nauka angielskiego

Pisownia angielska – kiedy „y” zmienia się w „ies” w liczbie mnogiej

pisownia y zmienia sie na ies

W języku angielskim liczbę mnogą tworzy się bardzo prosto – wystarczy dodać „s” na końcu wyrazu w liczbie pojedynczej. Chociaż… nie zawsze, bo czasami trzeba dodać „es” albo nawet zmienić całą końcówkę wyrazu. Nie mówiąc już o tych przypadkach, gdy liczba mnoga wygląda inaczej, niż pojedyncza. Hm… Na szczęście możemy to szybko sobie poukładać. Z tego mini odcinka dowiemy się, kiedy w liczbie mnogiej „y” zmienia się w „ies”.

Czytaj dalej

rady i wskazówki

Sześć cech, które powinieneś wzmacniać, żeby osiągnąć cel w nauce

Nauka to nie chodzenie na zajęcia albo wkuwanie czegoś na pamięć. To skomplikowany proces, w wyniku którego zachodzi trwała zmiana w naszym życiu. Ten ważny i w sumie niełatwy etap w rozwoju wymaga odpowiednich cech charakteru. Jest kilka takich cech, które niezależnie od zmieniających się trendów, prowadzą do sukcesu. Co więcej, możemy je w sobie rozwinąć i wzmocnić. Zestawienie może cię zaskoczyć. Ten artykuł to wynik przemyśleń, jakie naszły mnie w związku przejściem…

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Pisownia angielska – dis- i mis- a może diss- i miss-?

pisownia dis i mis

Mamy różne wyrazy w angielskim z przedrostkami dis- i mis- na przykład: disorder, dissatisfied, misunderstand, misspell. Wyraźnie widać, że raz występuje jedno S a w innych słowach mamy podwójne S. W takim razie, jak to się w końcu pisze? Jest jakaś zasada? Oczywiście i to bardzo prosta, inaczej nie powstał by ten artykuł. Zajrzyj do wpisu, przeczytaj, zapamiętaj, poćwicz. Dzięki takim małym kroczkom poprawne pisanie w języku angielskim nie będzie żadnym problemem.

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Pisownia angielska – carefull czy careful?

Przedstawiam drugi odcinek mini kursu pisowni angielskiej. Każdy z krótkich artykułów tego cyklu pokazuje po jednej prostej zasadzie, która pomaga wyeliminować popularne błędy w pisowni. Często pojawiają się wątpliwości, czy w danym wyrazie przedrostek (cząstka dodawana na początku wyrazu), lub przyrostek (cząstka dodawana na końcu wyrazu) ma w sobie pojedynczą, czy podwójną literę. Zobaczmy, jak to jest w tym przypadku.

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Pisownia angielska – all ready czy already

pisownia angielska already

Zaczynamy nowy mini kursik, tym razem z regułkami dotyczącymi pisowni angielskiej. Krótka regułka, kilka przykładów, minuta czytania i pozbywasz się jednego problemu w pisowni. W tym artykule zobaczysz jak przez jedną literę możesz kompletnie zmienić znaczenie wyrazu. W dodatku funkcja sprawdzania pisowni w większości programów nie wychwytuje tego typu błędów. Zajrzyj, zapamiętaj i pisz poprawnie 🙂

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy litery „H”

silent H

To ostatni odcinek mini kursu, z którego można dowiedzieć się, w jakich przypadkach nie wymawiamy pewnych liter w języku angielskim. Tym razem przyglądamy się literze H, która, chociaż na pierwszy rzut oka wcale na to nie wygląda, wyłamuje się ze schematów i potrafi przysporzyć trochę problemów. Poświęć zatem dwie minuty na ten krótki artykuł. Przeczytaj, odsłuchaj, poćwicz i zapamiętaj. A potem mów lepiej!

Czytaj dalej

rady i wskazówki

Bariera w mówieniu – jak to jest naprawdę

W ogłoszeniach szkół językowych, nauczycieli prywatnych i korepetytorów króluje to samo hasło: „pomożemy ci przełamać barierę językową”. Oczywiście to odpowiedź na potrzeby rynku – chcemy pokonać barierę. Zupełnie jakby to była jakaś obsesja. Ale czy rzeczywiście to najważniejsza rzecz w nauce języka? Właściwie, co to takiego ta bariera i dlaczego jedni ją mają a inni nie? Może tu tkwi sedno sprawy?

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „K”

silent K

W kolejnym mini odcinku cyklu dotyczącego wymowy angielskiej przyglądamy się literze K. Wbrew pozorom sprawia ona trochę problemów, nawet przy literowaniu wyrazów. Niektórzy z uporem maniaka nazywają ją „ki” 😉 Tym razem poznasz prostą regułkę, która pokazuje kiedy litera K nie jest wymawiana. Zobaczysz i posłuchasz oraz, mam nadzieję, przećwiczysz przykłady aby coraz lepiej mówić po angielsku.

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „N”

nieme N

Litera N na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niewinnie. Jest dźwięczna i w większości przypadków jej angielska wymowa pokrywa się z polską. Jednak, kiedy przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że N potrafi trochę namącić. Czasami w zestawieniu z G i K, dominuje i zagłusza nam te dźwięki, ale są też przypadki, kiedy milczy, jak grób. Zobaczmy kiedy N jest nieme. To już kolejny odcinek mini regułek wymowy angielskiej. W jednym z poprzednich zobaczyliśmy, że…

Czytaj dalej

nauka angielskiego

Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „W”

nieme W w angielskim

Uporządkuj zasady wymowy angielskiej małymi kroczkami. Jeden artykuł, to jedna prosta regułka. Potrzebujesz dwóch minut, żeby przeczytać i przećwiczyć. Potem zajrzyj tutaj jeszcze ze dwa razy, aby wszystko dobrze zapamiętać. W ten sposób nie tylko nauczysz się zasad wymowy, ale też pisowni angielskiej, bo przecież nie wszystko, co napisane, jest wymawiane. Z tego odcinka dowiesz się, kiedy nie wymawiamy litery W. W wymowie litera W przypomina krótkie U. Jest jednak trochę wyrazów, w…

Czytaj dalej