Czytanie regułek z repetytorium to za mało. Nowopoznane struktury trzeba na różne sposoby przećwiczyć. Zwyczajowe ćwiczenia automatyzują formy i użycie danej struktury. Potem trzeba zacząć ją używać w praktyce, w mówieniu i pisaniu. Przez kontakt z językiem – czytanie i właśnie słuchanie, utrwalasz nowopoznane rzeczy. Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć słuchanie w języku obcym, wychwycisz z nagrania każdą nowopoznaną strukturę gramatyczną. Z jednej strony lepiej zrozumiesz nagranie, a z drugiej zobaczysz gramatykę w kolejnym kontekście.
Więcej o nauce gramatyki: Jak najlepiej uczyć się gramatyki angielskiej
Znajomość elementów wymowy
Niemniej ważna jest nauka wymowy, chociaż niektórzy nadal nie wiążą jej z lepszym rozumieniem wypowiedzi. A wymowa to nie tylko pojedyncze słowa ale akcent zdaniowy, intonacja, wyrazy zlepiające się w szybkiej mowie, opuszczone litery, dodatkowe dźwięki łączące wyrazy, mocne i słabe formy itd. Jeśli uczysz się o tym i jednocześnie ćwiczysz te elementy, łatwiej zrozumiesz natywnych użytkowników. Będziesz po prostu wiedzieć co się z tą mową dzieje.
Zobacz też: Jakie aplikacje do nauki wymowy angielskiej?
Czego nie robić ćwicząc rozumienie ze słuchu na poziomie A1 i A2?
Pewne przekonania i pomysły na to, jak poprawić rozumienie ze słuchu są zupełnie bez sensu. Niektóre są dobre, ale nie sprawdzą się w przypadku osoby na niskim poziomie zaawansowania. Jeśli nie chcesz się stresować i demotywować, to zastosuj poniższe rady.