Nauka języka nie idzie tak, jak chcesz? Czujesz, że kręcisz się w kółko albo nie wiesz dokąd zmierzasz? Najwyższy czas na poważne przygotowanie planu nauki. Zobacz, jak dobrze zaplanować naukę języka obcego, żeby utrzymywać motywację i osiągnąć zamierzony cel.
Planowanie, jast trochę jak wytyczanie trasy dotarcia do celu. Jaki jest zatem twój cel w nauce? Jeśli jeszcze nie wiesz. jak dobrze stawiać sobie cele w nauce, zajrzyj tutaj. Warto też wiedzieć, jak mierzyć postępy (zobacz wpis na ten temat) i ile czasu przeznaczyć na naukę (tu wpis na ten temat). Tym razem zobacz, co jest ważne przy przy układaniu swojego planu nauki.
Napisz swój plan nauki języka
Nie ufaj swojej pamięci, nawet jeśli jej możliwości napawają cię dumą. Część pomysłów, jakie pojawią się w tej chwili, za kilka miesięcy zupełnie wyleci ci z głowy. Pisząc porządkujesz swoje myśli, nadajesz im pewną strukturę a ubierając pomysły w słowa głębiej się nad nimi zastanawiasz. Dla jednych plan będzie jak mapa ukazująca różne drogi do celu, dla innych jak rozkład jazdy, pokazujący kiedy co mam robić, a dla jeszcze kogoś innego stanie się kontraktem z samym sobą.
W jakiej formie spiszesz swój plan zależy od twoich upodobań. Ja robię swoje plany w programie Excel bo lubię mieć wszystko w tabelkach, odznaczane kolorami, blokować i przesuwać okienka, sortować, stawiać różne znaczki, ptaszki itp. Możesz użyć aplikacji do planowania ale zwykła kartka, czy notes też się sprawdzą.
Modyfikuj plan nauki, jeśli to konieczne.
Nie stworzysz idealnego planu, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Dlatego nie trzymaj się sztywno raz wymyślonej strategii, ale modyfikuj ją w zależności od zmieniających się okoliczności. Często okazuje się, że początkowe pomysły nie były najlepsze i nie osiągasz zakładanych rezultatów. Możliwe, że były zbyt ambitnie, więc nie jesteś w stanie osiągnąć zakładanych celów. Zdarza się też planowanie zbyt zachowawcze przez które nie wykorzystasz w pełni swojego potencjału. Jeśli zobaczysz, że rozmijasz się z planem, po prostu przemodeluj swój plan.
Tak rozpisane działania warto mieć gdzieś pod ręką tak, żeby regularnie sprawdzać, czy uczysz się zgodnie z założeniami. Jeśli będziesz odznaczać ważne etapy, tak zwane „kamienie milowe”, to zyskasz dodatkową motywację. Po prostu zobaczysz jaką drogę udało ci się pokonać i co już umiesz.
Dobry plan nauki języka jest ambitny ale możliwy do wykonania.
Większość z nas ma tendencje do przeceniania własnych możliwości i tworzenia zbyt ambitnych planów. W rezultacie z trudem udaje się zrealizować połowę tego, co zaplanowaliśmy. Przychodzi rozczarowanie, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się samodzielnie uczyć, a nawet że nie masz zdolności językowych.
Wielokrotnie słyszałam od uczniów rozpoczynających naukę zapewnienia, że wierzą w systematyczność, a poświęcenie codziennie pół godziny, czy nawet godziny, nie stanowi dla nich żadnego problemu. Szybko jednak okazywało się, że w tygodniu trudno nawet przygotować zadanie domowe, nie mówiąc o jakimkolwiek powtarzaniu materiału. Dlatego, zanim określisz ramy czasowe i nieprzekraczalne terminy, przeanalizyj ile czasu zajmują ci różne czynności w ciągu dnia a ile zostaje na naukę.
Systematyczność jest bardzo ważna, ale niekiedy musi ograniczyć się na przykład do 30 minut przez trzy dni w tygodniu. Po prostu wolniej osiągniesz założony cel.
Planując naukę języka pamiętaj o odznaczaniu swoich osiągnięć.
Bardzo zdyscyplinowane osoby dokładnie wiedzą co, kiedy i jak będą robiły, aby osiągnąć założone cele. Planują na przykład przeczytanie w roku 24 artykułów w języku obcym, po dwa na miesiąc, czytane w pierwszy i ostatni weekend miesiąca. Może to być też przeczytanie dwóch książek w oryginale, średnio po 200 stron każda czyli po 2 strony co drugi dzień w tygodniu, nauczenie się w roku ponad 1000 słów, czyli tygodniowo 21 słówek, co daje 3 słówka na dzień itd.
Nie wszyscy jesteśmy tak skrupulatni ale organizowanie sobie pracy na bieżąco, na kolejny miesiąc lub tydzień, też przyniesie dobre efekty. Nawet jeśli podchodzisz do nauki spontanicznie, notuj to, co udało się ci zrobić. Działa to bardzo motywująco, bo po pewnym czasie zaczynasz podnosić sobie poprzeczkę – zrobię więcej, niż w zeszłym miesiącu!
Zobacz też
Dobry plan nauki języka nie zapomina o nagrodzie za ciężką pracę
Od czasu do czasu warto nagrodzić samego siebie za włożony w naukę wysiłek. Nagroda może być symboliczna, jakiś drobiazg, mała przyjemność, albo całkiem konkretna, na przykład wyjazd na fajne wakacje. Najważniejsze by czuć, że na nią zasługujesz.
Na koniec pamiętaj, że wszystko zależy od twojego podejścia. Nawet ci, którzy twierdzą, że nie mają żadnych zdolności językowych, mogą czerpać przyjemność z nauki języków, jeśli tylko odpowiednio się do tego zabiorą.
A ty planujesz swoją naukę, czy idziesz na żywioł? Jeśli planujesz, to może masz ciekawy pomysł, którym warto się podzielić? Napisz w komentarzu.
Najlepszym sposobem na naukę danego języka obcego jest nauka samemu. Tylko zanim to zrobimy warto pomyśleć o tym, by taką naukę zacząć przy współpracy z lektorem w szkole języków obcych. Pozwoli tam nam na nie tylko uniknięcie błędów dotyczących powtórnego uczenia się tego samego, ale również na szybsze i sprawne czytanie, pisanie i rozumienie konstrukcji zdań. To w połączeniu w całość powinno nam zapewnić, iż nauka taka przyniesie zamierzony działanie, które sobie określiliśmy.
A to taki trochę reklamowy komentarz zupełnie nie na temat artykułu 😛
Ja mam problem z ustalaniem sobie jakichkolwiek planów, bo ciągle je zmieniam, mam trochę za mało samozaparcia. Ale koncepcja nagród za ciężką pracę bardzo mi się podoba. 🙂 U mnie w pracy zainwestowali w kursy językowe dla firm, w Warszawie jest duży wybór szkół. Idzie to trochę do przodu, może dzięki Twojemu artykułowi pójdzie jeszcze dalej. 🙂
Przede wszystkim znaleźć dużo miejsca na praktykę 🙂
Praktyka jest oczywiście ważna, ale jeśli nie będziemy zdobywać nowej wiedzy, to skończy się na „mieleniu” dobrze znanych (zazwyczaj podstawowych) struktur i wyrażeń oraz powtarzaniu tych samych błędów.