Czy lekcje angielskiego online przynoszą efekty? Jak dobrze trzeba znać się na technologii? Czy tylko się rozmawia z nauczycielem, czy można też czegoś słuchać, oglądać? Rozwiej wątpliwości i sprawdź czy angielski online jest opcją dla ciebie.
Artykuł aktualizowany w listopadzie 2024. Poprawiona czytelność i zaktualizowane niektóre informacje.
Lekcje i kursy online stają się coraz bardziej popularne. Mimo zainteresowania budzą nadal sporo wątpliwości. Od 2012 roku uczę online. Obecnie mam więcej uczniów korzystających z tej formy nauki, niż przychodzących do mnie na lekcje klasyczne. Sama też korzystałam z lekcji online, ucząc się japońskiego.
Chociaż coraz więcej osób pracuje zdalnie, nadal zdarzają się uczniowie niechętni nauce online. Drążąc temat doszłam do tego, że wiele osób ma nieprawdziwe wyobrażenia o nauce online. Niektórym myli się z e-learningiem a inni wciąż mają w pamięci czasy, kiedy przy połączeniu wideo ledwo, co było widać i słychać.
Dlatego wypunktowałam trochę rzeczy, które najczęściej budzą wątpliwości.
Spis treści
- Czy lekcje online i lekcje przez Skype to jest to samo?
- Czym różnią się lekcje online od e-learningu?
- Czy lekcje angielskiego online to tylko konwersacje?
- Czy na lekcjach online można przygotować do egzaminu językowego?
- Co jest potrzebne do lekcji online?
- Czy muszę dobrze znać się na technologii?
- Jakie są korzyści nauki online?
- Jakie są wady lekcji online?
- Podsumowanie
Czy lekcje online i lekcje przez Skype to jest to samo?
I tak i nie. To znaczy, lekcje przez Skype to lekcje online, ale nie wszystkie lekcje online to lekcje przez Skype. 🙂 Skype jest jednym z programów umożliwiających rozmowy z użyciem wideo. Takich programów jest więcej na rynku. Mają też sporo dodatkowych funkcji tak, że można stworzyć wręcz platformę do nauki.
Ja początkowo używałam programu Cisco Webex a od 2020 roku korzystam z Microsoft Teams. Ponieważ uczę jedynie osoby dorosłe, większość moich uczniów zna ten program z pracy. Mi ta platforma umożliwia prowadzenie lekcji z użyciem kamery, prezentacji, odtwarzaniem nagrań audio i wideo. Zamieszczam na niej materiały dla uczniów, podsyłam linki do ciekawych rzeczy w Internecie lub aplikacji pomocnych w nauce. Uczniowie mogą zamieszczać swoje zadania domowe i udostępniać coś ze swojego komputera, na przykład prezentację, którą chcą ze mną przetrenować przed wystąpieniem na konferencji.
Na podobnej zasadzie jak Teams działa Google Meets. Inni nauczyciele prowadzą też zajęcia na platformie Zoom albo innych podobnych platformach.
Czym różnią się lekcje online od e-learningu?
Kursy e-learningowe to z reguły platformy w Internecie, do których wykupuje się dostęp na określony czas. Na platformie znajdują się różnorodne materiały w formie lekcji i modułów. Są to na przykład nagrania wideo lub audio, teksty do przeczytania, prezentacje wyjaśniające różne zagadnienia oraz dużo zadań i ćwiczeń.
Uczeń samodzielnie przerabia materiał i wykonuje zadania oraz testy sprawdzające. Z reguły wyniki i postępy w nauce są podawane automatycznie. W większości przypadków nie ma kontaktu z nauczycielem, czasem jest możliwość cyklicznych konsultacji.
Lekcje online, to normalne lekcje z nauczycielem, ale prowadzone przez Internet z zastosowaniem technologii. To znaczy, że widzimy się i słyszymy, rozmawiamy, pracujemy na takich samych materiałach, jak na lekcjach klasycznych i w bardzo podobny sposób. Moi uczniowie w czasie pandemii z lekcji stacjonarnych u mnie musieli „przesiąść się” na lekcje na Teams. Większość z nich stwierdziła, że nie widzi dużej różnicy. Nikt nie wrócił już do zajęć stacjonarnych.
Czy lekcje angielskiego online to tylko konwersacje?
Na początku lekcje językowe online rzeczywiście ograniczały się głównie do konwersacji, ponieważ ówczesna technologia nie pozwalała na wiele więcej. Obecnie można przeprowadzić normalną lekcję angielskiego, z użyciem tablicy, materiałów, nagrań. Ja nawet czasem gram w gry planszowe z uczniami.
Ponieważ technologia stała się łatwo dostępna a sporo osób przekonało się do spotkań online, oferta takich szkoleń w ostatnich latach bardzo się rozrosła. Można w ten sposób prowadzić lekcje indywidualne i grupowe. Część nauczycieli języków i szkół językowych ma w ofercie jednak wyłącznie konwersacje. Stąd być może wrażenie, że online można jedynie rozmawiać.
Czy na lekcjach online można przygotować do egzaminu językowego?
