Próbując znaleźć motywację do nauki języka prawdopodobnie nie bierzesz pod uwagę kilku, mniej popularnych rzeczy. Możliwe, że w ogóle nie łączysz ich z motywacją. Warto jednak zastanowić się nad nimi zwłaszcza, gdy nic innego nie działa.
Szukasz sposobów na motywację do nauki języka. Przypuszczam, że już coś wiesz na ten temat, na przykład, że mamy motywację zewnętrzną (np.: możliwość studiowania za granicą, lepsza praca) i wewnętrzną (np.: zainteresowanie kulturą kraju, przyjemność płynąca z nauki języka). Zapewne też zdajesz sobie sprawę, że motywacja zewnętrzna jest bardziej krucha i ulotna, niż ta wewnętrzna. W tym artykule pokażę ci, że niektóre elementy tej słabej, zewnętrznej motywacji, mogą całkiem nieźle pobudzać do pracy, zwłaszcza osoby dorosłe.
Skąd bierze się problem z motywacją do nauki języka?
Na początek zastanówmy się skąd bierze się problem z motywacją do nauki języka. Kiedy decydujesz się na rozpoczęcie nauki, masz pełno zapału, pomysłów, postanowień i… silną motywację. Często nawet obiecujesz sobie rzeczy na wyrost, jak godzina nauki dziennie, oglądanie filmów tylko w oryginale, przerabianie iluś tam rozdziałów książek, czy poziomów w aplikacji. Po jakimś czasie entuzjazm opada, powtórki są coraz bardziej nieregularne, materiały pokrywają się kurzem.
Nie ma w tym nic dziwnego. Po prostu, łatwo zacząć ale znacznie trudniej kontynuować. Zwłaszcza, kiedy natrafiasz na pierwsze trudności, coś jest niezrozumiałe, myli się, nie wchodzi szybko do głowy. Może zniechęcać cię wizja ciężkiej pracy, którą trzeba wykonać żeby osiągnąć zamierzony cel. Na to nakładają się różne mity językowe, jak na przykład cudowne metody, dzięki którym ktoś osiągnął wysoki poziom w niedorzecznie krótkim czasie. Ty próbujesz robić to samo, ale nic nie wychodzi.
Bywa też tak, że po prostu źle się uczysz. Niestety, nie wynosimy ze szkoły tak bardzo potrzebnej wiedzy, jak się uczyć. Dlatego możesz podejmować działania, które wydają się usprawnieniem a faktycznie są jak rzucanie sobie kłód pod nogi. Z resztą, przeczytaj poniższe artykuły. Możliwe, że już dzięki nim odkryjesz źródło problemów, usprawnisz naukę i wzmocnisz motywację.
Dlaczego mam problem z nauką języka angielskiego?
7 złych nawyków ze szkoły, przez które masz problem w nauce języka
Najlepszy sposób na motywację w nauce języka obcego
Motywację do nauki najlepiej pobudza ciekawość. Jeśli coś cię interesuje, lubisz to robić, to masz silną motywację, którą łatwiej utrzymać nawet w trudniejszych momentach. W nauce języka obcego, im więcej zainteresowań w jakiś sposób łączących się z językiem, tym więcej masz zapału do nauki. Czasami jest to język sam w sobie, jego brzmienie, słownictwo, struktury. Gdy lubisz uczyć się języków, to tyle wystarczy.
Często chęć nauki języka obcego wynika z fascynacji krajem, jego historią, kulturą, obyczajami, muzyką, filmem, czy nawet kuchnią. Chcesz wejść głębiej, a najlepsze informacje są bezpośrednio u źródła, czyli w danym języku. Punktem zetknięcia z językiem może być jedna, czasem drobna rzecz, niczym iskra, która rozpali w tobie fascynację również w innych obszarach. W moim przypadku z językiem angielskim scaliła mnie muzyka – rock, grunge, indie, brit-pop. W języku włoskim podobało mi się samo brzmienie. Obrazki z komiksów manga były pierwszym krokiem w kierunku japońskiego.
Inaczej to wygląda, kiedy do nauki języka obcego głównie motywuje cię wizja lepszej pracy, studiów albo życia za granicą. W tym przypadku musisz trochę popracować by utrzymać zapał. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą ci w tym pomóc.
