Certyfikat językowy – dowód na osiągnięcie pewnego poziomu, świetny sposób na uporządkowanie wiedzy i klucz do nowych możliwości? A może tylko strata czasu i pieniędzy. Co tak naprawdę daje certyfikat językowy i komu może się przydać.
Pamiętaj, że teksty i obrazki na tej stronie stanowią przedmiot prawa autorskiego. Przeczytaj warunki użytkowania serwisu.
Certyfikaty potwierdzające znajomość języka na danym poziomie budzą sporo sprzecznych emocji. Aby uzyskać certyfikat trzeba zdać egzamin. Im wyższy poziom i im bardziej prestiżowy jest certyfikat, tym trudniejszy egzamin. Przygotowanie do egzaminu wymaga dużo czasu i wysiłku a efekt nie jest gwarantowany. Do upragnionego celu może zabraknąć dosłownie kilku punktów.
To właśnie strach przed porażką wywołuje negatywne emocje. Zwróć uwagę, że większość z tych, którzy krytykują certyfikaty językowe, nigdy żadnego certyfikatu nie zdobyła.
Są jeszcze inne powody niechęci. Nie każdy potrafi i przede wszystkim chce się zdyscyplinować do intensywnej nauki. Wiele osób boi się wyzwań i woli tkwić w swojej, często ciasnej, ale własnej strefie komfortu. Są też osoby, które zupełnie nie wierzą we własne możliwości oraz takie, u których egzaminy wywołują bardzo intensywny stres.
Z drugiej strony można natknąć się na przekonania wyolbrzymiające możliwości, jakie dają certyfikaty. Zastanówmy się wspólnie, jak to naprawdę wygląda.
Czy certyfikat językowy jest potrzebny na studia za granicą?
Tak, na wielu uczelniach wymagana jest potwierdzona certyfikatem znajomość języka na określonym poziomie. Jeśli chodzi o język angielski, zdarza się, że uczelnie akceptują certyfikaty Cambridge English Qualifications np. First (dawne FCE), Advanced (CAE) czy Proficiency (CPE). Jednak najpopularniejsze, czyli najszerzej akceptowane obecnie certyfikaty, to IELTS i TOEFL.
Jeśli chcesz studiować za granicą, dużo wcześniej sprawdź, jaki certyfikat językowy jest wymagany na danej uczelni. Nawet, jeśli znasz dobrze język, potrzebujesz czasu, aby oswoić się z formatem egzaminu i strategiami pomagającymi zmieścić się w limicie czasowym.
Czy certyfikat językowy jest wymagany do pracy za granicą?
W niektórych krajach konieczny jest certyfikat. Nie wiem, czy nadal tak jest, ale praktycznie nie sposób było znaleźć jakąkolwiek pracę w Japonii bez certyfikatu, co najmniej JLPT N3. Również w innych krajach, np. w Norwegii, we Włoszech, Hiszpanii, Francji itd. potrzebujesz certyfikatu językowego, jeśli chcesz pracować w pewnych zawodach lub na określonych stanowiskach.
W krajach anglojęzycznych certyfikaty nie są z reguły wymagane w pracy w przedsiębiorstwach prywatnych. W wielu przypadkach mogą być mile widziane. Poświadczenie poziomu znajomości języka angielskiego odpowiednim certyfikatem może być konieczne w przypadku ubiegania się o pracę w instytucjach państwowych. Wszystko zależy od kraju oraz rodzaju instytucji.
Czy certyfikat językowy ma znaczenie w pracy w Polsce?
Certyfikat językowy nie utoruje ci drogi do zagranicznych firm czy wysokich stanowisk. To tylko jeden z elementów twoich kwalifikacji. Jeśli język obcy jest faktycznie wykorzystywany w pracy, to z pewnością jego poziom zostanie sprawdzony w czasie rekrutacji, niezależnie czy masz certyfikat, czy nie. Jednak informacja w CV o zdobytych certyfikatach podnosi twoją wartość w oczach rekrutujących.
