Decydując się na naukę języka obcego często stajemy przed dylematem: czy wybrać lekcje prywatne, czy może lepiej zapisać się na kurs w szkole językowej? Poznaj zalety i wady każdego z rozwiązań i zobacz, które z nich przyniesie najlepsze efekty biorąc pod uwagę twoją osobowość i styl życia.
Artykuł aktualizowany w sierpniu 2024 – poprawiona czytelność, nagłówki i treść
W ostatnich latach branża edukacyjna, w tym nauka języków obcych, przeżywa boom. Coraz więcej osób przekonuje się do nauki online. Dzięki temu nie potrzeba wielkiego kapitału aby otworzyć szkołę językową. W sieci znaleźć można dosłownie tysiące mniejszych lub większych szkół językowych, platform zrzeszających nauczycieli czy ofert korepetytorów. Osoba szukająca dla siebie najlepszego rozwiązania może zagubić się w tym gąszczu a trudno jest na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy dana oferta reprezentuje wysoką jakość.
Dlatego proponuję przyjrzeć się prywatnym lekcjom i kursom w szkołach językowych pod kątem elementów, na które warto zwrócić uwagę wybierając rodzaj lekcji dla siebie. Zacznijmy od szkoły językowej.
Jakie rodzaju są zajęcia oferuje szkoła językowa?
Szkoły językowe koncentrują się głównie na kursach grupowych. Są to zazwyczaj zajęcia w placówce, chociaż pojawia się coraz więcej kursów prowadzonych przez Internet. Na rynku mamy bardzo bogatą ofertę, także większość osób powinna znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Z drugiej strony, w szkołach językowych najwięcej opcji nauki jest dla dzieci, młodzieży i ludzi młodych. Osoby w średnim wieku i starsze, a do tego niezbyt zaawansowane, lub po dłuższej przerwie w nauce będą miały więcej problemów z dopasowaniem dostępnych opcji do swoich potrzeb.
Dla kogo taka forma nauki jest odpowiednia?
Lekcje w grupach na pewno spodobają się osobom towarzyskim, lubiącym gry i zadania zespołowe, znajdującym motywację w kontaktach i rywalizacji z innymi uczestnikami. Niektórym będzie też bardziej odpowiadać neutralność sali lekcyjnej, niż własne lub cudze mieszkanie. Nauka w szkole językowej powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy cenią wygodne i mało absorbujące rozwiązania. Mamy konkretne dni i godziny spotkań, określone sumy i terminy płatności, ustalony program zajęć i podręczniki a wszystko objęte regulaminem, także wiadomo, jak postępować w razie problemów.
To jest trochę tak, jak zwiedzanie obcych krajów na wycieczce objazdowej. Nie musisz się martwić o sprawy organizacyjne, ale też nie posiedzisz pół godzinki dłużej w przytulnej kawiarence, ani nie zobaczysz jakiegoś ciekawego miejsca, bo nie jest ono w programie. Na kursach grupowych musisz dopasować się do grupy, samodzielnie nadrabiać materiał z opuszczonych lekcji i ewentualnie skorzystać z konsultacji (jeśli są), kiedy czegoś nie zrozumiesz.
Jaka jest jakość zajęć w szkole językowej?
Przewaga konkurencyjna szkoły językowej tkwi w jej ludziach, dlatego dążąc do zapewnienia najwyższej jakości oferowanych usług, najlepsze szkoły starannie selekcjonują lektorów. Dodatkowo wprowadzają systemy i audyty jakości, treningi, szkolenia, obserwacje lekcji i oceny zadowolenia klientów.
Szkoły współpracują z instytucjami rynku edukacyjnego wprowadzając nowe materiały i metody nauczania a nad kursami i pracą lektorów czuwają doradcy metodyczni. Nie jest to niestety normą. Są placówki bardzo przeciętne, a nawet takie firmy, które w rynku szkoleń językowych upatrują jedynie łatwy zarobek. Więcej inwestują w reklamy, niż w nauczycieli i dobre narzędzia do pracy. W takich miejsca są często zatrudniane przypadkowe osoby, słabo opłacane, a co za tym idzie słabo zmotywowane do pracy. Jedyny nadzór polega na sprawdzeniu, czy lekcja się odbyła a pieniądze wpłynęły na konto firmy.
W jakich warunkach się uczysz? Jakie jest zaplecze, technologia itp.?
