Masz problem z zadaniami na słuchanie w języku obcym? Wydaje ci się, że dobrze rozumiesz, kiedy słuchasz dla przyjemności, ale na teście nie wiesz, którą odpowiedź wybrać. Zobacz, co ćwiczyć żeby lepiej zrozumieć ze słuchu na egzaminach i testach językowych.
Problemy ze zrozumieniem ze słuchu w języku obcym
Dla wielu osób zadania na zrozumienie ze słuchu na egzaminie czy teście językowym są ogromnym wyzwaniem. To ta część egzaminu, której się najbardziej obawiają i często najgorzej wychodzi. Powodem może być oczywiście niewystarczający kontakt z językiem, małe osłuchanie. Na lekcji dobrze się rozumie nauczyciela, bo już się przyzwyczaiło do jego sposobu mówienia. Problem stanowią inni mówcy, zwłaszcza native speakerzy, również na nagraniach.
Bywa, że nawet osłuchanie z językiem nie wystarcza. To sytuacja, w której osoba w wolnym czasie słucha czy ogląda rzeczy w języku obcym. Ma wrażenie, że sporo rozumie ze słuchu ale na teście nie potrafi wybrać poprawnej odpowiedzi. To dlatego, że problem rozumienia ze słuchu w języku obcym wymaga kompleksowego podejścia.
Dlaczego nie wystarczy dużo słuchać
Powiedzmy sobie jasno, osłuchanie z językiem bardzo pomaga ale nie wystarcza. Kiedy osiągasz poziom językowy, na którym jesteś w stanie słuchać czy oglądać, na początku odczuwasz duże postępy. Coraz więcej i coraz lepiej rozumiesz. Nie zdajesz sobie jednak sprawy z tego, że wiele rzeczy po prostu zgadujesz a innych w ogóle nie słyszysz.
Ćwiczenia na rozumienie ze słuchu są tak skonstruowane, że pozwalają sprawdzić, czy potrafisz wychwycić konkretne informacje. Nie musisz wcale zrozumieć 100% z nagrania, żeby wyłapać to, co ważne. Po prostu trzeba wiedzieć jak słuchać i na co zwracać uwagę. Ta umiejętność przyda ci się w wielu sytuacjach życiowych. Na przykład, kiedy słyszysz komunikaty na stacji kolejowej, na lotnisku albo gdy słuchasz prezentacji lub wykładu. Nawet kiedy ktoś ci coś wyjaśnia. Włączenie sobie filmu czy piosenek i po prostu słuchanie, to za mało. Trzeba trochę nad tym popracować.
Trzy rzeczy, które trzeba ćwiczyć przed testem językowym
Egzamin czy test językowy to specyficzna forma sprawdzania wiedzy. W części dotyczącej rozumienia ze słuchu z reguły trzeba zrobić konkretne zadania związane z nagraniem. Nawet jeśli dobrze rozumiesz nagranie możesz zawalić tę część, bo na przykład zaskoczy cię format ćwiczenia. Nie mówiąc już o podchwytliwych elementach czy presji czasu.
Przed egzaminem warto poznać i poćwiczyć różne strategie ułatwiające wyłapywanie informacji. Ważne jest też poznanie samych ćwiczeń egzaminacyjnych oraz strategii ich wykonania. Być może cię to zdziwi, ale bardzo ważnym elementem jest… ćwiczenie wymowy! Znajomość jej cech pomoże ci zrozumieć native speakerów. Poniżej piszę więcej o każdej z tych rzeczy.
Może cię też zainteresuje:
Jak ćwiczenie wymowy pomaga w lepszym zrozumieniu native speakerów
Chociaż może wydawać się to dziwne, ćwiczenie wymowy pomoże ci lepiej zrozumieć native speakerów. Chodzi o elementy wymowy, które to zrozumienie utrudniają. W przypadku języka angielskiego jest to tak zwana szybka mowa i połączenia między wyrazami. Kiedy rodzimy użytkownik mówi naturalnie, szybko, niektóre wyrazy zlewają się i trudno je zrozumieć. Jeśli jednak wiesz w jakich miejscach następują zlepki, a do tego przesłuchasz dużo przykładów, przestanie to brzmieć jak bełkot.
Elementów wymowy jest więcej, na przykład mocne i słabe formy wyrazów, dźwięki które znikają lub które są dodawane żeby płynniej przechodzić z wyrazu na wyraz. Nie mówiąc już o poprawnej wymowie wyrazów, która czasem różni się od tego, co sami produkujemy. Nie wystarczy o tym poczytać w podręczniku. Dopiero kiedy samodzielnie przećwiczysz, zaczynasz zwracać na to uwagę.
