Jak osiągnąć sukces w nauce języków obcych – stawiamy cele cz. 1

Większość z nas chciałaby płynnie posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym. Uczymy się w szkole, na kursach, na zajęciach prywatnych, ale mijają lata a nam ciągle daleko do osiągnięcia sukcesu. Czasem mamy nawet wrażenie, że drepczemy w kółko, tak narawdę nie bardzo wiedząc na jakim właściwie jesteśmy poziomie, obniżamy sobie poprzeczkę dochodząc do wniosku, że biegłości nigdy nie uda nam się osiągnąć. W tym artykule pokażę sposób, jak wyjść z tego impasu.

W trakcie pierwszej lekcji z nowym uczniem zazwyczaj zadaję pytanie: „Do you have an action plan? (Czy masz plan działania?)” W odpowiedzi najczęściej napotykam zdziwione spojrzenia, speszenie malujące się na twarzy, ogólną dezorientację. Uczucie ulgi przychodzi wraz z kolejnym moim pytaniem o cel. Oczywiście każdy ma cel, na przykład: „chcę nauczyć się angielskiego”, „pokonać barierę w mówieniu”, „komunikować się po angielsku”, „potrzebuję do pracy”. Problem w tym, że to nie są dobre cele!

Dobre cele, to cele mądre, czyli przemyślane. To nie życzenia rzucane ot tak sobie, albo ograne slogany. Na szczęści możemy łatwo znaleźć mnóstwo porad i gotowych do wykorzystania technik. Przybliżę jedną z nich.

Określenie SMART (mądry) jest akronimem, w którym każda litera to początek wyrazu opisującego składnik celu stworzonego w przemyślany sposób. Są różne warianty kryjących się za skrótowcem słów, ale znaczenie ich jest podobne.

S – Specific / Precyzyjnie określony
M – Measurable / Mierzalny
A – Attainable / Możliwy do osiągnięcia
R – Relevant / Istotny dla mnie
T – Time-bound / Określony w czasie

Zobaczmy, jak to by mogło wyglądać przy tworzeniu celów związanych z nauką języka.

Cel precyzyjnie określony
Jak się można łatwo domyśleć, cele wymienione na początku tej notatki nie są precyzyjne. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jakim stopniu osoba podająca któryś z powyższych celów, chciałaby posługiwać się językiem obcym. Czy wystarczy jej umiejętność swobodnego wypowiadania się na różne codzienne tematy, poradzenie sobie za granicą, komunikacja z kolegami z innych krajów w pracy? A może potrzebuje prowadzić w obcym języku wykłady z fizyki jądrowej, pisać artykuły do prasy naukowej lub czytać wyrafinowane dzieła literackie?

goal_settingAby jasno określić nasz cel musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego potrzebny jest mi język obcy? Co chciałbym umieć robić w tym języku? W jakim stopniu?

Na tym etapie pomocnym może okazać się Common European Framework of Reference for Languages, czyli klasyfikacja poziomów biegłości językowej według Rady Europy. Z tego zestawienia dowiemy się, co osoba na danym poziomie powinna potrafić, jeśli chodzi o mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie i porozumiewanie się. Gdy zdecydujemy, na którym z poziomów chcielibyśmy się znaleźć, mamy gotowy cel.

Celem może być też zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka.
Nie jest też złym pomysłem zaplanowanie wspinania się na kolejne poziomy na kursie językowym.
Wreszcie możemy po prostu dokładnie opisać nasz cel, pamiętając o tym, że im precyzyjniej go przedstawimy, tym łatwiej nam będzie go osiągnąć. Weźmy sobie do serca znaną zasadę, że nie można trafić do celu, którego nie widać, nakreślmy go więc wyraźnie.

Ciekawa jestem jakie cele wy sobie stawiacie. Czy podchodzicie metodycznie, czy spontanicznie do nauki języków?

Nawet jeśli lubicie spontaniczność zachęcam do przemyślenia przedstawionego przeze mnie pomysłu.

W kolejnym artykule zastanowimy się,  jak mierzyć nasze postępy w zbliżaniu się do celu.

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Katarzyna Lwowska

Lektorka języka angielskiego specjalizująca się w indywidualnych zajęciach dla dorosłych. Posiada certyfikat CELTA uprawniający do nauczania dorosłych w szkołach językowych na świecie. Współpracowała ze szkołami językowymi w Warszawie ucząc języka ogólnego i biznesowego. Od 2011 roku prowadzi własną działalność szkoleniową. Z wykształcenia ekonomista, z 17-to letnim stażem pracy w międzynarodowych korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.