Blog o nauce angielskiego i nauce języków obcych oraz o pracy z językami i prowadzeniu własnej działalności.

Doskonalenie angielskiego

  • Którego słówka, touch czy feel, użyć mówiąc o dotyku?
    Jak mówić po angielsku o dotyku w sensie zmysłu i odczucia? Którego słówka użyć, touch czy feel? Sprawdź w jakich sytuacjach używać tych wyrazów. Pobierz pomocną mapkę pamięci i uporządkuj swoje słownictwo.
  • Bring, take, carry czy fetch? Jaka jest różnica między tymi słówkami?
    Angielskie słówka bring, take, carry i fetch mają podobne znaczenie ale to nie znaczy, że można je stosować zamiennie. Co więcej, ludzie mylnie używają tych wyrazów. Zobacz jaka jest różnica między tymi słówkami i unikaj popularnych błędów.
  • Live czy life a może… live? Trzy wyrazy, które się mylą.
    Uczącym się języka angielskiego często mylą się wyrazy live, life oraz live. To nie pomyłka, chodzi o trzy słowa o innym znaczeniu. Jeśli nie bardzo wiesz, o czym mowa, koniecznie przeczytaj artykuł. Dowiesz się co znaczą te słówka, dlaczego się mylą i jak odróżniać te, które mają identyczną pisownię.
  • Count czy calculate? Jaka jest różnica i jak stosować te słowa?
    I tu się liczy i tam się liczy. Jeśli jednak nie bardzo wiesz jaka jest różnica między angielskimi słówkami count i calculate, to mam wyjaśnienie. Zobacz na przykładach, jak stosować te słowa i pobierz mapkę pamięciową, pomocną w zapamiętywaniu słówek.

Efektywna nauka

  • Jak mądrze uczyć się języków ze sztuczną inteligencją?
    Sztuczna inteligencja dynamicznie wkracza w różne obszary naszego życia. Na jej bazie powstają też narzędzia pomocne w nauce języków obcych. Wyglądają spektakularnie ale czy mają wartość edukacyjną? Zobacz jak mądrze uczyć się ze sztuczną inteligencją.
  • Uczyć się na pamięć czy naturalnie chłonąć język obcy?
    Chcesz opanować język obcy i zadajesz sobie pytanie, czy trzeba uczyć się na pamięć słówek, regułek gramatycznych i wyrażeń. A może wystarczy zrozumieć pewne zależności albo naturalnie wchłonąć? Zobacz, co należy zapamiętać a czego nie wkuwać, a także co pomaga w zapamiętywaniu.
  • Czy pisanie odręczne pomaga w nauce języka obcego?
    Czy w dobie smartfonów, aplikacji, sztucznej inteligencji jest sens robienia odręcznych notatek? A może pisanie odręczne jakoś pomaga w nauce języka obcego? Zobacz, co mówią badania i co obserwuję wśród moich uczniów.
  • Czy media społecznościowe pomagają w nauce języków?
    Facebook, Instagram, TikTok i inne serwisy pełne są treści związanych z nauką języków obcych. Co jednak możemy z tego wynieść? Czy media społecznościowe rzeczywiście pomagają, czy może przeszkadzają w nauce języków obcych?

Języki i praca

  • Dziesięć wskazówek z 30 lat doświadczenia w pracy.
    Chcę się z tobą podzielić kilkoma wskazówkami z moich 30 lat doświadczenia w pracy. Wybrałam dziesięć rzeczy, które z perspektywy tego czasu wydały mi się ponadczasowe i ważne. Niektóre mogą cię zdziwić, ale mają znaczenie również dla ciebie, niezależnie od tego czym się zajmujesz i na jakim etapie drogi zawodowej jesteś. Jak zebrałam 30 lat…
  • Czy działalność bez składek ZUS jest dla ciebie?
    Chcesz prowadzić działalność bez konieczności płacenia składek ZUS? To możliwe i legalne ale czy na pewno jest to opcja dla ciebie? Zobacz z czym wiąże się taka decyzja i o co należy zadbać. Chociaż na co dzień zajmuję się czymś innym, mam ekonomiczne wykształcenie i interesują mnie tematy związane z gospodarką, zwłaszcza prowadzeniem działalności i…
  • Jak uczyć się wykorzystując język angielski w pracy?
    Pracujesz z językiem angielskim? A może w oddziale firmy, której językiem komunikacji jest angielski? Możesz to wykorzystać i poprawić swoją znajomość tego języka. Zarówno, kiedy swobodnie władasz angielskim, jak też dopiero wspinasz się na kolejny stopień zaawansowania.
  • Jakiego języka opłaca się teraz uczyć?
    Jaki język warto znać, żeby dostać dobrą pracę? Ile języków trzeba umieć, żeby lepiej zarabiać? Czy znajomość mniej popularnego języka zwiększa szanse na rynku pracy? A może teraz nauka języków w ogóle się nie opłaca?