Jak przyjemnie i za darmo poprawić znajomość angielskiego

Myślisz o tym aby podszlifować swój angielski, mieć bogatsze słownictwo, lepiej operować gramatyką, swobodnie brać udział w rozmowach, ale zniechęca cię ślęczenie nad książkami i ćwiczeniami. Nie przejmuj się, jest wiele sposobów aby z przyjemnością uczyć się języków. W tym artykule pokażę ci kilka z nich i podam linki do miejsc, gdzie możesz znaleźć coś dla siebie. A wszystko będzie zupełnie za darmo!

Czy wiecie jak udało mi się zdobyć najwyższą ocenę na egzaminie na Certificate of Proficiency in English? Albo dlaczego nauczycielowi na kursie przygotowującym do tego egzaminu nie udało się zbić mnie stropu wymyślnymi słówkami, ponieważ większość z nich, ku zaskoczeniu nauczyciela, znałam. Stało się tak dzięki czytaniu!

Mówimy o kimś „człowiek oczytany” a na myśli mamy nie tylko pochłonięte przez niego tomy, ale fakt, że potrafi się ładnie wypowiadać, wiele wie, ma duży zasób słów i określeń. Czytanie jest wspaniałą formą nauki a przy tym, to czysta przyjemność. Dzisiaj każdy może wybrać rodzaj i długość tekstu najodpowiedniejszy dla siebie. Czytać po angielsku mogą nawet osoby początkujące, bo istnieją materiały specjalnie dla nich przygotowane.

Poniżej przedstawiam kilka porad i pomysłów na czytanie, które cię nie zniechęci a przy okazji będzie nauką.

Czytaj to, co cię interesuje

Nie sięgaj po książki i teksty dla dzieci zakładając, że będą prostsze. Po pierwsze takie infantylne historie nie wciągną cię i nie będziesz do nich wracać. Po drugie język używany w opowieściach dla dzieci do niczego ci się nie przyda, o ile na co dzień nie masz do czynienia z wróżkami, księżniczkami, smokami czy czarownicami.

Sięgaj po teksty związane z tematami, które cię interesują, a jeśli czujesz się na siłach, czytaj książki ulubionych autorów.

Jeśli brak ci czasu, czytaj krótkie wpisy w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to nie tylko miejsce spotkań ze znajomymi. Różnorodne aplikacje umożliwiają śledzenie rozmaitych serwisów, instytucji a także ciekawych ludzi: pisarzy, aktorów, muzyków, sportowców, dziennikarzy, polityków, czy po prostu zwykłych ludzi, którzy podsyłają coś, co nas interesuje.

Twitter, czyli serwis z mini-wiadomościami, jest świetnym narzędziem. Krótkie notki czyta się szybko. Chociaż wiadomości są napisane hasłowo a do tego używa się skrótów, regularne śledzenie twittów dostarczy codzienną porcję słówek i zwrotów. Zawsze też można kliknąć w link odnoszący do pełnego tekstu.

Podobnie jak Twitter również Instagram, Pinterest, Tumblr czy Facebook można przeglądać na urządzeniach mobilnych, chociażby na telefonie, nawet czekając w kolejce do kasy w sklepie i przy okazji obcować z angielskim.

Na początek poruszaj się po znanym obszarze

Jeśli interesuje cię muzyka czy film, zacznij od czytania rzeczy związanych z tym tematem. Z pewnością na początku konieczne będzie sprawdzanie wielu słówek, ale z czasem opanujesz żargon związany z tym obszarem a przy okazji czytanie po angielsku przestanie być czymś strasznym. Wkrótce poczujesz gotowość do zapuszczania się w inne rejony tematyczne.

