Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „t”

Opanuj zasady wymowy i pisowni angielskiej krok po kroku. Jeden artykuł, to jedna prosta regułka. Dwie minuty czytania. Zajrzyj, przeanalizuj, zapamiętaj i małymi kroczkami naucz się lepiej mówić i pisać po angielsku. W tym wpisie zobaczysz, kiedy nie wymawiamy litery „t”.

nieme t

Czy masz wrażenie, że wymowa angielska jest trochę jak wolna amerykanka – nie obowiązują żadne reguły? Do tego wymowa i pisownia to dwa różne światy. Czasami piszemy cztery litery a wymawiamy jeden dźwięk. Innym razem, jedna litera to dwugłoska, którą słyszymy jak dwa dźwięki. Jeszcze mamy pełno liter, których w ogóle nie wymawiamy.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze. Jednak są pewne proste zasady, które pomogą lepiej mówić i pisać po angielsku.

Dzisiaj na tapetę bierzemy tak zwane „nieme t”, czyli literę „t”, której się nie wymawia.

W wielu przypadkach „t” nie jest wymawiane po literze „s” np.:

Christmas, chestnut

a zwłaszcza w kombinacjach liter: sten i stle
Zobacz:

-sten

listen /lɪsn/ – słuchać

 

fasten /’faːsn/ – przymocować, zapiąć

 

hasten /ˈheɪsn/ – ponaglić, pospieszyć

 

glisten /ˈglɪsn/ – lśnić

 

-stle

castle /ˈkaːsl/ – zamek (budynek)

 

whistle /ˈwɪsl/ – gwizdek, gwizdać

 

wrestle /ˈresl/ – walczyć, mocować się

 

apostle /əˈposl/ – apostoł

 

Zwróć uwagę na słówko

often /ˈɔfn,  ˈɔftən/

Ma ono dwie wymowy. Usłyszysz native speakerów mówiących often bez „t”, ale też i takich, którzy „t” całkiem wyraźnie wymawiają. Co ciekawe, nie jest to jakiś regionalizm i zdarza się, że osoba w jednej wypowiedzi raz wymawia „t” w often a za chwilę już nie.

Kiedyś oglądałam reportaż, w którym pytano Brytyjczyków, czy wymawiają „t” w often czy nie i większość z pytanych była trochę zażenowana, bo nie potrafiła dać jasnej odpowiedzi.

Co dalej?

Załóż sobie specjalny notes do pracy nad wymową. Jeśli nie lubisz papierowych zeszytów, stwórz notatnik w którymś z programów, jak Evernote, czy OneNote. Zapisuj tam reguły oraz słówka, które sprawiają ci najwięcej problemów lub w których często robisz błędy. Zaglądaj tam co jakiś czas, żeby utrwalać zasady.

Zwracaj uwagę na zapis fonetyczny w słownikach, czy nawet w Google. Przy danym słówku wciśnij ikonkę głośnika i odsłuchuj wymowę patrząc jednocześnie na znaki zapisu fonetycznego.

Jeśli uważasz, że komuś może przydać się taka wiedza, udostępnij ten wpis w mediach społecznościowych. Możesz też zapisać ten artykuł w formie pliku pdf lub wydrukować.

Zobacz też:

Wymowa angielska – jak się jej uczyć

Mówić po angielsku jak native speaker

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.