Chcesz potwierdzić poziom znajomości języka angielskiego certyfikatem? W Polsce jest dostępnych wiele rodzajów certyfikatów i testów. Zobacz, jaki certyfikat z angielskiego wybrać w twojej sytuacji, gdzie i jak go zdobyć i ile czasu będzie ważny.
Pamiętaj, że teksty i obrazki na tej stronie stanowią przedmiot prawa autorskiego. Przeczytaj warunki użytkowania serwisu.
Artykuł aktualizowany w maju 2024 – zweryfikowane linki zewnętrzne i informacje.
Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę zdobywaniem certyfikatu poświadczającego znajomość języka, zajrzyj do mojego poprzedniego wpisu Co daje certyfikat językowy
W tym artykule pokazuję popularne certyfikaty z języka angielskiego, jak je uzyskać oraz które certyfikaty pasują do poszczególnych celów np. pracy czy studiów. Mam nadzieję, że pomoże ci to odpowiedzieć na pytanie jaki certyfikat z języka angielskiego wybrać.
Jak uzyskać certyfikat z angielskiego
W większości przypadków aby uzyskać certyfikat musisz podejść do egzaminu. Celowo nie piszę „zdać egzamin”, bo nie każdy egzamin kończy się wynikiem „zdany” lub „oblany”. Niektóre egzaminy sprawdzają poziom twojej wiedzy a ty otrzymujesz dokument z adekwatną do tej wiedzy punktacją.
Wiele szkół językowych i uczelni to oficjalne centra egzaminacyjne, gdzie możemy podejść do egzaminu. Często prowadzą one własne kursy przygotowujące do tych testów, ale równie dobrze możemy uczyć się w innej szkole, czy na zajęciach prywatnych.
Samodzielne przygotowanie do egzaminu też jest możliwe, zwłaszcza w przypadku zadań gramatycznych, czytania i słuchania. Jednak jeśli chodzi o mówienie i pisanie, samemu trudno ocenić na ile nasze wysiłki spełniają oczekiwania egzaminatorów.
Czym różnią się certyfikaty?
Różnica między certyfikatami z języka angielskiego nie ogranicza się do tego, jaka instytucja je wydaje. Najczęściej różnice dotyczą takich elementów jak:
Obszar językowy – język ogólny, język biznesowy, ogólny z elementami biznesowego, akademicki, specjalistyczny
Grupa wiekowa – dzieci, młodzież, studenci, dorośli
Okres ważności – ważne bezterminowo lub z określonym terminem ważności (np. ważny dla lata od daty wystawienia)
Kryteria uzyskania certyfikatu – wydawany powyżej pewnego limitu punktów, lub niezależnie od uzyskanego wyniku z tym, że na certyfikacie jest informacja ile zdobyło się punktów w stosunku do maksymalnej liczby.
Forma egzaminu – na całość może składać się kilka części np.: gramatyka, słownictwo, czytanie, mówienie, pisanie, słuchanie. Aby uzyskać certyfikat trzeba zaliczyć wszystkie części. Inny typ to egzaminy złożone z modułów np. czytanie + słuchanie, mówienie + pisanie. Z każdego modułu otrzymujemy osobny certyfikat.
Uznawalność i rozpoznawalność – większość certyfikatów, które można uzyskać w Polsce jest powszechnie znanych i uznawanych przez wiele instytucji w kraju i na świcie, takich jak szkoły, uczelnie, urzędy, korporacje. W Internecie można się jednak natknąć na oferty testów kończących się certyfikatami, o których większość z nas nigdy nie słyszała. Nie wszystkie to oszustwa. Niektóre faktycznie są oficjalnymi dokumentami ale uznawanymi tylko na konkretnym obszarze, np. w jakimś stanie USA.
Jaki certyfikat językowy wybrać dla siebie?
Najpierw określ konkretnie swoje cele i potrzeby. Czy chcesz studiować za granicą? A może uzyskać zwolnienie z egzaminu językowego na uczelni w kraju? Niektóre szkoły zaliczają zajęcia językowe na podstawie certyfikatów, ale dokładnie sprawdź, jak to wygląda na twojej uczelni.
Może certyfikat jest ci potrzebny w pacy? Wiele instytucji wymaga poświadczonej znajomości angielskiego na danym poziomie. Często firmy organizują szkolenia językowe dla pracowników kończące się egzaminem na certyfikat. Zdarza się też, że korporacje testują znajomość angielskiego swoich pracowników przy pomocy popularnych testów. Warto się rozeznać w sytuacji i wcześniej uzyskać certyfikat, który pomoże dostać się do wymarzonej firmy.
