Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „N”

Litera N na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niewinnie. Jest dźwięczna i w większości przypadków jej angielska wymowa pokrywa się z polską. Jednak, kiedy przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że N potrafi trochę namącić. Czasami w zestawieniu z G i K, dominuje i zagłusza nam te dźwięki, ale są też przypadki, kiedy milczy, jak grób. Zobaczmy kiedy N jest nieme.

nieme N

To już kolejny odcinek mini regułek wymowy angielskiej. W jednym z poprzednich zobaczyliśmy, że w zestawieniu z N litera G zupełnie zamilkła. Jeśli nie pamiętasz tej reguły, zajrzyj do artykułu Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „G”

Tym razem należy przemilczeć literę N. Zapamiętaj:

Litera N nie jest wymawiana na końcu wyrazu po literze M.

Zobacz:

autumn /ɔːtəm/ – jesień

 

solemn /sɔləm/ – poważny, uroczysty

 

column /kɔləm/ – kolumna, filar

 

hymn /hɪm/ – hymn

 

Przychodzi ci więcej przykładów do głowy? Napisz w komentarzu.

Co dalej?

Warto założyć sobie notatnik do zapisywania rzeczy związanych z wymową angielską, które uważasz za ważne, interesujące, czy przydatne. Możesz go prowadzić w formie papierowej lub w aplikacji do notatek, jak Evernote, czy One Note.

Za każdym razem, gdy znajdziesz przykład ilustrujących którąś z prezentowanych przeze mnie mini-regułek, dodaj go do listy. Oczywiście regułki i listy należy od czasu do czasu przejrzeć, żeby wszystko się utrwaliło.

Użyj przycisku „print friendly”, który widnieje poniżej, aby wydrukować lub zapisać ten artykuł w pdf w uproszczonej formie (tylko ilustracja + tekst artykułu).

Podziel się tym tekstem ze znajomymi, jeśli uważasz, że może się im przydać.

Zobacz też inne nieme litery: nieme Knieme Wnieme Lnieme Bnieme T

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.