Czy korzystasz z aplikacji do nauki wymowy angielskiej? Warto się takim narzędziem zainteresować. W końcu w języku angielskim występuje więcej dźwięków i są one zupełnie inne, niż w języku polskim.
Nie zapominaj, jak ważna jest wymowa
Jeśli czytasz ten artykuł, to raczej nie należysz do osób, które lekceważą wymowę. Niestety takich osób jest całkiem sporo. Nie znają i nie chcą się uczyć symboli fonetycznych, zapisują sobie dźwięki polskim literami tak, jak według nich to brzmi. Dlatego nic dziwnego, że w wymowie wielu osób wyraz „work” brzmi jak chińska patelnia „wok” mimo, że w słowie „work” nie ma dźwięku „o”.
Zła wymowa utrudnia komunikację bardziej, niż błędy gramatyczne czy brak słówek. Nawet mi, przyzwyczajonej do błędów popełnianych przez polskich uczniów, zdarzyły się nieporozumienia na lekcji spowodowane złą wymową wyrazu. A wszystko to w dobie słowników umożliwiających odsłuchiwanie wyrazów. Widocznie samo słuchanie, to za mało.
Po co te dziwne symbole?
Wiele osób nie zna symboli fonetycznych, więc ich unika. Rzeczywiście wyglądają dziwnie, niczym dodatkowy alfabet, którego trzeba się nauczyć. To zapis dźwięków występujących w języku angielskim. Jeśli nie wiemy, jakim dźwiękom odpowiada dany symbol, ani jak je wyprodukować, pozostaną jedynie dziwacznymi znaczkami.
Tym czasem znajomość symboli niesamowicie ułatwia poprawne odtworzenie wyrazu. Mając zapis fonetyczny oraz możliwość odsłuchania wyrazu jesteś w stanie nauczyć się poprawnie wymawiać nawet najtrudniejsze wyrażenia. Stałe bolączki uczniów jak „environment”, „area”, „entrepreneur” czy „conscience” przestaną być twoją zmorą.
Co dają aplikacje do nauki wymowy
Jeśli nie radzisz sobie do końca z zapisem fonetycznym albo masz problem w odróżnieniu dźwięków w wyrazach „hit” i „heat”, „bed” i „bad” albo „book” i „poor”, to aplikacja może ci pomóc.
Z reguły aplikacja demonstruje alfabet fonetyczny, czyli po kliknięciu w ikonkę z symbolem odgrywa poszczególne dźwięki. Najczęściej występują też przykładowe wyrazy, które można odgrywać i ćwiczyć. Większość aplikacji umożliwia nagranie własnej wypowiedzi i udziela informacji zwrotnej, na ile nasza wymowa jest bliska modelowi.
Często pojawiają się w takich aplikacjach rysunki i opisy, w jaki sposób układać usta i pracować aparatem mowy, aby wyprodukować konkretny dźwięk. Opisy te są w większości po angielsku.
Bardziej zaawansowane aplikacje mają też szereg ćwiczeń i gier, które uświadamiają różnice pomiędzy dźwiękami, uczą zapisywania wyrazów symbolami fonetycznymi, sprawdzają umiejętność rozpoznawania dźwięków ze słuchu, czy też pokazują zależności między pisownią a wymową.
Jaką aplikację do nauki wymowy wybrać?
Na początek zaznaczę, że ten artykuł nie jest sponsorowany, ani nie jest afiliacją. Nie mam żadnych korzyści finansowych z przedstawienia poniższych produktów, po prostu dzielę się subiektywną informacją.
Aplikacji do nauki wymowy jest całkiem sporo, jedne znikają z rynku, inne się pojawiają. Nie sposób omówić wszystkiego, więc skupię się tylko na kilku.
Darmowe aplikacje do nauki wymowy
Zarówno w App Store jaki i Google Play znaleźć można dużo aplikacji do ćwiczenia wymowy angielskiej. Wystarczy wpisać hasło „pronunciation app” czy „English pronunciation” i już mamy całą listę.
Decydując się na darmowe rozwiązanie warto zachować ostrożność i przeczytać dokładny opis oraz opinie innych użytkowników. Bywa, że aplikacja jest po prostu słaba, ma jedynie alfabet fonetyczny bez przykładów czy ćwiczeń. Niektóre aplikacje mogą być niebezpieczne.