Jak sobie pomóc w utrzymaniu motywacji do nauki
Jak wspomniałam wcześniej, silna motywacja do nauki języka wiąże się z zainteresowaniami, które możemy dzięki temu językowi realizować. Jeśli takich nie masz, to warto ich poszukać. Na przykład jeśli chodzi o język angielski, możliwości jest wiele. Mamy kilka krajów anglojęzycznych: Wielka Brytania, Irlandia, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, nie wspominając o innych krajach, w których angielski jest jednym z języków oficjalnych. Masz więc różnorodność krain, kultur, historii, kultury, gospodarki, charakteru społeczeństwa, tradycji itd. Możesz więc znaleźć coś, co cię zainteresuje i dzięki czemu będziesz uczyć się języka z większą chęcią.
A co jeśli nie zainteresuje cię nic związanego z danym krajem? Spróbuj szukać kontaktu z językiem poprzez swoje obecne zainteresowania. Sport, ogrodnictwo czy tworzenie ceramiki – zawsze możesz znaleźć materiały na ten temat w języku, którego się uczysz. Nie myśl, czy przyda ci się to w pracy albo na studiach. Chodzi o to, aby znaleźć rzecz, która stanie się dodatkowym motorem do nauki języka. To właśnie ten element pomoże ci przejść trudniejsze momenty, kiedy osłabnie moc związana z wizją kariery zawodowej czy życia za granicą.
Finansowa motywacja do nauki języka
Może nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę, ale wydatki, jakie ponosisz na naukę języka są całkiem dobrym motywatorem. Zaczynasz postrzegać naukę jako inwestycję, na której nie chcesz ponieść straty, więc pilnie się uczysz. Co ciekawe, wyższe koszty lepiej motywują ale tylko do pewnej, akceptowanej przez ciebie wysokości. Jeśli kurs jest bardzo drogi a efekty nie są oszałamiające, to zaczynasz wątpić w zasadność takiego wydatku i szukasz tańszych alternatyw.
Jeśli nie jesteś niezwykle zdeterminowaną i zdyscyplinowaną osobą, to nie sprawdzą się u ciebie darmowe albo tanie rozwiązania. Swego czasu uczyłam angielskiego w firmach, na zajęciach grupowych i indywidualnych. Firmy pokrywały w całości, albo w większej części, koszty takich szkoleń. Wydawać by się mogło, że to znakomite rozwiązanie – zajęcia z lektorem, na miejscu, za pieniądze firmy. Niestety, wśród wszystkich osób, które przez kilka lat uczyłam było dosłownie kilka chodzących regularnie na zajęcia, powtarzających materiały i wykonujących zadania domowe. Reszta dbała tylko o to, żeby nie mieć zbyt wielu nieobecności i zaliczyć jakoś końcowy test.
Presja czasowa a motywacja do nauki języka
Kolejnym elementem, którego często nie bierze się pod uwagę w kontekście motywacji do nauki jest presja czasu. Samo słowo „presja” ma negatywny wydźwięk i kojarzy się ze stresem. Wiadomo, że stres nie sprzyja wchłanianiu wiedzy. Mimo to, czasowe ograniczenie terminami naprawdę pomaga się zmotywować do działania.
Zapewne zdarzyło ci się skorzystać z kursów online na platformie, do której się logujesz i samodzielnie uczysz. Niektóre z takich rozwiązań nie mają ograniczeń czasowych, to znaczy wykupujesz dostęp na zawsze, a do innych dostęp wygasa po jakimś okresie. Jak pokazują różnego rodzaju badania rynkowe i statystyki, spora liczba osób nigdy nie kończy kursów z nieograniczonym dostępem. Ja też mam na jednej z platform rozpoczęte kilka lat temu kursy, do których ciężko mi wrócić. Przecież mam jeszcze czas, a zawsze jest coś ważniejszego. Natomiast szkolenia ograniczone czasowo ukończyłam przed terminem.
