Aplikacja do robienia notatek elektronicznych jest świetnym narzędziem organizującym i wspierającym naukę języków obcych. Zobacz, jaką aplikację wybrać i jak ją można wykorzystać.
Jak działa aplikacja do robienia notatek?
Jest to aplikacja, najczęściej w wersji na komputer i urządzenia przenośne, za pomocą której można tworzyć, organizować i przechowywać notatki w formie elektronicznej. Takie programy umożliwiają wpisywanie tekstu z klawiatury, kopiowanie i edytowanie tekstu. Można też pisać odręcznie specjalnym piórkiem, dyktować tekst, robić notatki głosowe, dołączać zdjęcia, skany, dokumenty w różnych formatach, multimedia a także rysować.
Notatki organizuje się według różnych schematów. Można dodawać tagi do oznaczania notatek i wbudowaną wyszukiwarkę. Łatwo przenosić je do innych sekcji, powielać oraz udostępniać. Aplikacja jest najczęściej powiązana z zasobami w chmurze, dzięki czemu można synchronizować jej zawartość między różnymi urządzeniami.
Nie jest to narzędzie dedykowane do nauki języków obcych, ale z powodzeniem go do tego wykorzystasz.
Jak wykorzystać w nauce języków aplikację do robienia notatek?
W aplikacji nie tylko tworzysz notatki, ale przede wszystkim je organizujesz. Każda notatka ma swój tytuł a dodatkowo możesz je oznaczyć tagami. Na przykład robisz notatkę ze słownictwem dotyczącym materiałów papierniczych. Dodajesz tag „wyposażenie biura”. Tym samym tagiem oznaczasz też notatkę ze słowami dotyczącymi urządzeń biurowych. Dzięki temu łatwiej będzie ci znaleźć i sortować notatki.
Możesz skopiować przykłady użycia wyrazów z internetowego słownika, pogrubić pewne fragmenty lub oznaczyć kolorami. W każdej chwili dodasz kolejne informacje do notatki, takie jak inne znaczenia słowa, dodatkowe przykłady.
Notatki układasz w kategoriach. Na przykład w sekcji „biuro” znajdą się notatki z nazwami urządzeń biurowych (drukarka, kopiarka, skaner, rzutnik, dysk zewnętrzny), wyposażeniem (biurko, szafa na dokumenty, przybornik z szufladami, stolik na kawę). materiałów papierniczych (zszywacz, dziurkacz, spinacze, segregator, skoroszyt), nazwami pomieszczeń i udogodnień w biurowcu (palarnia, gabinet, szatnia, kuchenka, korytarz, sala konferencyjna) czy kolokacjami ze słowem „biuro”.
Jakie informacje przechowywać w aplikacji?
W takim cyfrowym notatniku z powodzeniem poukładasz słówka w rozmaitych grupach znaczeniowych. Jednak, moim zdaniem, lepiej organizować w ten sposób innego typu notatki. W organizacji i nauce słownictwa pomogą ci bardziej aplikacje przeznaczone do nauki słówek. One również umożliwiają grupowanie wyrazów i oznaczanie ich tagami. Dodatkowo są oparte na mechanizmach powtórek, quizów i testów sprawdzających wiedzę. Zobacz mój wpis: Najlepsza aplikacja do nauki słówek – jak ją wybrać?
Proponuję ci wykorzystać cyfrowe notatki do organizacji materiału z zakresu gramatyki, wyrażeń i zwrotów języka funkcyjnego oraz typowych zwrotów z wypowiedzi pisemnych.
Własna baza gramatyki i użytecznych zwrotów
Jeśli chodzi o gramatykę, możesz stworzyć notatki dla poszczególnych czasów i struktur gramatycznych. W notatce umieść informacje o tym, jak tworzy się daną strukturę i kiedy jej używać wraz z przykładami. Sytuacje, w jakich używa się danych struktur i czasów możesz też dodać jako tagi. Na przykład w języku angielskim pod tagiem „udzielanie rad” znajdziesz notatki opisujące struktury: „should”, tryb rozkazujący, pytanie z przeczeniem np. „why don’t you…” czy strukturę warunkową „If I were you…”. Oczywiście, jest pełno książek do gramatyki, ale z własnych notatek uczy się najlepiej.
