Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „K”

W kolejnym mini odcinku cyklu dotyczącego wymowy angielskiej przyglądamy się literze K. Wbrew pozorom sprawia ona trochę problemów, nawet przy literowaniu wyrazów. Niektórzy z uporem maniaka nazywają ją „ki” 😉 Tym razem poznasz prostą regułkę, która pokazuje kiedy litera K nie jest wymawiana. Zobaczysz i posłuchasz oraz, mam nadzieję, przećwiczysz przykłady aby coraz lepiej mówić po angielsku.

silent K

Jak wiesz każda litera alfabetu ma swoja nazwę, zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Tych nazw używamy przy literowaniu wyrazów lub czytaniu skrótów literowych. To nie to samo, co dźwięki, jakie powstają, gdy łączymy litery w wyrazy.

Pamiętaj, że litera K w angielskim, to nie „ka” (jak po polsku), ani „ki” tylko /keɪ/

Kiedy litera K łączy się z innymi literami w wyrazy, dźwięk jaki należy wyprodukować, jest podobny do polskiego. Oczywiście poza przypadkami, kiedy litery K nie wymawiamy.

Litera K nie brzmi na początku wyrazu przed literą N.

Zobacz i posłuchaj (podaję tylko jedno ze znaczeń słów):

knife – /naɪf/ nóż

 

know – /nəʊ/ wiedzieć

 

knowledge – /’nɒlɪdʒ/ wiedza

 

knight – /naɪt/ rycerz

 

knock – /nɒk/ pukać

 

kneel – /niːl/ klęknąć

 

knit – /nɪt/ robić na drutach

 

knee – /niː/ kolano

 

knob – /nɒb/ gałka, pokrętło

 

knead – /niːd/ zagnieść (ciasto)

Co dalej?

Czy masz już swój sposób na naukę wymowy? Powtarzasz po nagraniach, filmach, piosenkach, podcastach? A może rozmawiasz dużo z native speakerami? Warto w tę praktykę wpleść trochę teorii, takiej, jak regułki prezentowane w moim cyklu. Zapamiętasz pewne zależności, co znacznie ułatwi naukę.

Jeśli uważasz, że ten artykuł może się przydać komuś z twoich znajomych, udostępnij go poprzez email lub media społecznościowe. Przyciski znajdziesz poniżej.

Czy tobie przydają się takie regułki, czy też uczysz się w inny sposób? Podziel się opinią w komentarzu.

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.