Nie ma też nic dziwnego w tym, że po prostu chcesz się sprawdzić. Dla wielu osób przygotowanie do egzaminu jest świetną motywacją do intensywniejszej nauki i zrobienia szybszych postępów. Bardzo podnosi poczucie własnej wartości i pewność siebie 🙂
Popularne certyfikaty z języka angielskiego dla dorosłych
Cambridge English First, Advanced, Proficiency
B2 First, dawniej Cambridge English: First (FCE) to egzamin z języka ogólnego na poziomie B2
C1 Advanced, dawniej Cambridge English: Advanced (CAE) – egzamin z języka ogólnego na poziomie C1
C2 Proficiency, dawniej Cambridge English: Proficiency (CPE) – egzamin z języka ogólnego na poziomie C2
Instytucja: Cambridge Assessment English będąca częścią Uniwersytetu Cambridge.
Okres ważności: ważny bezterminowo
Kryteria uzyskania certyfikatu: limit punktów. Jeśli suma punktów jest niższa otrzymuje się zaświadczenie z informacją o punktacji i poziomie (np. B1) ale nie certyfikat.
Forma egzaminu: test złożony z kilku części. Sprawdza wszystkie umiejętności: gramatyka, słownictwo, czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie. Poszczególne części nie mają własnych limitów punktów ale na odwrocie certyfikatu jest informacja ile punktów z każdej części się uzyskało.
Uwagi. Są to jedne z najstarszych i najbardziej popularnych certyfikatów z języka angielskiego. W każdym razie popularne w Europie. W USA i krajach azjatyckich mniej znane. We wszystkich trzech przypadkach egzamin i warunki uzyskania certyfikatu są podobne. Egzamin różni się poziomem i od razu zaznaczę, że różnica między poziomami jest znacząca.
Dużo szkół językowych i prywatnych nauczycieli przygotowuje do tych egzaminów. Jest też mnóstwo materiałów: podręczniki, przykładowe testy z wyjaśnieniami, strony internetowe, filmiki na YouTube, fora, grupy na Fecebooku itd.
Egzaminy odbywają się kilkukrotnie w ciągu roku w różnych miejscowościach w Polsce i za granicą.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie organizatora: kliknij tutaj
Egzamin i certyfikat IELTS
The International English Language Testing System – występuje w dwóch wersjach
IELTS General Training – język ogólny, certyfikat uznawany przez urzędy migracyjne UK, Australii, Nowej Zelandii i Kanady oraz niektóre instytucje i firmy.
IELTS Academic – język i umiejętności potrzebne osobom, które chcą studiować w języku angielskim za granicą.
Instytucja: British Council we współpracy z IDP: IELTS Australia oraz Cambridge Assessment English
Okres ważności: 2 lata od daty testu
Forma egzaminu: test złożony z czterech części – pisanie, mówienie, czytanie i słuchanie. Na wynik testu składa się całkowita liczba punktów ze wszystkich części. Uzyskana punktacja odpowiada jednemu z dziewięciu zakresów kompetencji, gdzie 1 oznacza brak kompetencji a 9 posługiwanie się językiem na poziomie eksperta. Wynik może być też w postaci punktów z połówkami np. 7,5. Poszczególne instytucje informują w procesie rekrutacyjnym jaki jest minimalny akceptowany poziom kompetencji. Test można zdawać wielokrotnie i poprawiać swój rezultat.
Uwagi. Do testu powinny podejść osoby, które faktycznie potrzebują konkretnie tego certyfikatu. Ze względu na ograniczony okres ważności testu, jego specyficzny cel i dosyć wysoką cenę nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które po prostu chcą zweryfikować swoją wiedzę.
Więcej informacji można znaleźć na stronach organizatorów
British Council: https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/ielts/dlaczego-wybrac
Cambridge Assessment English: https://www.cambridgeenglish.org/pl/exams-and-tests/ielts/
Egzamin i Certyfikat TOEFL
Znany też jako Test of English as a Foreign Language – test z języka ogólnego akceptowany przez wiele uczelni nie tylko w krajach anglojęzycznych a także przez urzędy migracyjne UK, Australii i Nowej Zelandii. Znany w Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich.
Osoby, które chcą podejść do egzaminu powinny być na poziomie minimum B1
Instytucja: Educational Testing Service
Forma egzaminu: składa się z czterech sekcji – pisanie, czytanie, mówienie i słuchanie. Trzeba wykonać przynajmniej jedno zadanie z każdej sekcji aby zaliczyć test. Certyfikat zawiera punktację całościową oraz z poszczególnych części. Podobnie, jak w przypadku IELTS są tu poziomy kompetencji w zależności od liczby uzyskanych punktów. Instytucje akceptujące test same ustalają od jakiej minimalnej liczby punktów akceptują kandydatów. Test można zdawać wielokrotnie.