Po pierwsze pokazuje, że jesteś osobą, która nie boi się wyzwań i potrafi się zmobilizować, aby osiągnąć założony cel. Po drugie, prezentujesz swoje umiejętności językowe w sposób konkretny i profesjonalny. Zupełnie inaczej wygląda znajomość języków na poziomie B2 czy C1 poparta znanym certyfikatem, niż enigmatyczne „język komunikatywny” albo nic niemówiące nikomu gwiazdki czy beleczka w części wypełniona jakimś kolorkiem.
Zobacz też:
Czy mając certyfikat językowy mogę uczyć języków?
Sam certyfikat to za mało. Certyfikat potwierdza znajomość języka ogólnego czy biznesowego na danym poziomie, ale nic nie mówi o tym, czy umiesz tego języka nauczyć innych. To wcale nie takie proste, jak się wydaje. 🙂
Osoby, które chcą pracować w szkołach językowych a nie posiadają dyplomu filologii czy kolegium językowego, muszą mieć spore doświadczenie i umiejętności. Jeśli chodzi o język angielski, można odbyć odpowiednie kursy nauczania i uzyskać uznawane na świecie certyfikaty takie, jak wydawane przez Cambridge English Assessment: Teaching Knowledge Test, CELTA czy DELTA lub kwalifikacje Trinity College London CertTESOL, DipTESOL.
Jednak żadne z powyższych certyfikatów nie uprawnia do nauczania w szkołach państwowych. Konieczne jest przygotowanie pedagogiczne (np. studia podyplomowe) i w zależności od wykształcenia, dodatkowe egzaminy.
Kiedy warto podejść do egzaminu na certyfikat językowy?
Jeśli masz zamiar studiować lub pracować za granicą warto powalczyć o certyfikaty. Nawet, jeśli w danym przypadku certyfikat nie jest wymagany, na pewno pomoże przy znalezieniu pracy.
Warto też zdobyć certyfikat dla samego siebie. Nie chodzi tylko o satysfakcję. Przygotowanie do egzaminu to świetny sposób na uporządkowanie i ugruntowanie wiedzy i faktyczne wejście na wyższy poziom. Zdanie egzaminu na certyfikat jest znakomitym celem. Jest konkretny, mierzalny, ograniczony czasem i daje bardzo jasną informację o postępach czy brakach w nauce.
Zdobyty certyfikat znacznie podniesie poczucie własnej wartości i da ci większą pewność w posługiwaniu się językiem.
Kiedy nie warto zdawać egzaminu na certyfikat językowy?
Szkoda tracić czas na przygotowanie do egzaminu, jeśli certyfikat nie jest ci do niczego potrzebny i możesz w inny sposób weryfikować swoje postępy w nauce. Powiedzmy sobie szczerze, żeby bez problemów zdać egzamin, trzeba potrenować zadania egzaminacyjne. To nie jest najprzyjemniejsza forma nauki.
Jeśli bardzo stresują cię egzaminy, to dobrze zastanów się, czy chcesz przeżywać takie emocje. Testy, sprawdziany i egzaminy potrafiły niejednego skutecznie zniechęcić do nauki języka.
Czy masz problemy z samodyscypliną i systematycznością? Jeśli tak, to nie zawracaj sobie głowy certyfikatami. Nawet najlepszy kurs w najlepszej szkole językowej nie pomoże, jeśli sam nie będziesz dużo i regularnie pracować w domu. W najlepszym wypadku zdasz, ale przygotowanie niemiłosiernie rozciągnie się w czasie.
Podsumowanie
Zdobycie certyfikatu językowego jest celem mobilizującym do intensywniejszej nauki. Certyfikat daje konkretną informację o poziomie znajomości języka a często otwiera nowe perspektywy. Warto jednak dobrze przemyśleć tę opcję, ponieważ nie każdemu poświęcony wysiłek i czas przyniesie wymierne korzyści.
A ty posiadasz certyfikat językowy? Jaki? Uważasz, że było warto? Zostaw opinię w komentarzu.
Zdobycie certyfikatu może być sposobem na lukę zawodową. Np gdy jesteś na wychowawczym lub opiekujesz się niepełnosprawnym dzieckiem w domu.
Tak, o ile uda się te dwie rzeczy pogodzić. Opieka nad dzieckiem to w końcu mnóstwo codziennych obowiązków a przygotowanie do egzaminu też wymaga sporo pracy.