Indywidualne lekcje języka obcego z prywatnym korepetytorem od lat cieszą się popularnością. Krąży przekonanie, że w ten sposób najlepiej nauczyć się języka. Czy rzeczywiście? Zobacz, jakie są wady i zalety takich zajęć i czy to jest dobry wybór dla ciebie.
Artykuł aktualizowany w sierpniu 2024 – poprawiona czytelność i nagłówki, zaktualizowana treść
Jaka forma nauki języka obcego będzie dla cibie najlepsza: lekcje indywidualne z prywatnym lektorem, czy grupowe w szkole językowej? W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się głównym wadom i zaletom szkoły językowej. Określiliśmy też dla kogo nauka w szkole językowej będzie dobrym rozwiązaniem. Tym razem zobacz, czego można oczekiwać od nauczycieli językowych oferujących lekcje indywidualne.
Lekcje indywidualne – jakiego rodzaju są to zajęcia?
W większości są to lekcje w konfiguracji nauczyciel + jeden uczeń, czasem w małych 2, 3-osobowych grupach. Oferta zajęć na tym rynku obejmuje wszystkie grupy wiekowe i różnego rodzaju kursy. Można się w ten sposób uczyć języka ogólnego, biznesowego, specjalistycznego, po przygotowanie do egzaminów lub pracy za granicą. Jeśli masz jakieś nietypowe potrzeby, to nauczyciel może przygotować specjalnie dla ciebie odpowiednie rozwiązanie.
Dla kogo będą odpowiednie indywidualne lekcje języka?
To dobry wybór dla osób, które oczekują, że tempo i poziom zajęć będą dostosowane do ich możliwości oraz, że nauczyciel poświęci im całą swoją uwagę. Ta formuła lekcji sprawdzi się, kiedy twoje umiejętności językowe są na różnych poziomach. Na przykład, jeśli dobrze radzisz sobie z czytaniem, rozumieniem ze słuchu, czy gramatyką, ale nie potrafisz się wypowiadać. Jest to też rozwiązanie dla osób, które źle znoszą presję grupy. Nie lubią wypowiadać się na forum i boją się ośmieszenia, czy też w grupie łatwo się rozpraszają.
Takie zajęcia są często bardziej elastyczne. Lektorzy prowadzący zajęcia indywidualne często umożliwiają przekładanie spotkań. Zdarza się, że kursant ma nieregularne godziny zajęć, dopasowane do swojego grafika. Tę formę nauki powinny rozważyć osoby, którym zdarza się praca w nadgodzinach, wyjazdy, czy praca zmianowa.
Jaka jest jakość indywidualnych zajęć językowych?
Na rynku lekcji indywidualnych istnieją większe różnice w jakości oferowanych usług, niż w przypadku szkół językowych. Większość lektorów i korepetytorów rozumie, że ich sukces zależy od zadowolenia uczniów, dlatego dbają o wysoki poziom zajęć, a także o podnoszenie własnych kwalifikacji. Szeroka oferta różnego rodzaju kursów, studiów podyplomowych, szkoleń, seminariów, konferencji, webinariów, umożliwia nauczycielom pracującym samodzielnie poznawanie nowych metod, trendów i narzędzi. Często lektorzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju kursów lub pracy w szkołach. Wśród ogłoszeń znajdziesz jednak również zupełnie niepoważne osoby. Czasami nawet niezbyt dobrze znają język, którego chcą nauczać.
W przypadku lekcji prywatnych niestety sami musimy sprawdzić kwalifikacje lektora. Niejednokrotnie po prostu przekonując się o nich (lub ich braku) dopiero na lekcji. Można szukać opinii wystawionych nauczycielom przez ich uczniów, ale ostatnimi czasy jest dużo w tym obszarze nadużyć. Opinie po prostu można kupić lub zachęcić do wystawienia pozytywnej oceny obniżką ceny.
Sami lektorzy prowadzą własne strony internetowe, gdzie zamieszczają referencje czy dokumenty potwierdzające ich wiedzę i doświadczenie. Nauczyciele są także autorami blogów lub redaktorami serwisów językowych, a ich lektura pokazuje, że nauczanie jest dla nich pracą, którą traktują bardzo poważnie. Coraz więcej nauczycieli kręci też filmiki, pisze ebooki czy udostępnia pomocne materiały. Przeglądając takie materiały można wstępnie stwierdzić, czy styl danej osoby ci odpowiada.
W jakich warunkach się uczysz? Jakie jest zaplecze, technologia itp.?
