Być może zastanawiasz się, czy lepiej uczyć się angielskiego biznesowego, czy ogólnego. Czy jednak na pewno wiesz, czym jest język biznesowy i że różni się od ogólnego nie tylko tematyką?
Co to właściwie jest angielski biznesowy?
Języka biznesowego, Business English, możemy uczyć się już od kilkudziesięciu lat. Pojawia się na uczelniach wyższych, w szkołach językowych, na kursach organizowanych przez firmy dla pracowników, czy na zajęciach prywatnych. Jest też wiele podręczników, samouczków i słowników angielskiego biznesowego.
Mimo sporej popularności biznesowej odmiany języka nadal są osoby, które nie bardzo wiedzą, co to właściwie jest. Kiedy proponowałam nowym uczniom naukę Business English słyszałam, że to nie dla nich, bo nie znają się na ekonomii czy finansach. Wyjaśnijmy więc sobie, że angielski biznesowy to nie jest nauka ekonomii, finansów czy zarządzania po angielsku. Taka nauka, to raczej studia MBA.
Angielski biznesowy to nauka słów, wyrażeń i zwrotów używanych w sytuacjach, z jakimi ma się do czynienia pracując w firmach, które mają kontakty z zagranicą. To mogą być duże, międzynarodowe korporacje albo małe firmy współpracujące z zagranicznymi partnerami. Business English to również nauka różnych umiejętności na przykład pisania maili, raportów, sprawozdań, prezentowania czy instruowania, negocjacji, dyskutowania na spotkaniach, czy też nawiązywania kontaktów.
Czym jeszcze różni się angielski biznesowy od ogólnego?
Jest jeszcze kilka różnic między językiem biznesowym i ogólnym. Biznesowa odmiana języka skupia się na komunikacji, dlatego uczymy się nie tyle samych słówek, ile gotowych zwrotów i utartych schematów komunikacyjnych. Takie schematy funkcjonują we wszystkich językach na przykład: „jest nam niezwykle miło powitać Państwa w gronie naszych klientów”, „w załączeniu przesyłam nasz najnowszy cennik” albo „na dzisiejszym spotkaniu chciałbym zaprezentować wyniki przeprowadzonego przez nas badania klientów”.
Zdecydowanie mniejszy nacisk stawia się na gramatykę. Skupia się ona na najczęściej używanych strukturach i na jej ćwiczenie poświęca się mniej czasu, porównując z zajęciami języka ogólnego. Wspomniane wyżej „gotowce” zawierają poprawne struktury gramatyczne, stanowią wiec model stosowania gramatyki w podobnych sytuacjach. Ćwicząc gotowe wyrażenia, ćwiczymy gramatykę w praktyce.
Język biznesowy przesuwa się w ostatnich latach od złożonych i sformalizowanych wypowiedzi, które niosą ryzyko nieporozumienia, w kierunku prostych i jasnych komunikatów. Staje się też bardziej uniwersalny, mniej związany z krajami anglojęzycznymi. Zmienia się w międzynarodową korpo-mowę. W związku z tym w angielskim biznesowym zobaczymy mniej problematycznych i trudnych w nauce elementów takich jak czasowniki frazowe czy wyrażenia idiomatyczne.
Zalety i wady języka biznesowego
Największą zaletą biznesowej odmiany języka, jest nauka rzeczy, które od razu możesz wykorzystać w praktyce. Jeśli nawet nie wszystko od razu się przyda, z pewnością przyjdą ci do głowy sytuacje, w których wykorzystasz zdobytą wiedzę w przyszłości.
Znając gotowe wyrażenia będziesz mieć pewność, że mówisz poprawnie i jednocześnie nie głowisz się, jak coś powiedzieć, masz gotowe modele. Plusem może być też mniejszy nacisk na gramatykę oraz charakterystyczne dla native speakerów użycie czasowników frazowych, idiomów, czy specyficznych konstrukcji.
Z drugiej strony, wypowiedzi będą schematyczne a słownictwo ograniczone do twojej specjalizacji lub firmy. Osoby używające angielskiego głównie w pracy mają tendencję do stosowania różnych potworków korpo-mowy, nawet w sytuacjach codziennych. W zwykłych rozmowach ze znajomymi używają zbyt formalnych słów i wyrażeń.
U moich uczniów, uczących się języka biznesowego, zauważam też dezorientację w gramatyce. Sami przyznają, że wiele rzeczy jest dla nich niejasne i potrzebują więcej ćwiczyć. Zdarza się też, że takie osoby nie znają niektórych podstawowych wyrazów, czy zwrotów z języka ogólnego. Często przyznają, że największym problemem jest zwykła pogadanka o przysłowiowej pogodzie.
Dla kogo angielski biznesowy jest dobrą opcją?
Nauka języka biznesowego to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują w międzynarodowych korporacjach, gdzie językiem komunikacji jest angielski. Przyda się też osobom pracującym w firmach, które mają zagranicznych klientów lub partnerów czy też planują wejść na rynki zagraniczne. Będzie to też dobra opcja dla freelanserów świadczących usługi za granicą oraz tym, którzy chcą znaleźć pracę w biurze za granicą.
Naukę języka biznesowego można zacząć już od poziomu A1 – elementary. Inaczej mówiąc, jako zupełnie początkujący, potrzebujesz najpierw poznać ogólne podstawy językowe. Czasami lepiej połączyć angielski ogólny z elementami biznesowego. Na przykład jeśli będziesz używać języka angielskiego również poza firmą, w podróżach albo rozwijaniu zainteresowań. Wówczas nauczysz się posługiwać angielskim w rozmaitych sytuacjach i w różnych obszarach, z naciskiem na kwestie zawodowe.
Jeśli pracujesz, to język biznesowy wyda ci się bardzo życiowy. Będziesz uczyć się używać języka w sytuacjach i zadaniach znanych z pracy. Jeśli uczysz się lub studiujesz, to niektóre biznesowe zagadnienia mogą wydać ci się nieco abstrakcyjne. Znajomość angielskiego biznesowego będzie jednak sporym atutem przy szukaniu pierwszej pracy.
Mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny. Jeśli masz jakieś pytania albo obserwacje, napisz w komentarzu.