Niezbędnik w nauce angielskiego

Zdecydowałeś się na naukę angielskiego. Niezależnie od tego, czy uczysz się na kursie w szkole językowej, na lekcjach jeden-na-jeden, czy samodzielnie, będą ci potrzebne pewne akcesoria, materiały i narzędzia a także odpowiednie przygotowanie komputera, telefonu i innych urządzeń. Z dostępnych instrumentów wspierających naukę języka wybrałam niezbędne minimum. Sprawdź, czy jesteś gotowy na nowe wyzwanie.

language learners toolkitJeśli chcesz skutecznie nauczyć się angielskiego, czy też jakiegokolwiek innego języka, to musisz poważnie potraktować przygotowanie. Dobre przygotowanie to połowa sukcesu. Nawet, jeśli niektóre rzeczy, o których tu piszę wydadzą ci się banalne, zapewniam cię, że wcale takie nie są. Zastanów się, w jaki sposób pracujesz i uczysz się oraz co ci będzie w tej pracy potrzebne. Czy wolisz tradycyjne metody, czy też lubisz korzystać z nowinek technologicznych? Popatrz na moje propozycje i przemyśl, które z nich będą najlepsze do twojego stylu nauki.

Zacznijmy od naprawdę niezbędnego minimum.

Dobry notatnik i przyrządy papiernicze (mazaki, post-ity, zakładki indeksujące).

Ileż razy widziałam osoby notujące coś na luźnych karteczkach, w notesikach, kalendarzykach, czy nawet w Excelu na komputerze! Rezultat jest nie trudny do przewidzenia.
Ja: „Pamięta pani, robiliśmy to miesiąc temu, notowała Pani sobie przykłady?”
Uczeń: „Chyba tak, ale nie mam przy sobie tego notesiku i nie bardzo wiem, gdzie on jest”
Albo
Uczeń: „Pani poczeka chwilę, bo muszę komputer zresetować, bo coś mi się zawiesił.” 😛

Klasyczny zeszyt ma więcej zalet, niż ci się wydaje. To nie prawda, że w dobie elektroniki nie ma już dla niego miejsca. Odręczne pisanie pomaga lepiej zapamiętać słowa, a z własnych notatek uczymy się szybciej, niż z eleganckich wydruków.

Polecam grubszy zeszyt, formatu A5 czy A4, jak ci wygodniej. Najlepiej, aby miał on kolorowe przekładki lub brzegi stron oznaczone innymi kolorami. Można w ten sposób od razu przyporządkowywać pewne zapiski do kategorii np. na zielonych kartkach gramatyka, na pomarańczowych słówka, na żółtych idiomy. Można też wykorzystać zwykły zeszyt i zakładki indeksujące – kolorowe, plastikowe paseczki do naklejania na brzegach karki w celu oznaczenia wybranego miejsca w zeszycie. Do takiego oznaczania można też użyć zwykłych kartek post-it.

Warto też zastanowić się nad posiadaniem dwóch zeszytów. Ja właśnie taką metodę stosuję. Od kilku lat uczę się japońskiego i na lekcji notuję w jednym zeszycie wszystko, jak leci: słówka, zwroty, gramatykę, co mam zrobić w domu, wyrażenia potrzebne do opowiedzenia czegoś mojemu nauczycielowi. Panuje więc tam niezły bałagan. Zdarza mi się błędnie przepisać słówko, więc potem kreślę, poprawiam, dopisuję coś na marginesie, ale ten artystyczny nieład w gruncie rzeczy pomaga mi wzrokowo zapamiętać, w którym miejscu zeszytu mogę znaleźć dane informacje.

Mam jednak drugi zeszyt, mniejszych rozmiarów, poręczny, który często zabieram ze sobą w podróż. W tym zeszycie notuję już w sposób uporządkowany i staranny, głównie użyteczne zwroty, idiomy, wyrażenia i trochę słówek, ale zebranych w tematyczne grupy. Ponieważ ten notatnik ma znacznie dłuższy żywot i często do niego zaglądam, używam grubego, dobrze zszytego brulionu w twardych okładkach.

Wiele osób bazuje na materiałach otrzymanych od nauczyciela – wydrukach z komputera lub kserówkach. W tej sytuacji polecam tak zwane wąsy skoroszytowe lub plastikową okładkę z wąsami. Za pomocą obu tych rzeczy możemy spiąć kartki w jedną całość. Nie polecam natomiast segregatorów, bo są duże, sztywne i nieporęczne.

Trzymanie kartek luzem też się nie sprawdza. Wiele razy byłam świadkiem, jak osoba poszukiwała czegoś w swoich materiałach, które wysypywały się z jakiejś teczki, czy spomiędzy kartek zeszytu i tak skutecznie mieszały, że nie sposób było cokolwiek znaleźć. Przy okazji można też parę rzeczy zgubić.

