Chcesz wrócić do nauki języka albo zacząć uczyć się od podstaw, ale nie wiesz jak zacząć? Masz motywację, ale co z tego, skoro prędzej, czy później wracasz do długiej listy powodów, dla których nie możesz akurat teraz zająć się nauką. Zobacz od czego zacząć naukę.
Wcale nie tak łatwo zacząć naukę języka
Przyznam się, że pierwszy raz zabrałam się za pisanie na tym blogu… około 2013 roku! Nie widać żadnych wpisów z tego okresu? Cóż… zabierałam się i zabierałam, miałam pełno pomysłów, zgromadziłam wszelkie przydatne materiały, zaczęłam nawet pracować nad stroną graficzną bloga… a potem wszystko się rozmyło. Tłumaczyłam sobie, że akurat nagromadziło mi się mnóstwo ważniejszych rzeczy.
Z nauką języka jest podobnie. Postanawiasz zacząć naukę nowego języka albo stwierdzasz, że wreszcie musisz wejść na wyższy poziom. Potem podejmujesz decyzję: będę się uczyć! Następnie ogarnia cię zapał, kupujesz pomoce, książki, zeszyty, mazaki, fiszki, zapisujesz się na kurs, szperasz po internecie i obiecujesz sobie poświęcać codziennie określoną ilość czasu na naukę.
Wkrótce jednak pojawiają się różne sprawy, które skutecznie odciągają cię od realizacji postanowień. Odrabiasz zadania domowe na kolanie, uczysz się w biegu, potem już w ogóle nie masz czasu na naukę… Dochodzisz do przygnębiających wniosków, że nie potrafisz pogodzić nauki języka z resztą zajęć.
Jeśli zdarzyło ci się przechodzić przez podobny cykl, nie przejmuj się, większość z nas tak ma! Nie oznacza to jednak, że jesteś na straconej pozycji. Postępuj według poniższych zasad, a tym razem twoja historia będzie zupełnie inna.
Wybierz dobry moment na rozpoczęcie nauki języka
Czy to na pewno dobry moment na podjęcie nauki? Czy naprawdę tego chcesz? Jak ważna jest dla ciebie znajomość języka? Czy znajdziesz czas, żeby zrealizować swój zamiar? Ile to będzie kosztować? Czy znajdziesz na to środki? Co musisz poświęcić w zamian?
Wiele osób decyduje się na naukę języka w najgorszym z możliwych momentów. Na przykład, kiedy w ich życiu zachodzą duże zmiany, jak nowa praca, narodziny dziecka, wyjazd do innego miasta, czy kraju. Mówią sobie, że idą za ciosem i dokładają do tego jeszcze naukę języka. Niestety najczęściej kończy się przytłoczeniem nowymi rzeczami, z którymi trzeba się oswoić.
Nauka języków to złożony proces, który wpływa na nasze życie i zmienia nas, jako ludzi. Podchodź mądrze do zmiany. Zdecyduj się na naukę języka, kiedy masz na to przestrzeń czasową ale i umysł nie zajęty innymi super ważnymi projektami.
Zobacz też: Dlaczego nie każdy moment jest dobry aby zacząć naukę języka
Określ co jest problemem w nauce języka a co wymówką
W nauce języków dwie najczęstsze wymówki to „nie mam czasu” oraz „nie mam zdolności językowych„. Jeśli nie masz czasu to po co zaczynałeś? Tak naprawdę jednak mamy zazwyczaj aż nadto czasu na naukę, tylko trawimy go na inne, mniej wartościowe zajęcia. Jeśli chodzi o zdolności językowe, rzeczywiście niektórym nauka przychodzi łatwiej, jednak i oni bez pracy i wysiłku nic nie osiągną. Mniej zdolni będą się po prostu uczyć nieco wolniej. Czasem lista wymówek potrafi być naprawdę imponująca, ale i tak sprowadza się do jednego mianownika – nie chciało mi się tego robić.
Zastanów się, co może stanąć ci na przeszkodzie w trakcie nauki języka. Wypisz te rzeczy grupując osobno wszelkie wymówki. Z tymi ostatnimi będzie najłatwiej – po prostu nazwij je po imieniu i przestań się nimi zasłaniać. Przyjrzyj się pozostałym zagrożeniom. Czy faktycznie mogą się zmaterializować? Na ile są poważne? Co możesz zrobić, kiedy się wydarzą?
