Pisownia angielska – carefull czy careful?

Przedstawiam drugi odcinek mini kursu pisowni angielskiej. Każdy z krótkich artykułów tego cyklu pokazuje po jednej prostej zasadzie, która pomaga wyeliminować popularne błędy w pisowni. Często pojawiają się wątpliwości, czy w danym wyrazie przedrostek (cząstka dodawana na początku wyrazu), lub przyrostek (cząstka dodawana na końcu wyrazu) ma w sobie pojedynczą, czy podwójną literę. Zobaczmy, jak to jest w tym przypadku.

Kiedy dodajemy do wyrazu bazowego przyrostek ful, wyraz ten nabiera znaczenia znany z + znaczenie bazowe, wyróżnia się + znaczenie bazowe

care – uwaga ostrożność

careful – ostrożny, uważny

Przyrostek ful pochodzi od słowa full – pełny (np. czegoś) ale zapamiętajmy: kiedy dodajemy full na końcu słowa, wylatuje jedno L

Zobaczmy:

use – useful

cheer – cheerful

wonder – wonderful

doubt – doubtful

faith – faithful

harm – harmful

hand – handful

spoon – spoonful

mouth -mouthful

Powyższe wyrazy to przymiotniki (odpowiada na pytanie jaki? jaka? jakie?). Od wielu z nich możemy utworzyć przysłówek (odpowiada na pytanie jak?) dodając jeszcze jeden przyrostek -ly

care + ful + ly = carefully

Jak widać, po dodaniu przyrostaka -ly mamy dwa L. Ponieważ mylenie przymiotników z przysłówkami dość często się zdarza, być może ma to wpływ na wątpliwości związane z pisownią tych wyrazów.

Co dalej?

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł trochę uporządkować wiedzę. Warto pracować nad poprawną pisownią ponieważ pokazuje ona nie tylko poziom językowy, ale jest jednym z elementów naszego wizerunku.

Dlatego wygospodaruj czas na ćwiczenie pisowni. Starannie wypisuj trudne wyrazy a w razie wątpliwości zajrzyj do słownika. Jeśli wciąż błędnie zapisujesz dany wyraz, co jakiś czas wymyśl i zapisz kilka kolokacji z nim związanych tak, aby pobudzić mózg do pracy. Myślę, że to lepszy pomysł, niż wypisywanie jednego słówka po 50 czy 100 razy.

Jeśli ten artykuł ci się spodobał podziel się nim ze znajomymi – masz do tego ikony serwisów społecznościowych na dole tekstu.

Zawsze też możesz podzielić się spostrzeżeniami w komentarzu.

Zobacz też poprzedni odcinek Pisownia angielska – all ready czy already

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.