Czym są strategie słuchania
Jedną z często zaniedbywanych rzeczy w nauce języka obcego są strategie pomagające poradzić sobie w różnych sytuacjach językowych. Mamy zatem strategie związane z mówieniem, na przykład, co robić kiedy nie znamy słówek albo się zatniemy. Możesz też nauczyć się jak szybko i skutecznie wyszukiwać potrzebne informacje z różnych tekstów. Jak sformułować wypowiedzi pisemne, żeby wywarły odpowiednie wrażenie na czytelniku. Są też strategie pomagające w lepszym rozumieniu ze słuchu.
Niektórzy są przekonani, że muszą zrozumieć każde słowo z wypowiedzi. Skupiają się na tym, co jest niejasne albo nieznane i w rezultacie umyka im cały sens. Strategie uczą jak wyłapywać słowa kluczowe i kluczowe treści. Pomogą ci wykorzystać intonację w zrozumieniu intencji mówiącego. Pokażą, jak słowa łączące, etapy rozmowy czy znaczniki dyskursu mogą naprowadzić na pewne informacje.
Jakie strategie egzaminacyjne ćwiczyć
Egzaminy i testy rządzą się własnymi prawami. Z pozoru może wydawać się, że nie mają wiele wspólnego z tym, jak na co dzień posługujemy się językiem. Jednak ćwiczenia egzaminacyjne sprawdzają, czy potrafisz szybko poradzić sobie z wyzwaniem językowym. Na egzaminie masz limit czasu, bo w życiu też nikt nie będzie czekał nie wiadomo ile zanim coś zrobisz. Z kolei w zadaniach wielokrotnego wyboru (opcja a, b, c, d) musisz wiedzieć dlaczego dana opcja jest poprawna a inne nie. W ćwiczeniach na słuchanie, to sprawdzian na wyłapywanie szczegółów, niuansów. Warto wiedzieć, co dane zadanie sprawdza żeby lepiej je wykonać.
Strategie wiążą się z konkretnym egzaminem. Na niektórych testach nagranie usłyszysz dwa razy, a na innych tylko raz. Bywa że masz czas na przeczytanie pytań czy opcji wyboru i podkreślenie słów kluczowych. Są jednak testy, np. TOEIC, na których nagrania następują szybko po sobie więc trzeba uważnie słuchać ale też wiedzieć, czego najczęściej dotyczą pytania. Dużo daje znajomość podchwytliwych rzeczy, takich pułapek, w które można łatwo wpaść. Dzięki ćwiczeniom szybko rozpoznasz różne zmyłki.
Ćwicz żeby lepiej rozumieć na egzaminach i testach
Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie wypowiedzi na grupach językowych w Internecie. Na prośby o poradę, jak lepiej rozumieć ze słuchu najczęściej padały pomysły w stylu „oglądaj seriale na Netflixie” czy „słuchaj piosenek”. Nawet kiedy osoba mówiła, że dużo ogląda ale nadal nie umie wybrać prawidłowej odpowiedzi w teście radzono, by się nie poddawała, bo w końcu „zaskoczy”.
Kiedy oglądasz serial, to nawet nie wiesz, że dużo zgadujesz, nie zawsze dobrze, albo zrozumiesz coś na odwrót. To nie ma wielkiego znaczenia dopóki ogólny sens jest jasny. Czasem to, co źle zrozumiesz na początku odcinka, wyjaśni się pod koniec. Jednak na egzaminie musisz zrozumieć pewne informacje i wychwycić szczegóły uważając przy tym, żeby nie wpaść w pułapki.
Dlatego trzeba ćwiczyć wspomniane przeze mnie w artykule rzeczy. Te ćwiczenie zaprocentują nie tylko na egzaminie ale też w codziennym życiu, nawet w trudniejszych sytuacjach językowych. Najłatwiej oczywiście ćwiczyć z nauczycielem, który przygotuje odpowiednie materiały oraz podpowie, co robić lepiej. Również w popularnych podręcznikach znajdziesz zadania na słuchanie, często skupiające się na strategiach. Takich ćwiczeń jest mnóstwo w podręcznikach przygotowujących do konkretnego egzaminu. Wreszcie można znaleźć książki-samouczki, które koncentrują się wyłącznie na zrozumieniu ze słuchu.
A ty co o tym myślisz? Może masz swój własny sposób na lepsze rozumienie ze słuchu? Podziel się w komentarzu!