Zobacz ten artykuł: Dlaczego mam problem z nauką języka angielskiego?
Wyznacz swój cel w nauce języka
Odpowiedz na pytanie, co konkretnie chcesz osiągnąć oraz w jakim czasie realnie będziesz w stanie to zrobić. Nie musisz od razu zobowiązywać się do zdawania egzaminów na certyfikaty. Możesz na przykład nauczyć się swobodnie pisać maile w pracy, czytać blogi, oglądać seriale bez napisów. Wiele osób zaczyna naukę oczekując, że szkoła językowa albo nauczyciel powiedzą mu wszystko, to znaczy czego i jak się powinien uczyć i po co. A przecież nikt tego nie wie lepiej, niż ty. Masz problem z określeniem celu?
Zajrzyj tutaj: Jak osiągnąć sukces w nauce języków obcych – stawiamy cele cz. 1
Określ co już umiesz i czego chcesz się nauczyć
Zobacz, jakie są twoje mocne strony i słabości, co wystarczy sobie odświeżyć a nad czym musisz mocniej popracować. Może warto zrobić test np. z podręcznika, albo online na stronie szkoły, czy instytucji organizującej egzaminy na certyfikaty. Możesz też przejrzeć podręczniki z różnych poziomów (na przykład w księgarni, zanim coś kupisz) i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, co potrafię zrobić w danym języku, a co muszę podszlifować.
Zastanów się, jak lubisz się uczyć, co ci sprawia przyjemność a co trudność i dlaczego tak jest. Spróbuj wykorzystać to, co lubisz robić w danym języku, aby uczyć się tego, czego nie lubisz. Na przykład jeśli lubisz czytać, czytaj lektury uproszczone i poprzez te teksty poznawaj słówka i gramatykę. Nie ucz się od początku tego, co już umiesz. To częsty błąd – przerabianie w kółko tych samych rzeczy. Idź naprzód, sięgnij po nowe struktury, nowe słownictwo, rozwijaj się.
Planuj, to zobaczysz efekty w nauce języka
Ostateczny cel w nauce języka jest często oddalony w czasie i może wydawać się trudny do osiągnięcia. Dlatego podziel go na mniejsze cele, osiągalne w miesiącu, czy tygodniu. Na przykład przerobienie rozdziału w książce, wypisanie ciekawych słów i zwrotów z odcinka serialu i nauczenie się ich, ćwiczenie wymowy i intonacji z filmikami na YouTube albo poznanie i przetrenowanie zwrotów używanych w mailach z upomnieniami za zaległą płatność.
Takie małe zadania językowe są znacznie łatwiejsze do zrealizowania w zaplanowanym czasie. Każde wykonane zadanie da ci większą motywację do dalszej pracy, bo zobaczysz, że potrafisz i że posuwasz się w kierunku tego dużego, ostatecznego celu.
Codziennie zrób coś w języku, którego się uczysz
Codziennie zrób coś, co przybliży cię do osiągniecia celu. Nawet jeśli będzie to mały kroczek, powolutku, systematycznie posuwaj się do przodu. Obiecaj sobie, że codziennie zrobisz coś w języku, którego się uczysz. To może być powtórka gramatyki ale równie dobrze obejrzenie filmu z napisami, czy komentowanie ciekawych wpisów na Instagramie. Cokolwiek, co da ci codzienny kontakt z językiem.
To jak, zaczynamy? Poprzednio nam nie wyszło, mi z pisaniem bloga, tobie z nauką języków, ale tym razem będzie inaczej. Ja już planuję kolejne wpisy na blogu. Mój cel to dostarczenie czytelnikom szczypty inspiracji a także sporej dawki porad i technik dotyczących uczenia się zaczerpniętych z różnych źródeł oraz własnego doświadczenia. Przygotowuję też coś specjalnego dla uczących się języka angielskiego – mniej znane słówka i wyrażenia na różne okazje, ciekawe zwroty i powiedzonka, oraz gramatykę w lżejszej formie.
Zacznijmy więc razem doświadczanie języków na nowo. Masz już swój plan?
Czy autor dobrze to przemyślał?
Do czego odnosi się „to” w pytaniu? Czy chodzi o ponowne zabranie się za pisanie bloga, czy o pomysły na to, aby tym razem się udało?