Życzenia po angielsku i słówka na Boże Narodzenie

Ostatnie dni grudnia wiążą się z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Niektórzy uważają, że życzenia powinno się składać osobiście, ewentualnie przez telefon, inni widzą elegancję i klasę w tradycyjnych kartach pocztowych a coraz większa grupa korzysta z nowych technologii i śle życzenia, mailem, sms-em lub przez portale społecznościowe. Niezależnie jaką formę wybierzemy, przyda nam się trochę przykładów i słówek po angielsku.

Najbardziej znana formułka życzeń świątecznych po angielsku to:

Merry Christmas and a Happy New Year!

Merry oznacza radosny, wesoły tak, jak w słowie merry-go-round – wesoło kręcić się w kółko, czyli karuzela 🙂

Możemy go zastąpić słowem Happy ale też każdym innym przymiotnikiem, który pasuje do nastroju świąt np.: magical, delightful, fantastic, joyful. Często w życzeniach pojawia się słówko jolly, które również oznacza radosny, wesoły.

Nowy rok też nie musi być wyłącznie happy. Może być: wonderful, bright, exciting, charming. Często używanym słowem jest prosperous – pomyślny.

Życzenia możemy zacząć po prostu:

Jolly Christmas and a wonderful New Year!

Możemy też dodać na początku

I wish you….

Wishing you…

Let me wish you…

Inna popularna struktura zaczyna się od słówka may, co możemy przetłumaczyć jako niech / niechaj (np. niech nowy rok przyniesie nam dużo radości)

May the message of Christmas fill your life with joy and peace

May the New Year bring you excitement and happiness.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć własne, oryginalne sentencje, czy napisać kilka słów refleksji na temat świąt. Pamiętajmy jednak o tym, komu składamy życzenia, aby przy tej okazji nikogo nie obrazić. Pisałam już na ten temat przy okazji życzeń Wielkanocnych.

Jeśli będziemy wybierać kartki, czy obrazki do naszych życzeń, również miejmy na uwadze symbolikę. Firmowe życzenia powinny być raczej neutralne, z symbolami dekoracji świątecznych czy krajobrazów w śniegu. Takie elementy będą też najlepsze jeśli przesyłamy życzenia do międzynarodowego grona znajomych. Święta bardzo się skomercjalizowały, a co za tym idzie nawet w krajach, w których dominuje inna religia, zobaczymy choinki, Mikołajów, bombki i girlandy, a wiele osób składa sobie życzenia. Ponieważ jednak w dzisiejszych czasach istnieje pewna nadwrażliwość na kwestie religii, jeśli nie jesteśmy pewni, co do przekonań danej osoby, lepiej trzymać się neutralnych rozwiązań. Wiele osób pomija nawet słowo Christmas i pisze:

Season’s greetings!

Niezależnie od formuły najważniejsze, żeby życzenia były szczere i ciepłe.

Ja przesyłam swoje, tradycyjnie w formie kartek D.I.Y., wraz z kilkoma mniej popularnymi słówkami do kolekcji, którą zapoczątkowałam w ubiegłym roku.

christmas wishes

życzenia na nowy rok angielskie

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

2 Replies to “Życzenia po angielsku i słówka na Boże Narodzenie

  1. Super materiał, – w lekkiej formie wytłumaczone słówka i konstrukcja życzeń.
    Pozdrawiam i życzę radosnych, ciepłych Świąt oraz Nowego Roku pełnego inspiracji i doświadczeń wartych wspominania!
    Anna Dmowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.