Okres ważności: dwa lata od daty testu
Uwagi. Test przeznaczony jest głównie dla osób, które chcą studiować za granicą. Jest on akceptowany przez uczelnie nie tylko w krajach anglojęzycznych. Można znaleźć dość sporo materiałów przygotowujących do egzaminu a także kursy w szkołach językowych.
Cena jest stosunkowo wysoka a okres ważności krótki, więc nie jest to najlepsza opcja dla osób, które chcą pochwalić się certyfikatem w CV lub uwieńczyć w ten sposób lata nauki.
Oficjalna strona TOEFL https://www.ets.org/toefl
ETS Global (ogranizator testu) ma swoje przedstawicielstwo w Polsce, w Warszawie. Nie udało mi się znaleźć strony po polsku więc podsyłam po angielsku: https://www.etsglobal.org/pl/en
Egzamin i Certyfikat TOEIC
Test Of English for International Communication to egzamin z języka ogólnego przygotowany z myślą o osobach pracujących w międzynarodowych firmach. Można podchodzić do niego już od poziomu A1. Jest dosyć dobrze znany na świecie, bardzo popularny w krajach azjatyckich. Coraz częściej jest też używany do weryfikowania znajomości języka w polskich korporacjach.
Instytucja: Educational Testing Service
Forma egzaminu: są trzy warianty (moduły) testu, które można zdawać niezależnie od siebie.
TOEIC Bridge Test jest przeznaczony dla osób od poziomu A1 do B1. Testuje słuchanie i czytanie.
TOEIC Listenig and Reading – testuje umiejętności receptywne czyli rozumienie ze słuchu i czytanie od poziomu A1 do C1
TOEIC Speaking and Writing – testuje umiejętności produktywne czyli mówienie i pisanie od poziom A1 do C1
Egzaminu nie można nie zdać. Liczba uzyskanych punktów decyduje o tym czy ma się wysokie, czy niskie kompetencje językowe.
Okres ważności: dwa lata od daty testu (Właściwie to ETS informuje, że po upływie dwóch lat nie będzie wydawał duplikatów certyfikatu ani przechowywał informacji o rezultatach kandydata).
Uwagi. Jest to dobry test dla osób pracujących w międzynarodowym środowisku albo dużej korporacji. Jednocześnie zadania testowe nie są naszpikowane językiem biznesowym więc można do niego podejść bez konieczności chodzenia na kurs Business English. Można podchodzić do modułów w odstępach czasu i przy okazji rozłożyć w czasie koszty.
Oficjalna strona TOEIC https://www.ets.org/toeic
Cambridge Business (BEC)
B1 Business Preliminary (dawniej BEC Preliminary)
B2 Business Vantage (dawniej BEC Vantage)
C1 Business Higher (dawniej BEC Higher)
To certyfikaty potwierdzające znajomość biznesowego języka angielskiego, odpowiednio na poziomie B1, B2, i C1. Egzamin jest stosunkowo dobrze znany w korporacjach. Ostatnio jakby mniej popularny i można mieć problem z terminem, bo w danym okresie nie zbierze się minimalna liczba zdających.
Instytucja: Cambridge Assessment English będąca częścią Uniwersytetu Cambridge.
Forma egzaminu: test sprawdza czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Certyfikat jest wystawiany od określonej ilości punktów. Wszystkie zadania, nagrania i teksty dotyczą zagadnień związanych z biznesem i ekonomią. Nie trzeba być specjalistą w danej dziedzinie ale trzeba znać popularne pojęcia z różnych obszarów prowadzenia biznesu np.: marketingu, finansów, nowych technologii, produkcji, logistyki itd.
Okres ważności: ważny bezterminowo
Uwagi. Jest to opcja dla osób zainteresowanych karierą w międzynarodowych firmach. Na plus można zaliczyć trzy poziomy do wyboru oraz to, że certyfikat nie traci ważności. Trochę trudniej znaleźć kursy i nauczycieli przygotowujących do tego testu. Jeśli chodzi o materiały, jest kilka podręczników na rynku, a także większość popularnych podręczników do Business English zawiera słownictwo i ćwiczenia pod kątem tego egzaminu.
Oficjalna strona: https://www.cambridgeenglish.org/pl/exams-and-tests/qualifications/business/
Egzaminy Pearson – LCCI, PTE, Versant
Pearson Education, jedna z największych firm w branży edukacyjnej w Wielkiej Brytanii, wydawca wielu znanych podręczników, ma w swojej ofercie kilka rodzajów testów.
Najbardziej znany to LCCI International Qualifications in English for Business – egzamin z języka biznesowego dostępny na kilku poziomach zaawansowania i w kilku różnych obszarach specjalizacji. Nie wszystkie z tych poziomów i obszarów są dostępne w Polsce.