Przykładowe serwisymuzyka rozrywkowa:

Bilbord – kultowe amerykańskie czasopismo wydające oficjalne listy przebojów

Rolling Stone – amerykański magazyn od dziesięcioleci piszący o muzyce

Mojo – magazyn specjalizujący się w muzyce rockowej i alternatywnej

NME – niegdyś flagowe czasopismo brytyjskie o muzyce alternatywnej i niezależnej

Film:

Rottentomatoes – niezależny serwis z recenzjami filmowymi

Empire – magazyn filmowy

IMdB – największa i najstarsza internetowa baza filmów

Książki:

Goodreads – niezależny serwis z recenzjami książek

przyjemna nauka języków

Zacznij czytanie newsów od jednego wątku

Wiele osób chciałoby czytać newsy, ale język wiadomości wydaje się być znacznie trudniejszy od innych dziedzin. Zacznij od jednego wątku, czyli do wiadomości, do której media powracają przez kilka dni. Śledząc kolejne odsłony historii poznasz i przyswoisz sobie związane z nią słownictwo i będzie ci łatwiej wszystko zrozumieć. Potem możesz wybrać sobie kategorie, które będziesz czytać np. wiadomości ze świata i sport.

Możesz sprawdzić takie serwisy:

BBC – nie tylko informacje z Wielkiej Brytanii i świata, ale wiele ciekawych artykułów z różnych dziedzin

Yahoo.com – dużo różnych działów z różnorodnymi informacjami

Reuters – agencja prasowa, głównie wiadomości ze świata, dużo o biznesie

 

Czytaj rzeczy pisane przez zwykłych ludzi

W ostatnich czasach wiele osób odkryło w sobie, jeśli nawet nie talent, to zamiłowanie do pisania. Mamy zatem naprawdę ogromny wybór rzeczy do czytania. Od blogów na wszelkie możliwe tematy, poprzez czaty, fora, grupy dyskusyjne po serwisy z amatorskimi opowiadaniami i powieściami. Te ostatnie, znane jako „fanfiction” polecam wszystkim, którzy lubią czytać różne historie, ale obawiają się, że nie poradzą sobie z literaturą wysokich lotów.

Dwa słowa więcej na temat serwisów z fanficami. Znaleźć tam można z reguły dwa typy opowiadań: jedne są zupełnie oryginalną twórczością autorów, drugie to stworzone przez fanów alternatywne wersje popularnych filmów, powieści, seriali, a także oryginalne opowiadania o rzeczywistych osobach np. aktorach, piosenkarzach, sportowcach. Poziom opowiadań jest oczywiście bardzo różny ale dzięki systemowi ocen można łatwo znaleźć niezłych autorów. Swego czasu z upodobaniem czytałam fanfics i znalazłam tam sporo naprawdę dobrych rzeczy. Warto kierować się kategoriami opowieści a także informacjami o treści, np. uwagi że treść zawiera erotykę, przemoc lub wulgaryzmy pomogą wyeliminować to, czego nie chcemy czytać.

Do najbardziej znanych serwisów z amatorską twórczością należy Archives of Our Own

 

Nie bój się literatury w języku obcym

Mylisz się, jeśli myślisz, że literaturę w języku angielskim możesz zacząć czytać dopiero jak osiągniesz poziom zaawansowany. Przygodę z czytaniem mogą zacząć już początkujący dzięki tak zwanym graded readers, czyli książkom dostosowanym do poziomu znajomości języka. Takie książki można kupić w polskich księgarniach i jeszcze kiedyś więcej o nich napiszę. Obiecałam jednak, że w tym artykule podzielę się wyłącznie darmowymi zasobami a darmowe graded readers można oczywiście znaleźć w sieci, na przykład tutaj: Free Graded Readers

Osobom co najmniej od poziomu średniozaawansowanego polecam sięganie po pełne wydania powieści. Tutaj też nie musimy nic płacić aby czytać. Czytanie książek w formie elektronicznej może niektórym wydawać się uciążliwe, ale dla uczących się języków jest bardzo wygodne. Gdy natrafiamy na nieznane słówko po prostu kopiujemy go i wklejamy do elektronicznego słownika (może być któryś ze słowników wspomnianych przeze mnie tutaj) a potem słówko i tłumaczenie oraz przykładowe zdanie z naszej powieści możemy wkleić na karty talii Quizletta, Memrize lub Anki, a czytanie stanie się w ten sposób prawdziwą nauką.

Mnóstwo darmowych książek można znaleźć pod poniższymi linkami. Zaznaczę, że są to całkowicie legalne zasoby udostępnione w domenie publicznej. Co prawda są to głównie klasyki, ale powieści Dickensa, Steevensona, Jane Austen czy sióstr Bronte są naprawdę ciekawą lekturą.

