Lekcje prywatne czy szkoła językowa – na co zwrócić uwagę wybierając lekcje prywatne

Jaka forma nauki języka obcego będzie dla nas najlepsza: na lekcjach prywatnych, czy w szkole językowej? W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się głównym wadom i zaletom szkoły językowej. Określiliśmy też dla kogo nauka w szkole językowej będzie dobrym rozwiązaniem. Tym razem zobaczmy, czego możemy oczekiwać od nauczycieli językowych oferujących lekcje indywidualne.

Jakie rodzaju są to zajęcia?

W większości są to lekcje w konfiguracji nauczyciel + jeden uczeń, czasem w małych 2, 3-osobowych grupach. Oferta zajęć na tym rynku obejmuje wszystkie grupy wiekowe i różnego rodzaju kursy, od języka ogólnego, przez biznesowy, specjalistyczny, po przygotowanie do egzaminów lub pracy za granicą. Jeśli mamy jakieś nietypowe potrzeby, to nauczyciel może przygotować specjalnie dla nas odpowiednie rozwiązanie.

Dla kogo taka forma nauki jest odpowiednia?

To dobry wybór dla osób, które oczekują, że tempo i poziom zajęć będą dostosowane do ich możliwości oraz, że nauczyciel poświęci im całą swoją uwagę. Ta formuła lekcji sprawdzi się, kiedy nasze umiejętności językowe są na różnych poziomach, na przykład dobrze radzimy sobie z czytaniem, rozumieniem ze słuchu, czy gramatyką, ale nie potrafimy się wypowiadać. Jest to też rozwiązanie dla osób, które źle znoszą presję grupy, wypowiadanie się na forum, boją się ośmieszenia, czy też w grupie łatwo się rozpraszają.

Lektorzy prowadzący zajęcia indywidualne często umożliwiają przekładanie spotkań a nawet nieregularne godziny zajęć, więc tę formę nauki powinny rozważyć osoby, którym zdarza się praca w nadgodzinach, wyjazdy, czy praca zmianowa.

Jaka jest jakość zajęć?

Na rynku lekcji indywidualnych istnieją większe różnice w jakości oferowanych usług, niż w przypadku szkół językowych. Większość lektorów i korepetytorów rozumie, że ich sukces zależy od zadowolenia uczniów, dlatego dbają o wysoki poziom zajęć, a także o podnoszenie własnych kwalifikacji. Szeroka oferta różnego rodzaju kursów, studiów podyplomowych, szkoleń, seminariów, konferencji, webinariów, umożliwia nauczycielom pracującym samodzielnie poznawanie nowych metod, trendów i narzędzi. Często lektorzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju kursów lub pracy w szkołach. Wśród ogłoszeń znajdziemy jednak również zupełnie niepoważne osoby, czasami nawet niezbyt dobrze znające język, którego chcą nauczać.

W przypadku lekcji prywatnych niestety sami musimy sprawdzić kwalifikacje lektora, często przekonując się o nich (lub ich braku) dopiero na lekcji. Na szczęście istnieją serwisy, na których możemy znaleźć opinie wystawione nauczycielom przez ich uczniów, a sami lektorzy prowadzą własne strony internetowe, gdzie zamieszczają referencje czy dokumenty potwierdzające ich wiedzę i doświadczenie. Nauczyciele są także autorami blogów lub redaktorami serwisów językowych, a ich lektura pokazuje, że nauczanie jest dla nich pracą, którą traktują bardzo poważnie.

W jakich warunkach się uczymy? Jakie jest zaplecze, technologia itp.?

