Sześć kroków, które pomogą ci odnieść sukces w nauce języka obcego

Znasz to uczucie? Powtarzasz sobie: „tym razem mi się uda! Wezmę się za ten angielski / francuski / japoński. Przysiądę do słówek, powtórzę gramatykę, nauczę się zwrotów, poczytam, przejrzę, obejrzę!” Masz motywację, ale co z tego, skoro prędzej, czy później wracasz do długiej listy powodów, dla których nie możesz akurat teraz zająć się nauką. Poznaj sześć kroków, które pomogą ci odnieść sukces w nauce języka obcego

Przyznam się, że pierwszy raz zabrałam się za pisanie na tym blogu… około 2013 roku! Nie widać żadnych wpisów z tego okresu? Cóż… zabierałam się i zabierałam, miałam pełno pomysłów, zgromadziłam wszelkie przydatne materiały, zaczęłam nawet pracować nad stroną graficzną bloga… a potem wszystko się rozmyło. Tłumaczyłam sobie, że akurat nagromadziło mi się mnóstwo ważniejszych rzeczy.

Podobnie wyglądają próby nauczenia się języka obcego. Zaczyna się od zainteresowania albo stwierdzenia, że wreszcie muszę coś z tym zrobić. Potem podejmujemy decyzję: będę się uczyć! Następnie ogarnia nas zapał, kupujemy pomoce, zapisujemy się na kurs, szperamy po internecie i obiecujemy sobie poświęcać codziennie określoną ilość czasu na naukę.

Wkrótce jednak pojawiają się różne sprawy, które skutecznie odciągają nas od realizacji postanowień. Odrabiamy zadania domowe na kolanie, uczymy się w przelocie, potem już w ogóle nie mamy czasu na naukę… Dochodzimy do przygnębiających wniosków, że nie potrafimy pogodzić nauki języka z resztą zajęć.

Jeśli zdarzyło ci się przechodzić przez podobny cykl, nie przejmuj się, większość z nas tak ma! Nie oznacza to jednak, że jesteś na straconej pozycji. Postępuj według poniższych zasad, a tym razem twoja historia będzie zupełnie inna.

Sześć kroków, które pomogą ci odnieść sukces w nauce języka obecgo

1. Rozważ wszystkie za i przeciw.

Czy to na pewno dobry moment na podjęcie nauki? Czy naprawdę tego chcesz? Jak ważna jest dla ciebie znajomość języka? Czy znajdziesz czas, żeby zrealizować swój zamiar? Ile to będzie kosztować? Czy znajedziesz na to środki? Co musisz poświęcić w zamian?

2. Wyrzuć listę wymówek.

W nauce języków dwie najczęstsze wymówki to „nie mam czasu” oraz „nie mam zdolności językowych”. Jeśli nie masz czasu to po co zaczynałeś? Tak naprawdę jednak mamy zazwyczaj aż nadto czasu na naukę, tylko trawimy go na inne, mniej wartościowe zajęcia. Jeśli chodzi o zdolności językowe, rzeczywiście niektórym nauka przychodzi łatwiej, jednak i oni bez pracy i wysiłku nic nie osiągną. Mniej zdolni będą się po prostu uczyć nieco wolniej. Czasem lista wymówek potrafi być naprawdę imponująca, ale i tak sprowadza się do jednego mianownika – nie chciało mi się tego robić.

3. Określ swój cel.

Odpowiedz na pytanie, co konkretnie chcesz osiągnąć oraz w jakim czasie realnie będziesz w stanie to zrobić.

4. Przeanalizuj obecny stan rzeczy.

Zobacz, jakie są twoje mocne strony i słabości, co wystarczy sobie odświeżyć a nad czym musisz mocniej popracować.

5. Zrób porządny plan.

Podziel większy cel na mniejsze i rozpisz w czasie wraz z działaniami, jakie musisz podjąć, żeby zrealizować swoje cele. Przypisz każdemu działaniu ostateczny termin wykonania i trzymaj się go.

6. Codziennie zrób coś, co przybliży cię do osiągnięcia celu.

Nawet jeśli będzie to mały kroczek, powolutku, systematycznie posuwaj się do przodu.

 

To jak, zaczynamy? Poprzednio nam nie wyszło, mi z pisaniem bloga, tobie z nauką języków, ale tym razem będzie inaczej. Ja już planuję kolejne wpisy na blogu. Mój cel to dostarczenie czytelnikom szczypty inspiracji a także sporej dawki porad i technik dotyczących uczenia się zaczerpniętych z różnych źródeł oraz własnego doświadczenia. Przygotowuję też coś specjalnego dla uczących się języka angielskiego – mniej znane słówka i wyrażenia na różne okazje, ciekawe zwroty i powiedzonka, oraz gramatykę w lżejszej formie.

Zacznijmy więc razem doświadczanie języków na nowo. Masz już swój plan?

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

2 Replies to “Sześć kroków, które pomogą ci odnieść sukces w nauce języka obcego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.