Na rynku pojawia się coraz więcej form nauki języków opartych o technologię. Wiele z nich ma podobnie brzmiące nazwy chociaż nie oznaczają tego samego. Zobacz zatem czym różnią się lekcje online, kursy online, e-learning i blended learning. Może jedno z nich to idealne rozwiązanie dla ciebie!
Artykuł aktualizowany w grudniu 2024 – poprawiona czytelność, nagłówki, dodane informacje.
Rozwój technologii w ostatnich latach wpłynął mocno na zmiany w nauce i nauczaniu języków obcych. Rozwinęły się mocno nie tylko narzędzia do nauki czy prezentacji materiału, ale też sposób w jaki prowadzone są zajęcia. Lekcje zdalne przez internet a nawet nauka bez nauczyciela są dzisiaj na porządku dziennym. Powstały też nowe formy nauki takie jak kursy online, e-learning czy blended learning. Nie każdy wie czym one się różnią a tym czasem może okazać się, że któreś z tych rozwiązań jest idealne właśnie dla ciebie. Poznaj najważniejsze cechy każdego z tych nowoczesnych sposobów nauki.
Jak wyglądają lekcje języka obcego online?
Lekcje online, to zajęcia prowadzone z wykorzystaniem programu umożliwiającego rozmowy wideo. Kiedyś najczęściej używano do tego Skype’a, ale obecnie popularniejsze są inne programy, które umożliwiają odtwarzanie nagrań audio i wideo, mają tablice interaktywne, pozwalają wyświetlać materiały i prezentacje.
W takim formacie można prowadzić lekcje indywidualne lub grupowe. Nie różnią się one znacząco od zajęć klasycznych.
Zalety
Wady
Prowadzę lekcje online od 2012 i korzystając ze swoich doświadczeń opowiadam o tej formie nauki w poprzednim artykule: Jak wyglądają lekcje angielskiego online i czy to jest opcja dla ciebie
Jak wyglądają kursy online?
Teoretycznie kursem online można nazwać wspomniane wyżej lekcje online spięte w jeden pakiet, jednak najczęściej mamy do czynienia z innym rozwiązaniem.
Kurs online to materiał w postaci wideo, notatek wizualnych i tradycyjnych materiałów np. w pdf, kart pracy, ćwiczeń i innych rozwiązań dotyczących pewnego zagadnienia. Może to być na przykład kurs tworzenia stron internetowych, szybkiej nauki, efektywnego zarządzania czasem czy obsługi jakiegoś programu.
Materiał do nauki jest podzielony na lekcje i moduły. Osoba prowadząca często pojawia się tylko na nagranych wcześniej filmach wideo. Materiał przerabiamy samodzielnie. Czasami, aby otrzymać zaświadczenie ukończenia kursu trzeba zrobić test końcowy.
Zalety
Wady
Co to jest e-learning?
Ta forma nauki coraz częściej pojawia się, jako uzupełnienie tradycyjnych szkoleń. Mamy z nią do czynienia na uczelniach i w miejscach pracy. Zazwyczaj dostajemy dostęp do platformy, na której są swego rodzaju interaktywne prezentacje. Przerabiamy prezentację, która w części uczy nas nowego materiału a w części testuje ile z tego zapamiętaliśmy.
Taka prezentacja może zawierać grafiki, animacje, wideo, audio, a także różnego rodzaju quizy i pytania wielokrotnego wyboru. Uczymy się sami i z reguły od razu otrzymujemy wynik testu, czy informację o procentowym opanowaniu materiału.
Istnieją też platformy e-learningowe, do których wykupujemy dostęp na określony czas. W przypadku nauki języków, logujemy się do kursu na wybranym poziomie, gdzie są już przygotowane lekcje z różnego rodzaju materiałami, ćwiczeniami, gotowymi zestawami fiszek, słowniczkami oraz testami. Uczymy się samodzielnie, ale czasem platforma jest tak przygotowana, że kolejne moduły i poziomy zostają odblokowane dopiero po opanowaniu materiału z niższego poziomu.
Zalety
Wady
Co to jest blended learning?
Inaczej mówiąc nauka zmiksowana. Klasyczne lekcje z nauczycielem w klasie lub online połączone z samodzielną pracą w domu z wykorzystaniem różnych narzędzi.
Zajęcia planuje i kontroluje nauczyciel, ale lekcje odbywają się na przykład raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie. Uczeń dostaje zadania, materiały i przez resztę czasu pracuje sam w swoim tempie. Wśród materiałów mogą być elementy znane z kursów online, na przykład wideo wyjaśniające jakieś zagadnienia, albo e-learningu, na przykład prezentacja z zadaniami, ćwiczenia na specjalnej platformie.
Zalety
Wady
Podsumowanie
Jeśli tylko chcesz się uczyć, to masz do wyboru mnóstwo ciekawych rozwiązań. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się połączenie samodzielnej nauki z wykorzystaniem technologii z zajęciami prowadzonymi przez nauczyciela. Z jednej strony wysiłek włożony w samodzielne odkrywanie języka zaprocentuje lepszym i szybszym opanowaniem materiału. Z drugiej strony będziesz pod okiem nauczyciela, który przygotuje dla ciebie materiał, wyjaśni problemy, zwróci uwagę na błędy i pomoże je eliminować.
Zgadzasz się? A może masz inne doświadczenia? Podziel się w komentarzu.
Jeśli uważasz, że ten artykuł jest pomocny, udostępnij go znajomym. Możesz to zrobić klikając w ikony mediów społecznościowych poniżej.