Podobnie z językiem funkcyjnym. Są to różnego rodzaju zwroty i pytania używane w konkretnych sytuacjach od zakupów, przez wizytę u lekarza, pytanie o drogę, udzielanie informacji, po dyskusję czy prowadzenie prezentacji. Pojawiają się na każdym poziomie nauki, przy okazji różnych tematów, lub potrzeb. Są niezwykle przydatne, ale szukanie ich w materiałach, wśród słówek, gramatyki, tekstów, zajmuje dużo czasu.
Jeśli wypiszesz je do aplikacji i poukładasz w grupy, z łatwością znajdziesz i odświeżysz sobie odpowiednie zwroty, za każdym razem, kiedy będziesz ich potrzebował. Niektóre sytuacje zdarzają się raz na jakiś czas, więc jeśli nie używasz pewnych wyrażeń, to zwyczajnie je zapomnisz. Cyfrowe notatki w aplikacji będą swoistą ściągą albo ratunkiem w niespodziewanej sytuacji.
W podobny sposób możesz pogrupować język używany w wypowiedziach pisemnych na przykład mailach, smsach, raportach, albo jeśli przygotowujesz się do egzaminu językowego, w esejach, artykułach czy recenzjach. Czasem wystarczy, że skopiujesz zwroty czy całe zdania z notatnika do swojego tekstu.
Korzyści stosowania aplikacji do robienia notatek
Poza wspomnianą już możliwością organizowania notatek aplikacja ma kilka dodatkowych zalet. Po pierwsze, nasze zapiski nie zajmują miejsca na półkach. Nie wiem, jak tobie, ale mi zdarzyło się wyrzucić stare zeszyty, kserówki a nawet podręczniki, zakładając że już mi się nie przydadzą i tylko zawalają miejsce. Oczywiście niedługo po takim sprzątaniu znalazłam się w sytuacji, w której coś z wyrzuconych materiałów bardzo by mi się przydało. W aplikacji możesz przechowywać notatki wiele, wiele lat.
Możesz wklejać do aplikacji tekst zarówno z internetu, jak i programów takich jak Word, Excel czy Outlook. Dzięki temu łatwo i szybko uzupełnisz zasoby o nowe pojęcia i ciekawe wyrażenia. Z drugiej strony, szybko skopiujesz tekst z aplikacji i wstawisz elegancką i poprawną informację w maila czy smsa, zamiast ryzykować, że zrobisz głupie błędy, albo telefon zmieni to, co piszesz w jakieś bzdury.
Dzięki synchronizacji w chmurze, będziesz mógł zawsze i wszędzie zajrzeć do swoich notatek, czy to na telefonie, czy logując się przez stronę internetową z dowolnego urządzenia. Nawet, jeśli zaskoczy cię jakaś sytuacja, na przykład w zastępstwie kolegi musisz powitać zagranicznych gości, albo zgłosić usterkę w pokoju hotelowym, szybko zajrzysz do notatek i odświeżysz sobie potrzebne słownictwo i zwroty.
Zobacz też
Jaką aplikację wybrać?
Aplikacji do robienia notatek jest całe mnóstwo, ale wybierz taką, która umożliwia synchronizację między urządzeniami oraz ma wiele funkcji. Zwróć zwłaszcza uwagę na to, czy można robić kopię zapasową danych oraz przenosić je do innego programu.
Do najpopularniejszych tego typu aplikacji należą Evernote oraz OneNote. Obie, na moment pisania artykułu, w wersji podstawowej są darmowe. Evernote ma wersję premium i wprowadza plany korzystania z aplikacji, więc można założyć, że za ciekawsze funkcje trzeba będzie płacić. OneNote było dodawane za darmo do Windows, ale obecnie jest wymieniane, jako jedna z aplikacji pakietu Office, więc prawdopodobnie w kolejnych aktualizacjach wersja bezpłatna zniknie lub zostanie mocno okrojona z funkcji.
Są też inne notatniki, takie jak Apple Notes, Google Keep czy Zoho Notes, jednak wiele z nich powstało z myślą o zarządzaniu zadaniami i tworzeniu list rzeczy do zrobienia, czy pracy w zespole i nie do końca przydadzą się w organizowaniu notatek językowych. Pamiętaj o bezpieczeństwie, nie ściągaj aplikacji, o których nic nie wiesz. Zwróć też uwagę, jak długo aplikacja jest na rynku i ilu ma użytkowników. Jeśli apka nie cieszy się popularnością, to przestaje być rozwijana.
A może ty znasz jakąś ciekawą aplikację do robienia notatek? Poleć proszę w komentarzu.
Jeśli uważasz, że takie informacje są przydatne, udostępnij ten artykuł znajomym. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ikonę serwisów poniżej.