Nawet jeśli uczysz się z lektorem, w szkole językowej czy samodzielnie, możesz stawiać sobie terminy, do których musisz opanować pewne partie materiału. Możesz znaleźć trochę inspiracji w tych artykułach:
Jak dobrze zaplanować naukę języka obcego
Jak zacząć albo wrócić do nauki języka obcego
Weryfikacja wiedzy pomaga zmotywować się do nauki języka
To oczywiste, że w trakcie nauki musisz sprawdzać postępy. Inaczej skąd masz wiedzieć, co tak naprawdę udało ci się opanować, gdzie masz braki i nad czym pracować. Jednocześnie prawdopodobnie nie lubisz i unikasz wszelkich sprawdzianów, testów czy egzaminów. A to jest naprawdę dobry motywator!
Negatywne podejście do testów większość z nas wyniosła niestety ze szkoły. Kojarzą się one z podchwytliwymi zadaniami poczuciem, że ktoś chce nas zagiąć, złapać na czymś, czego nie umiemy i napiętnować. Widzę to po moich uczniach, ponieważ stosuję na zajęciach testy i za pierwszym razem zawsze spotykam się z niechęcią. Potem to się zmienia, gdy uczniowie przekonują się, że taki sprawdzian jest po prostu świetną okazją do analizy i refleksji na temat nauki.
Jeśli uczysz się w szkole językowej lub z lektorem to pewnie masz jakieś formy testowania. Potraktuj je jako motywację do gruntownej powtórki i sprawdzenia przed samym sobą, co naprawdę umiem. Różne formy sprawdzania wiedzy są też dostępne w aplikacjach do nauki czy na stronach i serwisach internetowych. Znakomicie motywuje do nauki przygotowanie do egzaminu, po którym można uzyskać uznawany na świecie certyfikat. Masz wtedy bardzo konkretny cel, którego osiągnięcie da ci dużą satysfakcję. Masz też konkretny termin, na który musisz się przygotować, więc włączasz motywator w postaci ograniczenia czasowego.
Jak inni ludzie wpływają na motywację do nauki języka
Ciekawe jest to, w jaki sposób inni ludzie mogą wpływać na twoją motywację do nauki. W końcu żyjemy w grupach, w większych lub mniejszych społecznościach i relacje z innymi osobami mają wpływ również w nauce języków. Ogromną motywację do nauki mają osoby, których partner, członek rodziny czy przyjaciel jest obcojęzyczny. Po prostu chcesz lepiej się porozumieć a czasem też po prostu lepiej zrozumieć drugą osobę.
Inne osoby pobudzają też naszą ambicję, bo chcemy znać język co najmniej tak dobrze, jak oni. Ambicja z kolei świetnie motywuje do nauki. Często ujawnia się to na kursach grupowych, kiedy zdajesz sobie sprawę, że tylko ty nie masz zadania domowego albo nie pamiętasz materiału z ubiegłej lekcji. Bywa, że na lekcjach indywidualnych jest ci wstyd przed nauczycielem. Na następny raz już się przygotujesz! Nawet, kiedy po prostu chcesz zrobić na innych wrażenie, znajdziesz w sobie sporo motywacji.
Natomiast często nie wychodzi wspólna nauka z partnerem, przyjacielem czy kolegą z pracy. Robicie to, żeby się wzajemnie motywować ale paradoksalnie przez motywację wszystko kończy się fiaskiem. Jesteście w pewnej zależności, więc działania jednej osoby motywują drugą. Niestety, kiedy partner się wyłamuje, zwalnia tempo, opuszcza się, to wpływa negatywnie na twoją pracę. Często też takie zajęcia zmieniają się w spotkanie towarzyskie a nie faktyczną naukę. Już lepiej samemu.
Podsumowanie
Masz silną motywację, kiedy robisz coś, co cię interesuje. Jeśli jednak nie możesz w żaden sposób wzbudzić w sobie takiej wewnętrznej motywacji, pomyśl o elementach motywacji zewnętrznej. Niektóre z omówionych wyżej pobudek nie są może wzniosłe, ale działają, zwłaszcza na osoby dorosłe. Ciekawe, co najlepiej działa na ciebie. A może masz jeszcze inny sposób na motywację do nauki języka? Napisz o tym w komentarzu pod artykułem.
Będzie mi też miło, jeśli udostępnisz ten artykuł. Po prostu kliknij w jedną z ikon mediów społecznościowych poniżej.