Egzamin PTE General to egzamin z języka ogólnego, w wyniku którego można uzyskać certyfikat. Wydaje się być niezłym rozwiązaniem dla osób, które chcą po prostu zweryfikować swoją znajomość języka.
Versant to test online, który weryfikuje znajomość języka i informuje o poziomie i postępach.
Poza LCCI, pozostałe testy są stosunkowo nowe i nie są jeszcze dobrze rozpoznawane na rynku.
Więcej informacji na stronie Pearsona: https://www.pearson.pl/assessment
Egzaminy Trinity College of London
Trinity College of London to jedna z wiodących instytucji szkoleniowych w Wielkiej Brytanii. Na świecie znana min. ze szkoleń nauczycieli angielskiego. Od niedawna w Polsce promuje swoje egzaminy językowe. Spotkałam przedstawicieli polskiego oddziału tej firmy na konferencjach dla nauczycieli angielskiego.
Nawet jeśli te egzaminy nie są jeszcze znane w Polsce, może warto się nimi zainteresować na przyszłość. Więcej informacji na oficjalnej stronie: https://www.trinitycollege.com/local-trinity/poland
Egzaminy TELC
Egzaminy TELC organizowane przez niemiecką instytucję telc gGmbH sprawdzają znajomość języków w oparciu o Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, czyli w uproszczeniu poziomy A1, A2, B1, B2, C1, C2.
W ofercie jest też egzamin z języka angielskiego, ale czy nadal będzie, skoro Wielka Brytania opuściła Unię?
Certyfikat TELC jest uznawany przez brytyjski Office of Qualifications and Examinations Regulation (Ofqual) a także przez polski Serwis Służby Cywilnej.
Więcej na oficjalnej stronie: https://www.telc.net/en/language-examinations/certificate-exams/
Czy coś jeszcze?
Uff, to chyba wszystko. Są oczywiście jeszcze egzaminy specjalistyczne, dla prawników, księgowych, finansistów, ale o tym może innym razem.
Jeśli pominęłam jakiś ważny egzamin z języka ogólnego lub biznesowego, proszę napisz w komentarzu.
Napracowałam się zbierając te wszystkie informacje i będzie mi niezmiernie miło, jeśli się nimi podzielisz. Po prostu kliknij w ikonę serwisu, w którym chcesz udostępnić ten artykuł.
A egzamin TGLS?
Szczerze mówiąc nie znam dobrze tego egzaminu. Jeśli się nie mylę został on stworzony przez polską insytucję egzaminacyjną i dopiero buduje swoją pozycję na rynku. Na stronie The Global Language System Polska informacje o uznawalności są bardzo ogólnikowe a w Internecie znalazłam tylko polskie źródła na jego temat.
Chciałbym zapytać o wybór potencjalnego kursu. Dla osoby zainteresowanej certyfikatem na poziomie C1, z uwagi na potencjalną pracę w międzynarodowej korporacji który kurs powinien być bardziej przydatny: CAE czy C1 business higher? Czy prawdą jest, że ten drugi staje się coraz bardziej znaczący w środowisku korporacyjnym, a CAE bardziej na potrzeby studiów zagranicą?:)
*za granicą
To prawda, CAE jest tworzony pod kątem osób, które chcą studiować za granicą. Koncentruje się na języku ogólnym. Artykuły, w części sprawdzającej czytanie, dotyczą różnych dziedzin życia, czasem odkryć naukowych, problemów i zjawisk społecznych, kultury, sztuki, ciekawostek historycznych lub geograficznych. W części pisemnej obowiązkowy jest esej, a więc forma typowa dla studiów. Natomiast egzaminy na certyfikaty biznesowe mają teksty typowo ekonomiczne a zadania pisemne sprawdzają znajomość form używanych w firmach np. maile czy raporty.
Co do znaczenia certyfikatów w firmach, wszystko zależy od instytucji. Dyskusje na ten temat często pojawiają się w Internecie i stąd widzę, że obecnie dla większości rekrutujących certyfikaty językowe nie są kluczowe. Z drugiej strony wiem, że część firm funduje pracownikom kursy językowe przygotowujące do określonych egzaminów. Myślę jednak, że z dwóch opcji C1 Business Higher będzie bardziej liczył się w korporacjach.
Dziękuję za odpowiedź! 🙂
Czy o uzyskanie certyfikatu językowego konieczne jest ukończenie 18 lat?
Nie, nie ma takiego wymogu. Certyfikaty Cambridge mają wersję „for schools” dla młodszych użytkowników. Zadania są tematycznie dopasowane do zainteresowań i wiedzy młodzieży.