Oczywiście. Ja pracuję w ten sposób z osobami przygotowującymi się do egzaminów na certyfikaty z języka angielskiego FCE, CAE i BEC. Kilkoro moich uczniów online już zdało z powodzeniem egzaminy. Przeprowadzam również egzaminy próbne (mock exams) przez Internet. Jak wspomniałam, korzystając z odpowiedniej platformy, jak Teams, Zoom czy Google Meets, można poprowadzić lekcje angielskiego online z wykorzystaniem rozmaitych pomocy i narzędzi. Dzięki dodatkowym aplikacjom, technologia może nawet pomóc w przygotowaniach do egzaminu.
Zobacz też
Co jest potrzebne do lekcji online?
Lekcję online można przeprowadzić z użyciem laptopa, tabletu lub smartfonu. Najwygodniej jest na laptopie, ponieważ pozostałe urządzenia trzeba albo trzymać w dłoni albo jakoś ustawić. Często na lekcji coś się wypełnia, notuje, zaznacza, więc trzymanie w ręku urządzenia nie jest wygodne.
Dzisiejsze telefony, tablety i laptopy mają wbudowane kamery i mikrofony, które umożliwiają rozmowę wideo. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że lepiej używać słuchawek, na przykład do telefonu, a najlepiej zestawu do rozmów przez Internet. Dźwięk jest wówczas najlepszy i nie ma pogłosu ani sprzężeń.
Zauważyłam, że im lepszy sprzęt, tym lepsza jakość lekcji. Miałam lekcje z uczniami z tego samego miejsca (to samo łącze internetowe), ale na innym sprzęcie i różnica w jakości była znacząca. Zatem liczy się szybki procesor, dobra grafika i dobre łącze internetowe.
Czy muszę dobrze znać się na technologii?
Może nie tyle na technologii, co na obsłudze własnego sprzętu. Najczęstsze problemy dotyczą trywialnych rzeczy. Ktoś nie wie, gdzie włączyć albo pogłośnić dźwięk albo jak włączyć kamerę. Warto poznać program, żeby wiadomo było w co klikać. Czasem po aktualizacji zdarzają się problemy, a jeszcze większe, kiedy ktoś nie aktualizuje swojego sprzętu. Niektórzy po prostu zostawiają laptop na stałe włączony, a czasem dobrze go zresetować. To są bardziej drobiazgi z codziennego użytkowania sprzętu i aplikacji, a nie jakaś wiedza z zakresu IT.
Jakie są korzyści nauki online?
Przede wszystkim to większa swoboda, jeśli chodzi o czas i miejsce lekcji. Moi uczniowie mają lekcje przed swoją pracą, np. o 7 rano, inni łączą się w ciągu dnia z biura a są też tacy, którzy wolą zajęcia około 20:00. Mam lekcje z osobami, które zmieniały miejsce zamieszkania, a nawet przeniosły się do innego kraju. Mimo tych zmian nadal kontynuujemy zajęcia.
Jeśli ktoś chce, może mieć lekcje w czasie urlopu, delegacji albo wizyty u rodziny. Technicznie można odbyć lekcję niemal z każdego miejsca, gdzie jest Internet. W praktyce należy pamiętać, że do nauki potrzebne są odpowiednie warunki a lekcja w kawiarni, czy na lotnisku nie będzie efektywna.
Mniej oczywista korzyść to wzrost kompetencji w korzystaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań. Chociaż teoretycznie jesteś gościem na lekcji online, to w praktyce korzystasz cały czas z technologii. Przy okazji możesz poznać nowe zastosowania i po prostu nauczyć się swobodnie z niej korzystać.
Jakie są wady lekcji online?
Najbardziej newralgicznym punktem jest oczywiście sama technologia. Czasami nasze urządzenia płatają nam figle i coś przestaje działać, albo się aktualizuje, ustawienia rozjeżdżają po aktualizacji, coś się nie chce otworzyć, zamknąć, włączyć itd. Bywa, że któryś z domowników np. wyłączy głos w laptopie albo zrobi coś z kamerą. Nie są to problemy nagminne, ale jednak się zdarzają.
Drugą rzeczą jest jakość połączenia. Chociaż jest ona coraz lepsza i przez większość czasu nie ma najmniejszych problemów, wystarczą jakieś zakłócenia na łączach, gorsza pogoda (silny wiatr, burza) i potrafi zerwać połączenie.
Najmniej oczywistą wadą może być fakt, że uczymy się z domu i wiele domowych spraw oraz inni domownicy mogą nam przeszkadzać w lekcji. Listonosz, kurier, dziecko, pies czy kot wybijają nas z rytmu i sprawiają, że zaczynamy myśleć o czymś innym, niż materiał na lekcji. Dobrze zapewnić sobie odpowiednie warunki do nauki i zorganizować tak życie domowe, aby nic nie zakłócało lekcji.
Podsumowanie
Lekcje online są świetnym rozwiązaniem dla zapracowanych dorosłych. To nie jest nauka z komputerem, ale z nauczycielem za pośrednictwem technologii. Atmosfera i interakcja jest praktycznie taka sama, jak na spotkaniu twarzą w twarz. Jest bardzo prawdopodobne, że coraz częściej będziemy pracować i załatwiać różne sprawy z domu, zdalnie. Warto zatem rozważyć tego typu zajęcia.
Jeśli masz jakieś pytania albo uwagi, zostaw proszę w komentarzu.
Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten artykuł osobom, które mogą być nim zainteresowane. Aby to zrobić kliknij w ikonę wygranego serwisu społecznościowego, widoczną pod tekstem.