Ja testowałam apkę Speak English Pronunciation wydaną przez TFLAT Group. Ma ona dokładny opis w języku angielskim, jak wyprodukować dany dźwięk wraz z rysunkiem ust, położenia języka itd. Do każdego dźwięku jest trochę przykładów, które można ćwiczyć mówiąc do aplikacji, która ocenia gwiazdkami, na ile dobrze nam wyszło. Są też ćwiczenia na rozumienie ze słuchu oraz zapisywanie znakami. Są reklamy, ale mało inwazyjne w formie wąskiego paseczka na dole ekranu.
Płatne aplikacje do nauki wymowy
Wybrałam kilka aplikacji wydawców, których znam i do których mam zaufanie, zarówno od strony merytorycznej, jak i bezpieczeństwa i działania programu. Nie oznacza to jednak, że są to najlepsze aplikacje na rynku. Zanim zapłacisz przetestuj wersję demo.
Na początek Sounds The Pronunciation App wydawnictwa Macmillan. Na Androida i iOS. Aplikacje bazuje na bestsellerowej publikacji „Sound Foundation” Adriana Underhilla, swoistego guru wymowy. Oprócz prezentacji samego alfabetu fonetycznego ma też listy słów z różnych dziedzin oraz różnorodne ćwiczenia. Może być wykorzystywana również przez nauczycieli do demonstrowania dźwięków na lekcji. Więcej na oficjalnej stronie https://www.macmillaneducationapps.com/soundspron/
Say it: English Pronunciation wydawnictwa Oxford jest interaktywną wersją ćwiczeń wymowy, jakie pojawiają się w podręcznikach tego wydawnictwa z serii English File. Wykorzystano tu elementy mnemotechniki wpisują symbole fonetyczne w zabawne obrazki reprezentujące wyraz, w którym występuje dany dźwięk. Program zawiera słownictwo na wszystkich poziomach zaawansowania również uwzględniające egzaminy na certyfikaty językowe. Różnorodne ćwiczenia pozwalają dostrzec różnice w dźwiękach, związki między pisownią a wymową a także ćwiczyć wymowę. Aplikacja pokazuje nagranie w formie zapisu fal dźwiękowych. Dostępna na Androida i iOS Więcej: https://elt.oup.com/cat/subjects/pronunciation/?cc=pl&selLanguage=pl&mode=hub
Częściowo płatne aplikacje
Jest też część aplikacji, które w wersji podstawowej są bezpłatne, ale za niektóre komponenty trzeba zapłacić. Do takich aplikacji należy ELSA Speak Learn English Pronunciation. Występuje zarówno w wersji na Android jak i iOS. Posiada atrakcyjny interfejs oraz wiele funkcji, które umożliwiają pracę nad poprawą wymowy. Więcej na oficjalnej stronie: https://elsaspeak.com/en/
Tak, jak wspomniałam na początku, aplikacji do nauki i ćwiczenia wymowy angielskiej jest bardzo dużo. Jeśli pominęłam jakąś naprawdę ciekawą apkę, napisz proszę w komentarzu. A tak w ogóle, co myślisz o nauce z aplikacjami? Czy u ciebie zdaje to egzamin?
Poczytaj więcej o nauce wymowy: Wymowa angielska – jak się jej uczyć
Poczytaj więcej o aplikacjach do nauki: Najlepsza aplikacja do nauki słówek – jak ją wybrać?
Zobacz mini kurs wymowy angielskiej. Zacznij tutaj: Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy litery „H”
Jeśli uważasz, że komuś przydadzą się te informacje, udostępnij artykuł za pomocą ikonek mediów społecznościowych poniżej.
Bardzo pomocne są takie aplikacje na telefon. Samemu też szukałem jakiś czas temu takich do nauki, aby była dobrze wsparta. Wyłowiłem tylko 3 bezpłatne warte uwagi. Napisałem o tym tutaj https://totemat.pl/najlepsze-darmowe-aplikacje-do-nauki-jezyka-angielskiego-na-telefon/ Przetestowałem około 120 aplikacji i te 3 wydają się jednymi z najlepszych. Warto jednak dodać, że aplikacja nic nie da jak się nie będzie dzień w dzień na nich spędzało czasu co najmniej 1h. Wtedy po4-6 miesiącach zacznie się już dukać po angielsku i zrozumiale. Ta popularna Duoligno jest bardzo dobra lecz tylko na przeglądarkę, na telefon moim zdaniem jest nic nie warta. Działa na innych zasadach.