Zazwyczaj uczymy się w domu – u nauczyciela lub we własnym, jeśli lektor dojeżdża do uczniów. Uczenie się w czyimś domu może być dla niektórych krępujące – to nie jest wspólna przestrzeń do nauki, ale czyjś pokój. Nie są to z pewnością idealne warunki do prowadzenia zajęć. Oświetlenie i komfort mogą być niewystarczające, mogą rozpraszać domowe zapachy, telefon, dzwonek do drzwi, inni domownicy, zwierzęta, czy hałaśliwi sąsiedzi. Z drugiej strony, nauczyciele starają się zapewnić możliwie najlepsze warunki, czasem nawet jedno z pomieszczeń zmieniają w prawdziwą salę lekcyjną. Poza tym wielu uczniów czuje się swobodniej w kameralnej, domowej atmosferze.

Nauczyciele prowadzący lekcje prywatne mają dostęp do tych samych materiałów, z których korzystają szkoły. Jeśli chodzi o technologię, prywatnych nauczycieli nie stać na tablice interaktywne czy stoły interaktywne, ale na dzisiaj nie są one jeszcze standardem w szkołach językowych. Najnowsza technologia daje jednak nauczycielowi prowadzącemu zajęcia indywidualne dużo możliwości urozmaicenia lekcji. Oprogramowanie posiadające pewne funkcje tablicy interaktywnej można zainstalować na komputerze, czy tablecie. Istnieje też mnóstwo aplikacji, programów i pomocy multimedialnych, z których mogą korzystać nauczyciele.

lekcje prywatne

Jakie są koszty?

Lekcje w formacie nauczyciel + uczeń są droższe, niż zajęcia grupowe. Niektórzy lektorzy stosują rabaty i promocje, ale nie jest to powszechne. Każdy nauczyciel ma własne zasady dotyczące rozliczeń. Może to być płatność z góry za semestr, za miesiąc albo płatność po każdej lekcji. Czasami lektorzy zgadzają się na płatność po danym okresie np. na koniec miesiąca.

Różne są też zasady dotyczące odwoływania, przekładania lekcji czy spóźnień. Często uczeń ma możliwość odwołania lub przełożenia lekcji, ale jeśli nie zrobi tego z określonym wyprzedzeniem, płatność za lekcję przepada. Bywa też, że jeśli uczeń spóźnia się na lekcję dłużej, niż 15 minut, zajęcia nie odbywają się a pieniądze przepadają. Nauczyciel może też odmówić dalszego prowadzenia zajęć, gdy uczeń często odwołuje lekcje lub nie przykłada się do nauki.

Podsumowując, główne zalety lekcji prywatnych to:

  • program zajęć, ich poziom i tempo są dopasowane do potrzeb i możliwości ucznia
  • łatwiej wprowadzić modyfikację w programie nauczania lub przeprowadzić zajęcia związane z potrzebą chwili, np.: przygotowanie do wyjazdu, konferencji, prezentacji, rozmowy kwalifikacyjnej itp.
  • nauczyciel poświęca uczniowi całą swoją uwagę
  • łatwiej jest zmienić dni i godziny, w które odbywają się zajęcia, przełożyć czy odwołać lekcję bez ponoszenia strat

Do wad można zaliczyć takie kwestie:

  • uczeń sam odpowiada za wybór lektora, sam musi rozeznać się w ofercie rynkowej, poszukać opinii i referencji,
  • dobry lektor będzie miał dużo chętnych do nauki, więc może być już zajęty w terminach, jakie nam pasują
  • płatność za zajęcia i same zajęcia są obciążone wyższym ryzykiem, niż w szkole językowej, trudniej też egzekwować pewne rzeczy i dochodzić swoich praw
  • w razie niedyspozycji nauczyciela (choroba, zdarzenia losowe) zajęcia nie odbywają się

Dodam jeszcze, że niektóre szkoły językowe oferują zajęcia indywidualne, czasem też z dojazdem do ucznia, z kolei prywatni nauczyciele organizują lekcje grupowe. Takie rozwiązania będą stanowiły mieszankę wad i zalet nauki prywatnie i w szkołach językowych. Warunki konkretnych ofert mogą się znacznie od siebie różnić, więc trzeba każdą z nich przeanalizować osobno.

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.