Pisownia angielska – kiedy „y” zmienia się w „ies” w liczbie mnogiej

W języku angielskim liczbę mnogą tworzy się bardzo prosto – wystarczy dodać „s” na końcu wyrazu w liczbie pojedynczej. Chociaż… nie zawsze, bo czasami trzeba dodać „es” albo nawet zmienić całą końcówkę wyrazu. Nie mówiąc już o tych przypadkach, gdy liczba mnoga wygląda inaczej, niż pojedyncza. Hm… Na szczęście możemy to szybko sobie poukładać. Z tego mini odcinka dowiemy się, kiedy w liczbie mnogiej „y” zmienia się w „ies”.

pisownia y zmienia sie na ies

Spójrz na listę wyrazów w liczbie pojedynczej i mnogiej. Czy widzisz jakąś zależność?

city – cities

story – stories

country – countries

company – companies

duty – duties

lady – ladies

baby – babies

body – bodies

enemy – enemies

library – libraries

Zapamiętaj: kiedy rzeczownik w liczbie pojedynczej kończy się na kombinację

spółgłoska + y

w liczbie mnogiej y zmienia się w ies

Co dalej?

Kiedy notujesz nowe wyrazy, czy to w klasycznym zeszycie, w aplikacji do nauki słówek, czy elektronicznym notatniku, nie ograniczaj się tylko do informacji wyraz + tłumaczenie na polski. Zapisz też wszelkie nieregularności i zmiany w pisowni w zależności od formy. Porządne i kompletne notatki pozwolą ci oszczędzić sporo czasu przy powtórkach.

Zobacz też: Pisownia angielska – all ready czy already

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.