Nawet ucząc się samodzielnie jezyków obcych możesz regularnie mierzyć swoje postępy. Jeśli nie lubisz testów i egzaminów, to jest jeszcze kilka innych możliwości, dzięki którym ocenisz swoją naukę.
Ten artykuł jest drugą częścią cyklu „Jak osiągnąć sukces w nauce języków”. Wcześniej opublikowałam:
Jak osiągnąć sukces w nauce języków obcych – stawiamy cele cz. 1
Z oceną postępów w nauce jest trochę tak jak z oceną efektów stosowania diety albo uprawiania ćwiczeń. Zazwyczaj na początku wyraźnie widzimy pozytywne następstwa naszych działań, jednak po pewnym czasie, mimo wysiłków, nie dostrzegamy żadnych rezultatów. Możemy nawet stracić motywację. Tym czasem możliwości oceny postępów w nauce języków jest całkiem sporo. Przyjrzyjmy się kilku z nim:
Informacja zwrotna
Jednym z podstawowych sposobów na ocenę postępów w nauce jest informacja zwrotna od naszego lektora. Jeśli uczysz się w szkole językowej lub na lekcjach indywidualnych, to okresowo powinieneś otrzymywać opinię o swoich mocnych i słabych stronach. Możesz też sam poprosić lektora o ocenę postępów oraz radę, jak osiągnąć lepsze wyniki. Konfrontacja własnej wizji z opinią doświadczonego nauczyciela może być nie tylko bardzo pouczająca, ale też niezwykle motywująca.
Jeśli uczysz się samodzielnie, możesz szukać informacji zwrotnej w Internecie. W mediach społecznościowych znajdziesz dużo grup skupiających ludzi uczących się języków i doświadczonych lektorów lub native speakerów. Cyklicznie organizowane są tam wyzwania lub zadania, dzięki którym możesz uzyskać komentarze zwrotne od społeczności. Istnieją też platformy, na których możesz prosić rodzimych użytkowników języka o ocenę twojej wypowiedzi pisemnej lub ustnej.
Sprawdziany i testy
Również dzięki wszelkim sprawdzianom i testom zorientujesz się, jakie partie materiału opanowałeś a z czym masz jeszcze problem. Z tego narzędzia mogą też skorzystać osoby uczące się samodzielnie. Zarówno w podręcznikach do nauki, jak i w Internecie znajdziesz testy i ćwiczenia, które w prosty i czytelny sposób dadzą ci pewien obraz postępów. Wiele osób nie lubi tego sposobu weryfikowania wiedzy, a przecież pokazuje on nie tylko stopień opanowania materiału, ale też poważne podejście do nauki. Jeśli uczysz się systematycznie, testy nie będą problemem.
Nie jest to jednak doskonałe narzędzie, ponieważ wiąże się z możliwością przypadkowego wybrania poprawnych odpowiedzi.
Aplikacje i platformy do nauki języków
Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji, które zawierają funkcje związane z mierzeniem postępów. Na przykład fiszki do nauki słówek, informujące nas o ilości opanowanych słów i zwrotów. Są też rozmaite platformy e-learningowe z funkcjami testowania i oceny postępów. Jest wiele serwisów z materiałami do nauki języka, które wykorzystują wideo, podcasty, czy ćwiczenia oparte na autentycznych artykułach. Materiały są pogrupowane według poziomów biegłości językowej i zawierają ćwiczenia testowe. Dzięki temu sprawdzisz, jak radzisz sobie z językiem na danym poziomie.
Używanie języka w różnych sytuacjach
Każda nadarzająca się okazja użycia języka będzie dla ciebie sprawdzianem. Im więcej takich okazji, tym dokładniejszy masz obraz swoich dokonań. To może być wyjazd za granicę, spotkanie ze znajomymi, wśród których jest obcokrajowiec, udzielanie się na forum internetowym, pisanie bloga lub nagrywanie vloga, komentowanie artykułów, korespondowanie lub rozmowy wideo z osobami zza granicy.
Na początku napisanie krótkiego komentarza, czy maila może być męczarnią a rozmowa z cudzoziemcem niezwykle stresującym przeżyciem. Z czasem nabierzesz wprawy i będziesz mógł stawiać sobie coraz ambitniejsze zadania – napisanie recenzji książki czy filmu na znanym portalu, a może aktywny udział w ciekawym webinarium. Wiele osób ćwiczy język amatorsko tłumacząc artykuły, literaturę a nawet napisy do filmów. Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w konkursie językowym. Przy okazji można coś wygrać 🙂
Obserwowanie postępów
Gdy już zdecydujesz się na daną opcję mierzenia rezultatów, możesz obserwować postępy. Najlepiej zrobić to w określonych odstępach czasu, regularnie np.: co kwartał, co miesiąc, po przerobieniu danej partii materiału. Oto kilka pomysłów, które pokażą ci rezultaty twojej pracy:
- Jeszcze raz napisz test lub zrób ćwiczenia, które poprzednio sprawiły dużo problemów. Sprawdź jak jest tym razem.
- Sięgnij po materiały, testy, sprawdziany na wyższym poziomie. Czy sobie poradzisz?
- Zastanów się ile nowych słów musiałeś wypisać z czytanego tekstu kilka miesięcy temu, a ile wypisujesz dzisiaj.
- Zerknij na swoje stare wpisy na forach, blogach, albo maile sprzed kilku miesięcy. Czy dzisiaj napisałbyś je lepiej?
- Przypomnij sobie pierwsze rozmowy z cudzoziemcami. Ile było w nich „dziur” na szukanie w głowie słów, ile było stękania, jąkania, przekręconych wyrazów, nieporozumień.Jak to wygląda obecnie?
- Przeanalizuj, ile dawniej rozumiałeś z oglądanego filmu czy programu, a ile rozumiemy dzisiaj. Czy masz tylko mętny zarys treści, bo wyłapujesz pojedyncze słowa, czy może już jesteś w stanie zrozumieć całe fragmenty?
- Nagrywaj regularnie krótkie wypowiedzi w obcym języku. Po pewnym czasie porównaj nagrania z początku z ostatnimi. Jest różnica?
Ciekawa jestem jakie ty masz sposoby na sprawdzanie swoich postępów.
W ostatniej części tego cyklu zastanowimy się nad rozłożeniem nauki w czasie. Zobacz: Ile czasu przeznaczyć na naukę języka