Czy lekcje online są tym samym, co kursy online? A co to jest blended learning i czym się różni od e-learning? Nazwy brzmią podobnie i kojarzą się z nauką przez Internet, więc niektórzy zakładają, że to nie dla nich. Zamiast z góry skreślać jakieś rozwiązanie, warto je poznać, bo może okazać się wręcz idealne. Zobaczmy, o co w tym chodzi.
Moim zdaniem, ze wszystkich form nauki, wymienionych w tytule tego artykułu, najciekawszą, ale też najmniej jeszcze znaną jest blended learning. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim po kolei.
Lekcje online
To zajęcia prowadzone z wykorzystaniem programu umożliwiającego rozmowy wideo. Kiedyś najczęściej używano do tego Skype’a, ale obecnie popularniejsze są inne programy, które umożliwiają odtwarzanie nagrań audio i wideo, mają tablice interaktywne, pozwalają wyświetlać materiały i prezentacje.
W takim formacie można prowadzić lekcje indywidualne lub grupowe. Nie różnią się one znacząco od zajęć klasycznych.
Zalety
- Lekcje przygotowuje i prowadzi nauczyciel, dostosowuje materiał do potrzeb ucznia lub grupy
- Jest interakcja z nauczycielem, a w przypadku lekcji w grupie, z innymi uczestnikami
- Lekcje odbywają się regularnie w ustalonych dniach i godzinach, co wymusza systematyczność
- Większa elastyczność czasowa, lekcje mogą mieć miejsce rano, przed pracą, w trakcie pracy, w późnych godzinach wieczornych
- Można przygotowywać się w ten sposób do egzaminów i testów
Wady
- Ewentualne problemy z urządzeniami, słaby Internet
- Sprawy domowe i domownicy mogą przeszkadzać w lekcjach
Prowadzę lekcje online od 2012 i korzystając ze swoich doświadczeń opowiadam o tej formie nauki w poprzednim artykule: Jak wyglądają lekcje angielskiego online i czy to jest opcja dla ciebie
Kursy online
Teoretycznie kursem online można nazwać wspomniane wyżej lekcje online spięte w jeden pakiet, jednak najczęściej mamy do czynienia z innym rozwiązaniem.
Kurs online to materiał w postaci wideo, notatek wizualnych i tradycyjnych materiałów np. w pdf, kart pracy, ćwiczeń i innych rozwiązań dotyczących pewnego zagadnienia. Może to być na przykład kurs tworzenia stron internetowych, szybkiej nauki, efektywnego zarządzania czasem czy obsługi jakiegoś programu.
Materiał do nauki jest podzielony na lekcje i moduły. Osoba prowadząca często pojawia się tylko na nagranych wcześniej filmach wideo. Materiał przerabiamy samodzielnie. Czasami, aby otrzymać zaświadczenie ukończenia kursu trzeba zrobić test końcowy.
Zalety
- Możesz wybrać kurs dokładnie odpowiadający twoim potrzebom
- Uczysz się w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie i w swoim tempie
- Możesz w każdej chwili wrócić do wybranej partii materiału i przerobić ją ponownie
- Z reguły cena kursów online jest korzystniejsza, niż podobnych kursów stacjonarnych
Wady
- Nie jest rozwiązaniem dla osób, które mają problem z samodyscypliną i organizacją czasu
- Interakcja z prowadzącym nie istnieje lub jest ograniczona
- Zakres nauki jest ograniczony programem kursu. Niektóre elementy mogą okazać się mało przydatne, albo na odwrót, zbyt wąsko opracowane
E-learning
Ta forma nauki coraz częściej pojawia się, jako uzupełnienie tradycyjnych szkoleń. Mamy z nią do czynienia na uczelniach i w miejscach pracy. Zazwyczaj dostajemy dostęp do platformy, na której są swego rodzaju interaktywne prezentacje. Przerabiamy prezentację, która w części uczy nas nowego materiału a w części testuje ile z tego zapamiętaliśmy.
Taka prezentacja może zawierać grafiki, animacje, wideo, audio, a także różnego rodzaju quizy i pytania wielokrotnego wyboru. Uczymy się sami i z reguły od razu otrzymujemy wynik testu, czy informację o procentowym opanowaniu materiału.