Dobre szkoły językowe posiadają przestronne, jasne i nowocześnie wyposażone sale. Standardem jest tablica, flipczart, sprzęt komputerowy czy audio / DVD. Znajdziesz też nowoczesne rozwiązania w postaci tablic i stołów interaktywnych, stanowisk komputerowych, czy tabletów dla uczniów. Do dyspozycji uczniów będą też automaty na napoje i przekąski, biblioteczka, dostęp do Internetu, toalety. Szkoły udostępniają również platformy internetowe z dodatkowymi materiałami, aplikacje do nauki słówek, różne gry i pomoce urozmaicające lekcje.
Niektóre szkoły są oficjalnymi ośrodkami przygotowującymi do uznanych na świecie egzaminów na certyfikaty językowe. Nauczyciele takich placówek szkolą się bezpośrednio w instytucjach egzaminujących i korzystają z dodatkowego wsparcia i materiałów.
Jakie są koszty nauki w szkole językowej?
Cena za jedną lekcję za jedną osobę jest zazwyczaj niższa w przypadku zajęć grupowych, niż indywidualnych lekcji. Należy jednak zwrócić uwagę, czy „lekcja” to 45 minut czy 60 minut, a także ile godzin lekcyjnych obejmuje dany kurs. W szkołach językowych zazwyczaj płacimy z góry za semestr, choć płatność może być rozłożona na raty. Stosowane są też rabaty za kontynuację lub polecanie zajęć znajomym. Można też uzyskać zniżki kupując podręczniki lub zapisując się na egzaminy za pośrednictwem szkoły. Niektóre szkoły umożliwiają konsultacje z nauczycielem lub udział w dodatkowych zajęciach w ramach opłaty za kurs.
Zdarza się jednak, że wpłacona kwota za semestr nie podlega zwrotowi, jeśli przerwiesz naukę w szkole. Z kolei szkoły, jeśli zajdzie taka potrzeba, organizują zastępstwo, zmianę lektora lub zmianę grupy tak, że nie przepadają zajęcia.
Zalety i wady nauki w szkole językowej
Podsumowując, główne zalety dobrej szkoły językowej to:
- szeroka oferta
- nadzór nad zajęciami
- bezpieczeństwo zarówno jeśli chodzi o płatności jak i uczestnictwo w zajęciach
- niższa cena za lekcję na zajęciach grupowych
- łatwiejsza możliwość zebrania opinii o szkole
- odpowiednie warunki nauczania
Główne wady to:
- małe dopasowanie do indywidualnych potrzeb, to uczeń musi się wpasować w dany kurs i dany poziom grupy
- niska elastyczność – trudno zmienić opracowany i zatwierdzony program kursu, ustalone dni i godziny
- jeśli uczeń nie może się pojawić na lekcji z reguły zajęcia przepadają
- ograniczona oferta dla osób w średnim wieku i seniorów. Młodzi lektorzy z którymi trudno znaleźć wspólny język i młodzi kursanci mogą krępować. Materiały o tematyce młodzieżowej, onieśmielająca technologia często zniechęcają starszych uczniów.
Po czym rozpoznać dobrą szkołę językową?
Szczerze powiem, nie jest to proste zadanie. Na pewno nie wystarczy przeczytanie opinii w Internecie. Ja co jakiś czas dostaję ofertę zakupu pakietu dobrych opinii w Google. W sieci działają agencje marketingowe i wirtualne asystentki, które w ramach swojej pracy, polecają usługi wybranych firm. Z reguły takie opinie są mało konkretne, po prostu „polecam” albo „są najlepsi”.
Lepiej popytać znajomych – w ten sposób przynajmniej opinia będzie sprawdzona. Warto też poszukać informacji o firmie, od kiedy istnieje, ile ma placówek, czy ma siedzibę w Polsce. Czasem szkoły mają na stronie krótkie bio swoich lektorów. Dzięki temu można zobaczyć jakie wykształcenie i doświadczenie mają nauczyciele.
Ważnych informacji dostarczy też oferta kursów. Szukaj konkretów, nie enigmatycznych zwrotów w typie: „będziemy rozmawiać na ciekawe tematy w sympatycznej atmosferze”. Możesz po prostu skontaktować się ze szkołą i zapytać:
- jak wyglądają zajęcia
- z jakich materiałów będziesz korzystać
- kto będzie prowadzić zajęcia, jakie ma kwalifikacje
- czy można otrzymać program kursu
- jak wyglądają płatności
- czy trzeba podpisać umowę, na jaki okres
- czy jest regulamin zajęć
Kliknij w link i przejdź do artykułu, w którym prezentuję najważniejsze wady i zalety lekcji prywatnych.