Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „B”

Opanuj zasady wymowy i pisowni angielskiej w małych dawkach. Jeden artykuł, to jedna prosta regułka. Tym razem czaka cię dosłownie minuta czytania. Zajrzyj, przeanalizuj, zapamiętaj, wydrukuj albo zapisz i krok po kroku ucz się lepiej mówić i pisać po angielsku. Tym razem o tym, kiedy nie wymawiamy litery „B”.

B to taka okrąglutka (dwa brzuszki), dźwięczna i w sumie sympatyczna litera alfabetu, że aż sama ciśnie się na usta. Jednak w niektórych przypadkach trzeba ją przemilczeć.

Litery B nie słychać na końcu wyrazu po literze M.

Przykłady:

bomb – bomba (jak bomba atomowa)
thumb – kciuk
comb – grzebień (jako rzeczownik), czesać się (jako czasownik)
tomb – grobowiec
lamb – jagnię, jagnięcina
limb – kończyna (np. ręka, noga)
crumb – okruch, drobina
dumb – niemy, niemowa ale też głupek, tępak
numb – zdrętwiały

Zapamiętaj jeszcze te dwa wyrazy, w których również nie wymawiamy B:

debt – dług
doubt – wątpliwość (jako rzeczownik), wątpić (jako czasownik)

Co dalej?

Możesz przećwiczyć wymowę pokazanych tu przykładów z którymś z internetowych słowników. Już chyba wszystkie z nich posiadają opcję odsłuchania wymowy wyszukanego wyrazu.

Pod artykułem, obok ikon umożliwiających podzielenie się artykułem w mediach społecznościowych masz też ikonkę „print friendly” po wciśnięciu której możesz wydrukować lub zapisać w pdf artykuł bez zbędnych elementów całego serwisu.

Zobacz też:

Wymowa angielska – jak się jej uczyć

Łykłynuty, czyli naucz się poprawnej wymowy!

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

One Reply to “Zasady wymowy angielskiej – kiedy nie wymawiamy „B””

  1. Super pomysł na krótkie artykuły dotyczące zasad angielskiej wymowy. Z pewnością przyda się niejednemu uczniowi a taka forma pozwoli zapamiętać je na dłużej. Praktyka jest bardzo ważna w wymowie, więc również polecam ćwiczenie podanych wyrazów ze słownikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.