Opanuj zasady wymowy i pisowni angielskiej krok po kroku. Jeden artykuł, to jedna prosta regułka. Dwie minuty czytania. Zajrzyj, przeanalizuj, zapamiętaj i małymi kroczkami naucz się lepiej mówić i pisać po angielsku. W tym wpisie zobaczysz, kiedy nie wymawiamy litery „t”.
Czy masz wrażenie, że wymowa angielska jest trochę jak wolna amerykanka – nie obowiązują żadne reguły? Do tego wymowa i pisownia to dwa różne światy. Czasami piszemy cztery litery a wymawiamy jeden dźwięk. Innym razem, jedna litera to dwugłoska, którą słyszymy jak dwa dźwięki. Jeszcze mamy pełno liter, których w ogóle nie wymawiamy.
Na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze. Jednak są pewne proste zasady, które pomogą lepiej mówić i pisać po angielsku.
Dzisiaj na tapetę bierzemy tak zwane „nieme t”, czyli literę „t”, której się nie wymawia.
W wielu przypadkach „t” nie jest wymawiane po literze „s” np.:
Christmas, chestnut
a zwłaszcza w kombinacjach liter: sten i stle
Zobacz:
-sten
listen /lɪsn/ – słuchać
fasten /’faːsn/ – przymocować, zapiąć
hasten /ˈheɪsn/ – ponaglić, pospieszyć
glisten /ˈglɪsn/ – lśnić
-stle
castle /ˈkaːsl/ – zamek (budynek)
whistle /ˈwɪsl/ – gwizdek, gwizdać
wrestle /ˈresl/ – walczyć, mocować się
apostle /əˈposl/ – apostoł
Zwróć uwagę na słówko
often /ˈɔfn, ˈɔftən/
Ma ono dwie wymowy. Usłyszysz native speakerów mówiących often bez „t”, ale też i takich, którzy „t” całkiem wyraźnie wymawiają. Co ciekawe, nie jest to jakiś regionalizm i zdarza się, że osoba w jednej wypowiedzi raz wymawia „t” w often a za chwilę już nie.
Kiedyś oglądałam reportaż, w którym pytano Brytyjczyków, czy wymawiają „t” w often czy nie i większość z pytanych była trochę zażenowana, bo nie potrafiła dać jasnej odpowiedzi.
Co dalej?
Załóż sobie specjalny notes do pracy nad wymową. Jeśli nie lubisz papierowych zeszytów, stwórz notatnik w którymś z programów, jak Evernote, czy OneNote. Zapisuj tam reguły oraz słówka, które sprawiają ci najwięcej problemów lub w których często robisz błędy. Zaglądaj tam co jakiś czas, żeby utrwalać zasady.
Zwracaj uwagę na zapis fonetyczny w słownikach, czy nawet w Google. Przy danym słówku wciśnij ikonkę głośnika i odsłuchuj wymowę patrząc jednocześnie na znaki zapisu fonetycznego.
Jeśli uważasz, że komuś może przydać się taka wiedza, udostępnij ten wpis w mediach społecznościowych. Możesz też zapisać ten artykuł w formie pliku pdf lub wydrukować.
Zobacz też:
Wymowa angielska – jak się jej uczyć
Mówić po angielsku jak native speaker