Należy też zaopatrzyć się w kolorowe mazaki, którymi podkreślimy ważne elementy. Czytałam o badaniach, które dowodziły, że studenci używających fluorescencyjnych flamastrów uczyli się szybciej i skuteczniej. Nie bójmy się kolorów i rysunków. One naprawdę są bardzo pomocne w zapamiętywaniu.

Słowniki

Nie wyobrażam sobie nauki języka obcego bez słownika. A mówiąc o słowniku, nie mam na myśli tłumacza Google. Zobacz mój wpis na temat słowników, z którego dowiesz się, dlaczego jest on tak ważny oraz znajdziesz linki do kilku darmowych i niezłych słowników dostępnych w Internecie. Przy okazji możesz też przeczytać o tym, jak mądrze używać translatora Google.

Książka do gramatyki

Mam tutaj na myśli rodzaj kompendium, w którym zebrane zostały najważniejsze zagadnienia gramatyczne z przykładami i ćwiczeniami. Do takiej książki będziemy zaglądać żeby odświeżyć wiedzę, upewnić się, co do pewnych zasad, rozwiać wątpliwości, ugruntować materiał. Na rynku mamy wiele takich wydawnictw, zarówno w wersji polskiej jak i angielskiej. Do nieśmiertelnych klasyków należy seria autorstwa Raymonda Murphy’ego „English Grammar in Use”. Książki z tej serii możemy dobrać do własnego poziomu zaawansowania.

Narzędzia wspomagające naukę

Dobrym urozmaiceniem nauki będą różne wspomagające ją narzędzia. Na rynku jest obecnie mnóstwo aplikacji, programów i serwisów stworzonych dla osób uczących się języków i nie sposób tu ich wymienić. Zwrócę jednak uwagę na najważniejsze.

Fiszki (po angielsku flash cards). Zarówno w formie klasycznej, papierowej, jak i aplikacji na komputer lub urządzenia mobilne. Na czym polega nauka z fiszkami, jak efektywnie się uczyć z tym narzędziem i czym róznią się klasyczne od elektronicznych wyjaśniam w osobnym artykule.

Mapy pamięciowe. O zaletach i rodzajach map pamięciowych dowiesz się z tego artykułu. Znajdziesz tam też trochę przykładowych map.

Kartoteki słów i techniki pamięciowe. Co prawda nie jest to narzędzie a pewien sposób nauki, ale warto się nad nim zastanowić i być może włączyć do swojego planu nauki. Więcej na ten temat w tym artykule.

Tablice do wymowy

Z wymową w języku angielskim będziemy mierzyć się przez cały okres nauki, dlatego tablice prezentujące symbole fonetyczne będą niezbędne. Najlepsze są w formie dźwiękowej z przykładem wymowy danego dźwięku. Do dyspozycji mamy:
Klasyczną tablicę autorstwa Adriana Underhilla na stronach wydawnictwa Macmillan

Okraszone pomocniczymi rysunkami tablice do kursu English File na stronach wydawnictwa Oxford

Lub aplikacje na telefony: Sounds, English File Pronunciation android, English File Pronunciation iOS app 

Folder na dysku i w telefonie

Dzisiaj można założyć, że w trakcie nauki pojawią się materiały w formie elektronicznej: skany, pliki mp3, filmiki itp. Jeśli będziemy używać programów do tworzenia map pamięciowych lub innych wspierających naukę aplikacji, potrzebne nam będzie miejsce na dysku na zapisywanie plików, archiwum lub kopię zapasową. Warto już teraz takie miejsce wygospodarować. To samo dobrze zrobić na każdym urządzeniu mobilnym, jakiego używamy.

Folder w zakładce ulubione w przeglądarce

W przeglądarce internetowej, w zakładce „ulubione” warto dodać folder, w którym zapiszemy strony z pomocnymi rzeczami w nauce angielskiego. Chociażby ten artykuł 🙂

Polecam dodatnie takich stron:
Polsko-Angielski, Angielsko-Polski całkiem prządny słownik diki.pl

Słownik Cambridge – ma możliwość tłumaczenia na polski (w fazie rozwoju) a także można wybrać np. słownik Business English

Angielsko-Angielski, prosty w obsłudze słownik Macmillan

Angielsko-Angielski słownik Collinsa

Angielsko-Angielski słownik Merriam-Webster

Angielsko-Angielski słownik Longmana

Ciekawy słownik angielsko-angielski The Free Dictionary

Angielsko-Angielski słownik Dictionary.com

Osobom na wyższych poziomach przyda się słownik synonimów

Natomiast strona Just The Word pokaże nam jak występuje w zdaniu i z czym najczęściej łączy się interesujący nas wyraz.

Wszystkie zawarte tu propozycje to minimalny niezbędnik w nauce angielskiego. Jeśli zapomniałam o czymś ważnym, napisz proszę w komentarzu. Może jest coś, co nie jest konieczne, ale ty nie wyobrażasz sobie bez tego nauki? A może masz jakieś ciekawe alternatywy do moich propozycji?

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.