Project Guttenberg – jeden z najstarszych i największych serwisów. Można pobrać książki w różnych formatach, w tym na Kindle. Sama pobierałam stamtąd wersje na „kundelka” i muszę przyznać, że nie było żadnych problemów z formatem.

Europeana – różne dzieła sztuki z Europy, w tym również mnóstwo książek

Open Library – ponad milion darmowych książek, w tym trochę współczesnych

Feedbooks – dla posiadaczy czytników, książki od darmowych, poprzez tanie do standardowych

Wykorzystaj możliwości czytników e-booków

Większość czytników e-książek a także niektóre tablety mają wbudowane słowniki. Czytając książki w języku angielskim wystarczy zaznaczyć nieznane słówko, a słownik wyrzuca okienko z definicją. Zdecydowanie ułatwia to czytanie.

Jeśli posiadasz Kindle, to masz konto w amazon.com a tu w sekcji Kindle możesz pobrać darmowe książki bezpośrednio na swoje urządzenie. Zobacz kilka darmowych propozycji amazona.

Jeśli zależy ci na spektakularnych efektach sprawdzaj słówka

Czytając możesz sprawdzać tylko te słówka, które często się powtarzają lub są kluczowe dla zrozumienia tekstu. Wówczas czytanie nie będzie wymagało zbyt wielkiego nakładu pracy ale też efekty pojawią się znacznie wolniej. Jeśli masz trochę samozaparcia możesz sprawdzać wszystkie słówka, wypisywać je i powtarzać zanim przejdziesz do kolejnego fragmentu tekstu. Ta metoda jest znacznie bardziej uciążliwa, to praktycznie brnięcie, wiem bo sama przechodziłam, a jedną książkę można czytać w ten sposób kilka miesięcy. Za to efekty będą niesamowite. Twoje słownictwo kolosalnie się poszerzy, a z każdą kolejną książką nowych słówek będzie coraz mniej aż do momentu, kiedy po angielsku będziesz czytać tak swobodnie, jak po polsku.

Zapewniam cię, że niezależnie od stosowanej metody już po miesiącu regularnego czytania zobaczysz efekty.

Jeśli znasz inne sposoby na czytanie, ciekawe miejsca, w których można znaleźć darmowe materiały do czytania, podziel się w komentarzach.

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

7 Replies to “Jak przyjemnie i za darmo poprawić znajomość angielskiego

  1. Mnie czytanie po angielsku okropnie zniechęca. W moim przypadku ten język jest skutecznie wypierany przez szwedzki. Jednak skoro jestem podróżniczką, to zabiorę się chyba za czytanie materiałów poświęconych właśnie podróżom.

  2. Ja czytam np.Harrego Pottera w języku angielskim. Nic nie odda klimatu powieści tak jak jego język ojczysty. Dodam, że angielskiego się uczę więc zawsze towarzysz mi słownik. Potwierdzam że nauka języka poprzez czytanie jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i działa. To analogiczna forma nauki jak poprzez czytanie polskich książek, szlifowanie języka ojczystego i ortografi

  3. Super artykuł! 🙂 Na pewno skorzystam z Twoich podpowiedzi bo mój angielski wciąż kuleje.. Rozejrzę się chyba też za e-bookiem z wbudowanym słownikiem – nie wiedziałam, że jest taka opcja, a wydaje się to naprawdę fajne 🙂

    1. Wydaje mi się, że większość czytników ma zainstalowane słowniki, aczkolwiek mogą być one tylko monolingwalne (np. angielski-angielski). Wiem też, że pobierając aplikację Kindle na jakiekolwiek urządzenie (smartfon, tablet) można doinstalować słownik i efekt będziemy mieć taki, jak na czytniku Kindle.

  4. Ciekawy artykuł. Zainteresował mnie, ponieważ sama uczę się języków. Angielski poznałam lepiej między innymi dzięki rozmowie z kolegą ze Stanów. Książkę po angielsku też kupiłam. Komedię romantyczną, którą czytałam w języku polskim. Tak mi się spodobała, że postanowiłam przeczytać raz jeszcze, tylko, ze po angielsku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.