Someone to jest he, she, czy może they?

Jeśli coś należy do somebody albo someone, to czy to jest his czy her? Jakiego zaimka używać z formami bezosobowymi, w liczbie pojedynczej, takimi jak: somebody, someone, anybody, anyone, whoever, either, neither, every, each? Czy stosować za każdym razem „he or she”, bo nie wiem czy to on, czy ona? Jest na to odpowiedź!

someone to he, she, they?

Jaki to zaimek?

Wybierz prawidłową odpowiedź a, b, c lub d.

Somebody left ………….. bag.
a) his b) her c) their d) one’s

Prawodłowa odpowiedź: their!

Jest to tak zwane singular their czyli odnoszące się do liczby pojedynczej. Tak, nie przecieraj oczu, their w liczbie pojedynczej ale z właśnie formami bezosobowymi. Żeby było prościej 🙂

Popatrz na przykłady:

Can someone who hates themselves love other people?
Everyone needs to find their own way.
Nobody has a clue what they’re doing.
Does every individual think they are special or different from others?

Ale też:

Who left their shoes on my shelf?

I z życia wzięte:

If the guest doesn’t yet have a Microsoft Account associated with their email address, they will be directed to create one for free. (strona Microsoft)

Someone who crosses their legs or arms are closed off and do not want to open themselves up to anyone and/or may be self-conscious. (jedna z wielu stron o tym, co można powiedzieć o charakterze człowieka z jego mowy ciała).

Czy to nie jest zbyt potoczne?

No tak, w bardzo formalnych tekstach, zwłaszcza starszej daty, znajdziemy formę he or she jako zaimek form bezosobowych. Jednak już coraz częściej słówko their zastępuje tę niezbyt wygodną konstrukcję również w bardzo formalnych tekstach, na przykład naukowych.

Singular their jest więc wygodne, naturalne i jak najbardziej gramatycznie poprawne.

Zadanie specjalne

Kiedy następnym razem będziesz coś czytać po angielsku w Internecie, słuchać podcastu, czy oglądać wideo, zwróć uwagę na formy bezosobowe i połączone z nimi słówko their. Wypisz sobie kilka własnych przykładów, które pozwolą ci lepiej to przyswoić.

Czy wiesz, że możesz sobie zapisać ten artykuł w formie pliku pdf? Specjalny przycisk znajduje się poniżej.

Możesz też udostępnić ten wpis poprzez media społecznościowe, jeśli uważasz, że może się komuś przydać. Skorzystaj z poniższych przycisków z ikonami serwisów społecznościowych.

Daj znać w komentarzu, czy ten tekst ci się przydał i czy chcesz zobaczyć więcej takich artykułów.

Zobacz też: Kiedy używać each other, one another, together, themselves

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.