Istnieją też platformy e-learningowe, do których wykupujemy dostęp na określony czas. W przypadku nauki języków, logujemy się do kursu na wybranym poziomie, gdzie są już przygotowane lekcje z różnego rodzaju materiałami, ćwiczeniami, gotowymi zestawami fiszek, słowniczkami oraz testami. Uczymy się samodzielnie, ale czasem platforma jest tak przygotowana, że kolejne moduły i poziomy zostają odblokowane dopiero po opanowaniu materiału z niższego poziomu.
Zalety
- Uczymy się w dowolnym miejscu i czasie
- Najtańsze rozwiązanie – miesięczny dostęp do platformy kosztuje często tyle, co jedna lekcja indywidualna z nauczycielem
- Różnorodne materiały: teksty, nagrania audio i wideo, quizy, ćwiczenia, możliwość tworzenia własnych słowniczków i fiszek itd.
- Z reguły materiały są dobrej jakości – platformy są tworzone przez specjalistyczne firmy zatrudniające językoznawców, dydaktyków, informatyków, aby rozwiązanie było użyteczne i przyjazne dla użytkowników
Wady
- Nie jest to rozwiązanie dla osób, które mają problem z samodyscypliną i organizacją czasu. Nie pomagają wysyłane przez niektóre platformy maile i smsy motywujące do systematycznej nauki. Przerwy w nauce sprawiają, że zaplanowany materiał narasta, jest coraz więcej do nadrobienia, co wywołuje zniechęcenie i często jest powodem rezygnacji z kontynuowania pracy z platformą.
- Nie ma interakcji z człowiekiem lub opcje konsultacji z nauczycielem są dodatkowo płatne.
- Uczymy się tego, co jest na platformie, gotowych lekcji, tematów, zagadnień, nie zawsze zgodnych z naszymi potrzebami.
Blended learning
Inaczej mówiąc nauka zmiksowana. Klasyczne lekcje z nauczycielem w klasie lub online połączone z samodzielną pracą w domu z wykorzystaniem różnych narzędzi.
Zajęcia planuje i kontroluje nauczyciel, ale lekcje odbywają się na przykład tylko raz w tygodniu. Uczeń dostaje zadania, materiały i przez resztę czasu pracuje sam w swoim tempie. Wśród materiałów mogą być elementy znane z kursów online, na przykład wideo wyjaśniające jakieś zagadnienia, albo e-learningu, na przykład prezentacja z zadaniami, ćwiczenia na specjalnej platformie.
Zalety
- Nauka jest pod kontrolą, jest ciągły kontakt z nauczycielem, który weryfikuje postępy.
- Na lekcjach można wszystko przećwiczyć, wyjaśnić wątpliwości, ustalić wspólnie dalszy plan działania.
- Dzięki samodzielnej pracy nad partiami materiału uczeń bardziej angażuje się w naukę i lepiej zapamiętuje zagadnienia
- W szybszym czasie można przerobić większe ilości materiału
Wady
- Wymaga poświęcenia czasu na naukę i włożenia sporo własnego wysiłku
- Nie jest to opcja dla osób, które mają problem z systematycznością, lub zarządzaniem czasem – jeśli nie przerobimy ustalonej na dany okres partii materiału, czyli nie będziemy przygotowani do lekcji, cały proces się rozjeżdża, bo nauczyciel będzie musiał improwizować albo robić coś zastępczego.
Podsumowanie
Jeśli tylko chcemy się uczyć, to mamy do wyboru mnóstwo ciekawych rozwiązań. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się połączenie samodzielnej nauki z wykorzystaniem technologii z zajęciami prowadzonymi przez nauczyciela. Z jednej strony wysiłek włożony w samodzielne odkrywanie języka zaprocentuje lepszym i szybszym opanowaniem materiału. Z drugiej strony będziemy pod okiem nauczyciela, który przygotuje dla nas materiał, wyjaśni problemy, zwróci uwagę na nasze błędy i pomoże je eliminować.
Zgadzasz się? A może masz inne doświadczenia? Podziel się w komentarzu.
Jeśli uważasz, że ten artykuł jest pomocny, udostępnij go znajomym. Po prostu kliknij w którąś z ikon poniżej.