Zazwyczaj uczysz się w domu – u nauczyciela lub we własnym, jeśli lektor dojeżdża do uczniów lub udziela lekcji online. Uczenie się w czyimś domu może być dla niektórych krępujące – to nie jest wspólna przestrzeń do nauki, ale czyjś pokój. Nie są to z pewnością idealne warunki do prowadzenia zajęć. Oświetlenie i komfort mogą być niewystarczające, mogą rozpraszać domowe zapachy, telefon, dzwonek do drzwi, inni domownicy, zwierzęta, czy hałaśliwi sąsiedzi. Z drugiej strony, nauczyciele starają się zapewnić możliwie najlepsze warunki, czasem nawet jedno z pomieszczeń zmieniają w prawdziwą salę lekcyjną. Poza tym wielu uczniów czuje się swobodniej w kameralnej, domowej atmosferze.
Nauczyciele prowadzący lekcje prywatne mają dostęp do tych samych materiałów, z których korzystają szkoły. Jeśli chodzi o technologię, prywatnych nauczycieli nie stać na tablice interaktywne czy stoły interaktywne, ale na dzisiaj nie są one jeszcze standardem w szkołach językowych. Najnowsza technologia daje jednak nauczycielowi dużo możliwości urozmaicenia lekcji. Oprogramowanie posiadające pewne funkcje tablicy interaktywnej można zainstalować na komputerze, czy tablecie. Istnieje też mnóstwo aplikacji, programów i pomocy multimedialnych, z których mogą korzystać nauczyciele.
Jakie są koszty indywidualnych lekcji języka?
Lekcje w formacie nauczyciel + uczeń są droższe, niż zajęcia grupowe. Niektórzy lektorzy stosują rabaty i promocje, ale nie jest to powszechne. Każdy nauczyciel ma własne zasady dotyczące rozliczeń. Może to być płatność z góry za semestr, za miesiąc albo płatność po każdej lekcji. Czasami lektorzy zgadzają się na płatność po danym okresie np. na koniec miesiąca.
Różne są też zasady dotyczące odwoływania, przekładania lekcji czy spóźnień. Często uczeń ma możliwość odwołania lub przełożenia lekcji, ale jeśli nie zrobi tego z określonym wyprzedzeniem, płatność za lekcję przepada. Bywa też, że jeśli uczeń spóźnia się na lekcję dłużej, niż 15 minut, zajęcia nie odbywają się a pieniądze przepadają. Nauczyciel może też odmówić dalszego prowadzenia zajęć, gdy uczeń często odwołuje lekcje lub nie przykłada się do nauki.
Zobacz też:
- Jakiego języka się uczyć? Jak wybrać, żeby nie żałować
- Co daje nauka języka z lektorem?
- Jaka jest różnica między teacher, tutor i trainer?
- Uczyć się na pamięć czy naturalnie chłonąć język obcy?
Zalety i wady lekcji indywidualnych
Podsumowując, główne zalety lekcji prywatnych to:
- program zajęć, ich poziom i tempo są dopasowane do potrzeb i możliwości ucznia
- łatwiej wprowadzić modyfikację w programie nauczania lub przeprowadzić zajęcia związane z potrzebą chwili, np.: przygotowanie do wyjazdu, konferencji, prezentacji, rozmowy kwalifikacyjnej itp.
- nauczyciel poświęca uczniowi całą swoją uwagę
- łatwiej jest zmienić dni i godziny, w które odbywają się zajęcia, przełożyć czy odwołać lekcję bez ponoszenia strat
Do wad można zaliczyć takie kwestie:
- uczeń sam odpowiada za wybór lektora, sam musi rozeznać się w ofercie rynkowej, poszukać opinii i referencji,
- dobry lektor będzie miał dużo chętnych do nauki, więc może być już zajęty w terminach, jakie nam pasują
- płatność za zajęcia i same zajęcia są obciążone wyższym ryzykiem, niż w szkole językowej, trudniej też egzekwować pewne rzeczy i dochodzić swoich praw
- w razie niedyspozycji nauczyciela (choroba, zdarzenia losowe) zajęcia nie odbywają się
Dodam jeszcze, że niektóre szkoły językowe oferują zajęcia indywidualne, czasem też z dojazdem do ucznia, z kolei prywatni nauczyciele organizują lekcje grupowe. Takie rozwiązania będą stanowiły mieszankę wad i zalet nauki prywatnie i w szkołach językowych. Warunki konkretnych ofert mogą się znacznie od siebie różnić, więc trzeba każdą z nich przeanalizować osobno.